SprzętPolecane tematy

Lenovo ThinkStation P350 Tiny: małe rozmiary nie oznaczają słabej wydajności

RECENZJA

Stacja robocza Lenovo ThinkStation P350 Tiny jest najlepszym dowodem na to, że warto przełamywać klasyczne podejście do „formatu” komputerów osobistych. Mówimy bowiem o wszechstronnym, bardzo wydajnym komputerze, przeznaczonym do zastosowań profesjonalnych, zamkniętym w obudowie formatu Mini PC. Zdaniem przedstawicieli Lenovo, jest to zresztą najmniejsza stacja robocza na świecie.Lenovo ThinkStation P350 Tiny: małe rozmiary nie oznaczają słabej wydajnościLenovo ThinkStation P350 Tiny na pierwszy rzut oka wyróżnia się… rozmiarami. W obudowie o wymiarach podstawy sięgających w przybliżeniu 18 x 18 cm i wysokości 3,7 cm znalazło się bowiem miejsce na naprawdę solidne podzespoły.

Dzięki nim Lenovo ThinkStation P350 Tiny gwarantuje wydajność zapewniającą komfortową pracę z rozbudowanymi narzędziami operującymi na dużych zbiorach danych lub złożonych projektach. Posiada on certyfikaty niezależnych producentów oprogramowania, m.in. AutoCAD, Creo, Inventor, McKesson, Media Composer, Microstation, NX, PDMS i Revit.

Lenovo ThinkStation P350 Tiny umożliwia także korzystanie z wielu aplikacji biznesowych jednocześnie. Komputer ten obsługuje także kilka monitorów jednocześnie.

Co warto podkreślić, Lenovo oferuje na tę stację roboczą 3 lata gwarancji On-Site. Dodatkowo dostępny jest w ofercie Lenovo DaaS, w ramach którego sprzęt, wsparcie serwisowe i oprogramowanie dostępne są w stałym, miesięcznym abonamencie. Dzięki usłudze Lenovo DaaS, producent testowanego przez nas komputera przejmują obowiązki związane z zarządzaniem cyklem życia urządzenia.

Połączenie wydajności i minimalistycznego podejścia

W praktyce, Lenovo ThinkStation P350 Tiny to bezkompromisowe połączenie wydajności i naprawdę minimalistycznego designu. Zajmuje też wyjątkowo mało miejsca na biurku. Stanowi zatem m.in. świetną alternatywę dla komputerów All-In-One z najwyższej półki.

W rywalizacji ze sprzętem typu AIO przewagą Lenovo ThinkStation P350 Tiny jest m.in. możliwość podłączenia dowolnego monitora – także takiego, który jest przeznaczony do zastosowań graficznych lub profesjonalnych. Co ważne, Lenovo ThinkStation P350 Tiny obsługuje maksymalnie aż 6 ekranów. W połączeniu z wysoką wydajnością CPU i GPU sprawia, że sprzęt ten świetnie sprawdzi się w najbardziej wymagających zastosowaniach, związanych np. z projektowaniem graficznym, architekturą, inżynierią czy ochroną zdrowia.

Stacja robocza Lenovo ThinkStation P350 Tiny waży jedynie nieco ponad 1,3 kg. Może być więc łatwo przenoszona pomiędzy różnymi stanowiskami pracy. Wystarczy wyposażyć je jedynie w monitor, klawiaturę i mysz. Stanowi ciekawe rozwiązanie dla profesjonalistów, którzy oczekują mobilności, ale chcą uniknąć przenoszenia ze sobą cięższego sprzętu.

Lenovo ThinkStation P350 Tiny: małe rozmiary nie oznaczają słabej wydajności

W testowanym przez nas komputerze znalazł się m.in. topowy procesor Intel Core i9-11900T. Dysponuje on m.in. 16 MB pamięci podręcznej RAM i pracuje z częstotliwością sięgającą nawet 4,9 GHz w trybie Turbo Boost. Układ CPU posiada 8 rdzeni zdolnych do obsługi nawet 16 wątków obliczeniowych jednocześnie.

Testowany model Lenovo ThinkStation P350 Tiny posiada także wbudowaną kartę graficzną NVIDIA T600 4GB. Jednak Lenovo oferuje możliwość szerokiej konfiguracji parametrów przed zakupem, w tym wyposażenie tego modelu komputera w profesjonalne układy graficzne NVIDIA Quadro P1000 czy NVIDIA T60.

Procesor wsparty technologiami związanymi z bezpieczeństwem

Jest to o tyle istotne, że układ Intel Core i9-11900T stanowi bardziej energooszczędną odmianę procesora Intel Core i9-11900. W odróżnieniu od niego – kosztem maksymalnego taktowania zegara niższego o 0,3 GHz – posiada niemal 2-krotnie niższy, bo sięgający jedynie 35W współczynnik TDP.

Warto dodać, że należący do rodziny Intel Rocket Lake procesor Intel Core i9-11900T wspiera także szereg technologii związanych z bezpieczeństwem (TXT, EDB, SGX, OS Guard czy Identity Protection), a także zapewniających wsparcie dla obsługi środowisk zwirtualizowanych (VT-d, VT-x oraz EPT).

Procesor Intel Core i9-11900T obsługuje także technologię Intel vPro, która stanowi niewątpliwe ułatwienie – a nierzadko wymóg – w środowiskach korporacyjnych. Zapewnia ona bowiem m.in. rozbudowane mechanizmy zdalnego zarządzania oraz funkcje z zakresu bezpieczeństwa.

W tym miejscu warto dodać, że stacja robocza ThinkStation P350 Tiny jest dostarczana wraz z pakietem zabezpieczeń ThinkShield, na który składają się sprzętowe i programowe mechanizmy poprawiające m.in. ochronę danych i oprogramowania wbudowanego. Jednym z nich jest dedykowany układ Trusted Platform Module (dTPM) do szyfrowania danych. Chip ten szyfruje też hasła, a – oparta na BIOS-ie – funkcja inteligentnej ochrony gniazd USB blokuje osobom nieupoważnionym możliwość podłączenia się i uzyskania dostępu do plików.

Lenovo ThinkStation P350 Tiny wyposażono także w dedykowaną kartę graficzną NVIDIA T600 dysponującą do 4GB pamięci VRAM przy maksymalnym TDP rzędu 40W. Co ważne, ta stacja robocza jest dostępna także w wersjach wyposażonych w dedykowany układ graficzny NVIDIA P1000. Posiada też wbudowany procesor graficzny Intel UHD 750.

Na testowaną przez nas konfigurację Lenovo ThinkStation P350 Tiny składało się również m.in. 32GB pamięci operacyjnej (maksymalna obsługiwana pamięć RAM to 64GB) oraz dysk SSD o pojemności 1TB. Komputer pracował pod kontrolą systemu Windows 10 Professional.

Uniwersalna wydajność i funkcjonalność

Biorąc pod uwagę konfigurację testowanej stacji roboczej, nie zaskakuje fakt, że jej wysoka wydajność zbliżona jest do możliwości najbardziej wydajnych komputerów dedykowanych dla graczy. Choć – z racji na zastosowany układ graficzny – stacja Lenovo ThinkStation P350 Tiny ustępuje im możliwościami obsługi grafiki trójwymiarowej. Nie jest to jednak wada, biorąc pod uwagę profesjonalny charakter testowanego sprzętu.

Praca z aplikacjami biurowymi, oprogramowaniem inżynierskim, czy nawet złożonymi obrazami i animacjami nie stanowiła dla Lenovo ThinkStation P350 Tiny problemu. Podobnie jednoczesna obsługa kilku prostych maszyn zwirtualizowanych. Być może więc, za sprawą kompaktowych rozmiarów Lenovo ThinkStation P350 Tiny może pełnić rolę łatwego do przenoszenia serwera wykorzystywanego np. do celów programistycznych. Dla osób spoza branży IT walorem okaże się z pewnością możliwość bezproblemowego podłączenia wielu monitorów.

Lenovo ThinkStation P350 Tiny: małe rozmiary nie oznaczają słabej wydajności

Co ważne, układ CPU zapewnia też sprzętowe wsparcie odtwarzania materiałów wideo w rozdzielczości 4K. Nie zawodzi także wydajność podsystemu graficznego, a przełączanie pomiędzy wykorzystywaną kartą graficzną w sposób niezauważalny dla użytkownika realizuje system operacyjny Windows 10.

Wspomniana wyżej konfiguracja sama w sobie jest ciekawym połączeniem, gwarantującym sprawną obsługę większości obciążeń typowych dla zastosowań profesjonalnych. Być może nie byłoby to nic dziwnego, jeśli chodzi o możliwości stacji roboczej. W przypadku Lenovo ThinkStation P350 Tiny mówimy jednak o urządzeniu, które wymiarami zbliżone jest do minikomputerów. Co ciekawe, w zestawie z nim znajduje się podstawka, która pozwala na ustawienie obudowy w pozycji pionowej.

Lenovo zapewnia, że stacja robocza ThinkStation P350 Tiny spełnia rygorystyczne normy wytrzymałości i trwałości. Fabryczne testy obejmują m.in. ponad 200 wymogów i 18 norm wojskowych STD-810G. Faktycznie, obudowa komputera, choć niewielka, sprawia wrażenie bardzo solidnej. Natomiast tego typu certyfikacja z pewnością przekłada się na wytrzymałość sprzętu i jego długowieczność.

Mnogość złączy, choć bez ładowania indukcyjnego

Stację roboczą ThinkStation P350 Tiny wyposażono łącznie w sześć portów USB: pojedynczy port USB-C oraz 5 złączy USB-A (3x Gen2 i 2x Gen1), a także złącza HDMI 2.0 i Display Port 1.2 oraz cztery porty Mini Display Port 1.4. Nie zabrakło także portu RJ-45 do obsługi sieci Ethernet w standardzie Gigabit, a nawet wyjścia słuchawkowego Jack.

Warto dodać, że dwa porty USB (USB-A oraz USB-C) oraz port audio umieszczono na przodzie obudowy. Pozostałe złącza znalazły się na tylnej ściance obudowy. W zestawie z komputerem dostarczana jest też przewodowa mysz i klawiatura Lenovo. Komputer wyposażono też w gniazdo Kensington Lock, które pozwala fizycznie przymocować urządzenie do otoczenia.

Jedyne czego mi brakowało, to możliwości indukcyjnego ładowania smartfona, jak np. w testowanym wcześniej komputerze Lenovo IdeaCentre AIO 5i.

Komputer ThinkStation P350 Tiny
Specyfikacja techniczna: i9-11900T, NVIDIA T600 4GB, Intel Q570 Chipset, 2 x 32 GB RAM, 1 TB SSD, 1,4 Kg

Ekran dostosowany do potrzeb profesjonalisty

Uzupełnieniem konfiguracji, którą otrzymaliśmy do testów był 27-calowy monitor Lenovo ThinkVision P27h-20. Ekran wykonany w standardzie IPS zapewnia rozdzielczość QHD, która zapewnia 1,77 x większą wyraźność w porównaniu do wyświetlacza Full-HD, zwiększając produktywność profesjonalistów i twórców treści. Wedle zapewnień producenta, w monitorze Lenovo ThinkVision P27h-20 została fabrycznie skalibrowana 99-procentowa gama sRGB oraz gamy kolorów 99% BT.709 i 85% DCI-P3. Zapewnia to najwyższą spójność kolorów i niesamowitą jakość obrazu.

Uwagę zwracają też ograniczone do minimum ramki ekranu, a także wyjątkowo szerokie kąty widzenia. Dobrze sprawdza się powłoka antyodblaskowa. Natomiast zintegrowana podstawka zapewnia szerokie możliwości ustawienia monitora, w tym pochylania, podnoszenia, a także obrotu w pionie i poziomie. Ułatwia to zajęcie wygodnej pozycji do pracy.

Co istotne, monitor Lenovo ThinkVision P27h-20 zapewnia także replikację portów USB, Ethernet oraz audio. Z komputerem łączy się za pośrednictwem portu USB-C lub Display Port. Natomiast Funkcja Smart Power inteligentnie rozprowadza zasilanie do podłączonych urządzeń USB i USB-C, maksymalizując wydajność zasilania, jednocześnie zmniejszając ogólne zużycie energii.

Podsumowując Lenovo ThinkVision P27h-20 bardzo dobrze sprawdza się jako uzupełnienie możliwości stacji roboczej Lenovo ThinkStation P350 Tiny. Wyświetla ostry i szczegółowy obraz, a także rozszerza, i tak już bogate, możliwości podłączenia urządzeń zewnętrznych.

Monitor ThinkVision P27h-20
Specyfikacja techniczna: 27″, 16:9, 2560×1440, 60 Hz, 350 nits, 99% sRGB, 99% BT.709, 85% DCI-P3, Anti-glare, HDMI, DP, DP-out, USB Type-C Gen 1 (DP1.2 Alt Mode), 4x USB 3.1 Gen 1 (1x BC 1.2), TÜV Rheinland Eye Comfort

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *