RynekPolecane tematy

Jak wygląda HP Polska po podziale na dwie części

Od 1 sierpnia działają w Polsce dwie firmy związane z marką HP – HP Enterprise i HP Inc. To efekt, ogłoszonego przez Meg Whitman, CEO Hewlett-Packard w październiku 2014 r. planu podziału koncernu na dwie części.

Jak wygląda HP Polska po podziale na dwie części

HP Enterprise to dwa duże działy usługowe – Enterprise Services i Technology Services – oraz działy zajmujące się sprzedażą oprogramowania i sprzętu (serwerów, systemów pamięci masowych oraz rozwiązań sieciowych. HP Inc. odpowiadać ma zaś za sprzedaż komputerów, drukarek i wszystkiego, co jest z nimi związane, w tym peryferiów i materiałów eksploatacyjnych.

W Polsce HP Enterprise to ok. 90% dotychczasowych pracowników firmy HP Polska, czyli ok. 1000 osób. HP Inc. to pozostałe 100 osób. Jeśli zaś chodzi o przychody to obie firmy – wg szacunków naszych i IDC Poland – „podzielą się” nimi po połowie. Przypomnijmy, że przychody HP Polska w roku 2014 – wg raportu ITwiz Best 100 (który można kupić w naszym kiosku) – było to 3,3 mld zł. Na każdą z firm przypadnie więc po ok. 1,65 mld zł, czyli mniej więcej tyle, co Lenovo Technology Poland (1,66 mld zł), ale wciąż nieco więcej niż IBM Polska (1,47 mld zł). Pierwsza z tych firm to największy konkurent w Polsce dla HP Inc., druga zaś dla HP Enterprise.

Nie wiadomo jeszcze, kto będzie docelowo kierował HP Enterprise w Polsce. Obecny prezes HP Polska, Paweł Czajkowski – pomimo, że był już wybrany na prezesa tej spółki – po 10 latach kierowania polskim oddziałem Hewlett-Packard zdecydował się jednak na odejście z firmy. Tymczasowo HP Enterprise w Polsce kierować ma Sabine Sauter, Chief of Staff, Office of the Managing Director HP EMEA.

Przeczytaj również
Kyndryl to marka firmy, która powstanie na bazie działu usług zarządzania infrastrukturą IBM

Zmiany następują także w poszczególnych pionach HP Enterprise. Z firmy tej odchodzi Piotr Ferszka, EG Indirect Sales Manager w HP Polska. Opowiadał on za kanał partnerski i kontakty z dystrybutorami. Niewykluczone, że jego miejsce zajmie Marek Rotter, obecnie kierujący działem Technology Services (TS). Pieczę nad tym pionem mógłby zaś przejąć Michał Zajączkowski, jeden z menedżerów w TS. Dodatkowo poszukiwany jest następca Jana Smólskiego, Commercial & Public Country Managera w HP Enterprise, nadzorującego sprzedaż do największych klientów Hewlett-Packard w Polsce.

W przypadku zaś HP Inc. w Polsce, firmą tą od sierpnia br. kieruje Jacek Żurowski, od października 2014 r. szef działu PPS (Printing and Personal Systems) w HP Polska, związany z tą firmą od 10 lat, a wcześniej pracujący w Xerox Polska.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.