RynekPolecane tematy

Jak wygląda HP Polska po podziale na dwie części

Od 1 sierpnia działają w Polsce dwie firmy związane z marką HP – HP Enterprise i HP Inc. To efekt, ogłoszonego przez Meg Whitman, CEO Hewlett-Packard w październiku 2014 r. planu podziału koncernu na dwie części.

Jak wygląda HP Polska po podziale na dwie części

HP Enterprise to dwa duże działy usługowe – Enterprise Services i Technology Services – oraz działy zajmujące się sprzedażą oprogramowania i sprzętu (serwerów, systemów pamięci masowych oraz rozwiązań sieciowych. HP Inc. odpowiadać ma zaś za sprzedaż komputerów, drukarek i wszystkiego, co jest z nimi związane, w tym peryferiów i materiałów eksploatacyjnych.

W Polsce HP Enterprise to ok. 90% dotychczasowych pracowników firmy HP Polska, czyli ok. 1000 osób. HP Inc. to pozostałe 100 osób. Jeśli zaś chodzi o przychody to obie firmy – wg szacunków naszych i IDC Poland – „podzielą się” nimi po połowie. Przypomnijmy, że przychody HP Polska w roku 2014 – wg raportu ITwiz Best 100 (który można kupić w naszym kiosku) – było to 3,3 mld zł. Na każdą z firm przypadnie więc po ok. 1,65 mld zł, czyli mniej więcej tyle, co Lenovo Technology Poland (1,66 mld zł), ale wciąż nieco więcej niż IBM Polska (1,47 mld zł). Pierwsza z tych firm to największy konkurent w Polsce dla HP Inc., druga zaś dla HP Enterprise.

Nie wiadomo jeszcze, kto będzie docelowo kierował HP Enterprise w Polsce. Obecny prezes HP Polska, Paweł Czajkowski – pomimo, że był już wybrany na prezesa tej spółki – po 10 latach kierowania polskim oddziałem Hewlett-Packard zdecydował się jednak na odejście z firmy. Tymczasowo HP Enterprise w Polsce kierować ma Sabine Sauter, Chief of Staff, Office of the Managing Director HP EMEA.

Zmiany następują także w poszczególnych pionach HP Enterprise. Z firmy tej odchodzi Piotr Ferszka, EG Indirect Sales Manager w HP Polska. Opowiadał on za kanał partnerski i kontakty z dystrybutorami. Niewykluczone, że jego miejsce zajmie Marek Rotter, obecnie kierujący działem Technology Services (TS). Pieczę nad tym pionem mógłby zaś przejąć Michał Zajączkowski, jeden z menedżerów w TS. Dodatkowo poszukiwany jest następca Jana Smólskiego, Commercial & Public Country Managera w HP Enterprise, nadzorującego sprzedaż do największych klientów Hewlett-Packard w Polsce.

W przypadku zaś HP Inc. w Polsce, firmą tą od sierpnia br. kieruje Jacek Żurowski, od października 2014 r. szef działu PPS (Printing and Personal Systems) w HP Polska, związany z tą firmą od 10 lat, a wcześniej pracujący w Xerox Polska.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *