PracaPolecane tematy

Jak wygląda pozycja kobiet w IT w roku 2020 w porównaniu do innych branż

Kobiety w IT w Polsce zarabiają średnio 6 242 zł netto czyli więcej niż panie w innych branżach – wynika z ankiety No Fluff Jobs przeprowadzonej z okazji Dnia Kobiet. Z kolei wg danych GUS z 2018 roku, wynagrodzenie kobiet w Polsce jest średnio o 19% niższe niż mężczyzn, a branża IT nie jest tu wyjątkiem. W grupie najbardziej pożądanych przez pracodawców specjalistów, którzy posiadają od 2 do 5 lat doświadczenia w pracy na tym rynku, luka płacowa wynosi 10%.

Jak wygląda pozycja kobiet w IT w roku 2020 w porównaniu do innych branż

Programistki z najkrótszym doświadczeniem zarabiają średnio ok. 4 tys. zł netto, a te z wieloletnim nawet ponad 9 tys. zł „na rękę”. Z badania No Fluff Jobs wynika również, że choć średnio kobiety w IT zarabiają wspomniane ponad 6,2 tys. zł netto, to ich oczekiwana pensja wynosi już średnio 8 650 zł netto. Gdy spojrzeć na rynek przez pryzmat typu umowy, najwyższe zarobki kobiety deklarują na umowach B2B – średnio 10,5 tys. zł netto. Na umowie o pracę kwota jest niższa i wynosi 7 900 tys. zł „na rękę”.

Ponad 75% kobiet w IT pracuje na etacie, ale umowy B2B coraz bardziej pożądane

Okazuje się, że 62% kobiet z branży IT pracuje w średnich i dużych firmach, a tylko co dwudziesta z pań wybiera małą lub mikrofirmę. Co ciekawe, 70% ankietowanych przez No Fluff Jobs kobiet pracuje z biura, ale z możliwością pracy zdalnej. Tylko co piąta specjalistka IT jest nie ma możliwości pracy z domu. Aż 76% respondentek deklaruje, że ma umowę o pracę. Na B2B pracuje zaledwie 17% z nich, choć chciałoby aż 30%.

Przeczytaj również
Jak algorytmy Generative AI zmienią w przyszłości rynek pracy?

„B2B wiąże się z możliwością wyższych zarobków, prostszym rozliczeniem w wypadku pracy dla wielu kontraktorów i innymi udogodnieniami, takimi jak na przykład elastyczność zatrudnienia. Między usługodawcą a usługobiorcą nie nawiązuje się stosunek pracy, co z pewnością ułatwia pogodzenie wielu zawodowych i pozazawodowych obowiązków oraz zachowanie work-life balance” – komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok, COO w No Fluff Jobs.

Jak wygląda pozycja kobiet w IT w roku 2020 w porównaniu do innych branż

Więcej kobiet niż mężczyzn na stanowiskach testerskich

Z ankiety wynika, że 4% kobiet w branży IT pełni funkcję menedżera. To wynik niemal identyczny jak w wypadku mężczyzn, tych na tym stanowisku jest niecałe 5%. Biorąc pod uwagę inne role w zespołach, 84% ankietowanych programistek pracuje na stanowisku specjalistycznym, a 7% jest liderem zespołu deweloperskiego.Badanie wskazuje, że różnic płciowych nie widać jeśli chodzi o najczęściej obleganą specjalizację – najwięcej kobiet pracuje w backendzie, podobnie jak w wypadku płci przeciwnej. Drugą najpopularniejszą jest frontend. Większy udział kobiet niż mężczyzn występuje jednak na stanowiskach testerskich – 17% pań, 7% panów.

Polskie programistki znają średnio 4 języki programowania – dokładnie tyle samo, ile deklarują ich koledzy z branży. Kobiety kodują głównie w JavaScripcie (29%), w Javie (25%) i C# (12%).  Wśród ankietowanych najwięcej jest programistek z doświadczeniem od 2 do 5 lat. 34% pań w IT najczęściej pracują na poziomie średnio zaawansowanym, a 27% jako juniorki (początkujące). Z kolei 30% ankietowanych deklaruje doświadczenie zawodowe powyżej 5 lat.

Aż 40% kobiet przebranżowiło się, aby pracować w IT

Z badania No Fluff Jobs wynika, że kobiety nieco później rozpoczynają naukę programowania niż mężczyźni. 38% ankietowanych zaczęło między 16. a 20. rokiem życia. Po 30. roku życia przygodę z IT zaczęło zaledwie kilka procent pań. Źródłem nauki dla połowy kobiet były studia – to dwa razy więcej niż u płci przeciwnej. Podkreślić natomiast należy fakt, że 40% kobiet przebranżowiło się, by pracować w IT. Spośród nich 2/3 ma za sobą studia z nauk ścisłych i przyrodniczych, a co piąta podejmowała wcześniej studia z nauk społecznych. Jeszcze więcej (60%), myśli o takiej zmianie, podając jako powód lepsze zarobki i większe możliwości rozwoju – wskazuje opracowanie No Fluff Jobs

Przeczytaj również
Doświadczeni specjaliści Business Intelligence pilnie poszukiwani

Jak wygląda pozycja kobiet w IT w roku 2020 w porównaniu do innych branż

Jak wskazywały ankietowane panie, problemem przy zmianie branży jest mała liczba ofert pracy skierowana dla początkujących. Co równie istotne, ani jedna ankietowana nie powołała się na ograniczenia w dostępie kobiet do branży IT. “Do czego kobiety w IT przykładają szczególną wagę? Kuszą je przede wszystkim możliwość rozwoju i lepsze zarobki. I choć wiele z pań blokuje strach przed zmianą branży, to praktyka dowodzi, że warto spróbować, bo korzyści są spore” – podsumowuje Dominika Janecka, Performance Manager w No Fluff Jobs.

Ankieta online, „Branża IT w Polsce” przeprowadzona została przez No Fluff Jobs w styczniu i lutym 2020 roku. Badanie obejmowało 2100 respondentów.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *