SprzętPolecane tematy

Lenovo IdeaCentre AIO 5i: kompaktowy komputer stacjonarny do pracy i jako centrum rozrywki

Recenzja

Zintegrowana, niewielka obudowa i spory ekran to elementy łączące koncepcję komputerów typu All-In-One. Jednym z nich jest Lenovo IdeaCentre AIO 5. Komputer – co szczególnie doceniłem – dostarczany jest w komplecie z bezprzewodową myszką i klawiaturą. Duży ekran oraz niepozorna podstawka z wbudowaną ładowarką indukcyjna tworzą bardzo estetyczną całość.

Lenovo IdeaCentre AIO 5i: kompaktowy komputer stacjonarny do pracy i jako centrum rozrywki

Lenovo IdeaCentre AIO 5i to komputer typu All-in-One. Oznacza to, że niemal wszystkie jego komponenty zostały umieszczone w obudowie ekranu. Jako urządzenie stacjonarne daje ulgę podczas wielogodzinnego korzystania z komputera – czy to na potrzeby pracy zdalnej, zakupów online, czy też podczas wideokonferencji z przyjaciółmi. Stawiając na swoim biurku Lenovo IdeaCentre AIO 5i mogłem wreszcie zmienić pozycję na wygodniejszą do pracy niż ta przed notebookiem, z którego korzystam na co dzień.

Co ważne, dzięki swojej konstrukcji, testowane urządzenie zajmuje znacznie mniej miejsca niż tradycyjne komputery typu desktop, co może być cenne w warunkach home office. Ekran z podstawą łączy umieszczona asymetrycznie metalowa – kolorystycznie imitująca miedź – nóżka. Takie rozwiązanie jest nietypowe i z pewnością wpisują się w „designerski” charakter sprzętu. Warto zaznaczyć, że Lenovo położyło nacisk na wysoką jakością wykonania. Obudowa cechuje się zaś dużą sztywnością.

Cichy, kompaktowy, zapewniający maksymalną wygodę w pracy/

W Lenovo IdeaCentre AIO 5i mamy do dyspozycji ekran o przekątnej 24 cali i rozdzielczości Full HD. W ofercie Lenovo jest również to urządzenie z ekranem 27-calowym. Jednak dzięki wąskiej ramce IdeaCentre AIO 5i ma mniej elementów rozpraszających uwagę oraz większą powierzchnię ekranu niż zwykły monitor. Tak duży ekran zapewnia ogrom przestrzeni na pulpicie systemu Windows 10, który jest preinstalowany na komputerach z serii AIO 5i. Natomiast dwa złącza HDMI pozwalają na podłączenie dodatkowych monitorów.

Lenovo IdeaCentre AIO 5i: kompaktowy komputer stacjonarny do pracy i jako centrum rozrywki

Model, który testowaliśmy w redakcji ITwiz wyposażony został w procesor Intel i5-10400T. Jest to 6-rdzeniowy układ o taktowaniu bazowym 2,00 GHz ze zintegrowaną kartą graficzną Intel UHD Graphics 630. Dodatkowo testowany przez nas model Lenovo IdeaCentre AIO 5i posiada 16 GB pamięci RAM oraz – co ważne ze względu na szybkość pracy – dysk SSD o pojemności 512 GB. Główne zalety tego komputera klasy AIO to: zintegrowana, niewielka obudowa i spory ekran, duża jasność wyświetlacza, cicha praca i bardzo dobra jakość dźwięku. Tę ostatnią cechę komputer Lenovo zawdzięcza wbudowanym głośnikom JBL firmy Harman.

Kamera do pracy i logowania z wykorzystaniem biometrii

Lenovo IdeaCentre AIO 5i posiada także zintegrowaną kamerę HD. Kamera na podczerwień i funkcja Windows Hello umożliwiają łatwe i bezpieczne logowanie nawet w nocy. Co ważne – jak w przypadku testowanego przez nas wcześniej komputera Lenovo IdeaCentre A540 – kamerę można schować lub wysunąć z obudowy monitora.

Osłona Trueblock Privacy pozwala na fizyczne zasłonięcie kamery internetowej w celu uzyskania maksymalnej prywatności. Dzięki temu staje się idealnym rozwiązaniem zapewniającą nam z jednej strony bezpieczeństwo, a z drugiej gwarantującym znakomitą jakość w czasie wideokonferencji, które stały się dziś naszą codziennością. Świetnie sprawdza się też podwójny, wbudowany mikrofon.

Łatwa możliwość podłączania dodatkowych urządzeń i ich ładowania

Jeśli chodzi o wyjścia, to mamy do dyspozycji 5 wyjść USB (3.1 i 2.0), wyjście sieciowe RJ-45, 2 złącza HDMI, a także czytnik kart pamięci 3 w 1 (SD, SDHC i SDXC). Możliwości komunikacyjne komputera Lenovo IdeaCentre AIO 5i dopełnia wsparcie dla łączności bezprzewodowej Bluetooth 5.0 oraz Wi-Fi (802.11 AC 2×2). Nie brakuje też złącza słuchawkowego. Pewnym ograniczeniem może być wyłącznie brak – coraz bardziej popularnego – złącza USB-C. W dwójnasób rekompensuje to jednak umiejscowienie w podstawie Lenovo IdeaCentre AIO 5i ładowarki indukcyjnej!

Lenovo IdeaCentre AIO 5i: kompaktowy komputer stacjonarny do pracy i jako centrum rozrywki

Biorąc pod uwagę, że jako dziennikarz mam zawsze rozładowany telefon, to możliwość odłożenia go – gdy go nie używam – na komputer przed sobą, a nie szukanie dodatkowego zasilacza do smartfona jest nie do przecenienia. Rozwiązanie to sprawdzi się do ładowania wszelkiego typu urządzeń elektronicznych – telefonu, słuchawek czy nawet zegarka – o ile te obsługują technologie bezprzewodowego ładowania w standardzie QI.

Konfiguracja testowanego sprzętu została zaprojektowana z myślą o połączeniu walorów użytkowych i estetycznych. Nie wymaga jednak kompromisów w zakresie wydajności. W komputerach linii Lenovo IdeaCentre montowane są bowiem procesory dedykowane do stacji roboczych, a nie te przeznaczone do zastosowań mobilnych.

Centrum zdalnej pracy i nauki oraz rozrywki

Zintegrowana karta graficzna Intel UHD 630 zapewnia wydajność wystarczającą do wielu zastosowań, w tym do oglądania filmów w rozdzielczości 2K. W praktyce oznacza to, że komputer stacjonarny Lenovo IdeaCentre może pełnić rolę zapasowego centrum multimedialnego, a w mniejszych pomieszczeniach z powodzeniem zastąpić tradycyjny telewizor. Lenovo IdeaCentre AIO 5i świetnie sprawdzi się oczywiście także jako sprzęt wykorzystywany do zdalnej pracy i nauki.

Komputer jest dostarczany w konfiguracji gotowej do użycia już po włączeniu. Po rozpakowaniu i ustawieniu sprzętu niezbędne jest jedynie podłączenie zasilania oraz zamontowanie z tyłu w złączu USB nanoodbiornika wykorzystywanego do komunikacji z bezprzewodową klawiaturą i myszą.

Testowana przez nas konfiguracja komputera Lenovo IdeaCentre AIO 5:
• Procesor: Intel Core i5-10400T
• Ekran: 24 cale, FHD (1920 x 1080)
• Pamięć operacyjna: 16 GB
• Pamięć masowa: 512 GB SSD
• Grafika: Intel UHD Graphics 630
• Głośniki: JBL firmy Harman
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *