SprzętRynek

Lenovo IdeaCentre A540: alternatywa dla klasycznego laptopa idealna do zdalnej pracy i nauki

Recenzja

Duży ekran oraz niepozorna podstawka, połączone nietypowym wspornikiem, tworzą bardzo estetyczną całość. W efekcie komputer Lenovo IdeaCentre A540 z pewnością będzie dobrze komponował się z wystrojem niejednego salonu bądź sypialni. Wbrew pozorom jest to istotne w czasach powszechnej pracy i nauki zdalnej, tym bardziej, że możliwości tego sprzętu sprostają potrzebom zdecydowanej większości użytkowników.

Lenovo IdeaCentre A540: alternatywa dla klasycznego laptopa idealna do zdalnej pracy i nauki

W przypadku komputera Lenovo IdeaCentre A540 największe wrażenie robi oczywiście ekran. Testowy sprzęt wyposażony został w wyświetlacz o rozdzielczości 27 cali i rozdzielczości QHD (2560 x 1440 pikseli). Tak duży ekran zapewnia ogrom przestrzeni na pulpicie systemu Windows 10, który jest preinstalowany na komputerach z serii A540. Sprzęt wyposażono też w złącze HDMI, które pozwala m.in. na podłączenie dodatkowego ekranu. Komputer Lenovo IdeaCentre A540 jest dostępny także w wersji z ekranem o przekątnej 24 cali i maksymalnej rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Oba warianty ekranu dostępne są zarówno w opcji ze wsparciem interfejsu dotykowego, jak i bez tego typu funkcjonalności.

Zestaw kamer dostosowany do wymogów pracy zdalnej

Nad ekranem znalazło się miejsce na zestaw kamer, w tym działającą w podczerwieni kamerę pozwalającą na wykorzystanie – dostępnej w systemie Windows 10 – funkcji Hello. Wykorzystywana jest ona m.in. na potrzeby uwierzytelniania na podstawie rozpoznawania twarzy użytkownika. Co ważne, cały zestaw kamer może być łatwo schowany w obudowie ekranu, co zapewni dodatkową ochronę prywatności użytkowników.

Lenovo IdeaCentre A540 to komputer typu All-in-One. W tym przypadku oznacza to, że niemal wszystkie jego komponenty zostały umieszczone w obudowie monitora. W podstawie ekranu znalazło się zaś miejsce na zasilacz, a także – co jest unikalnym, a zarazem bardzo użytecznym rozwiązaniem – bezprzewodową ładowarkę działającą w standardzie Qi. Pozwala ona na szybkie ładowanie smartfona podczas korzystania z komputera IdeaCentre A540. Wystarczy położyć telefon na podstawie, co sprawia, że nadal pozostaje on pod ręką.

Solidna konstrukcja cechująca się wysoką jakością wykonania

Ekran z podstawą łączy umieszczona asymetrycznie metalowa (kolorystycznie imitująca miedź) nóżka. Takie rozwiązanie jest nietypowe i z pewnością wpisują się w „designerski” charakter sprzętu. Warto zaznaczyć, że Lenovo położyło nacisk na wysoką jakością wykonania. Obudowa cechuje się dużą sztywnością, a ekran otaczają wąskie ramki, zbliżone do tych, znanych z najnowszych komputerów przenośnych dla segmentu konsumenckiego.

Lenovo IdeaCentre A540: alternatywa dla klasycznego laptopa idealna do zdalnej pracy i nauki

Co ciekawe, komputer wyposażono także w komplet głośników JBL z certyfikatem Harman. Są to dwa głośniki wysokotonowe oraz – wbudowany w podstawę – głośnik niskotonowy. Generują one dźwięk bardzo dobrej jakości. Producent nie zdecydował się jednak na wyposażenie sprzętu w napęd optyczny. Rezygnacja ze wsparcia dla nośników CD/DVD w komputerach stacjonarnych jest tu swego rodzaju znakiem czasów.

Wysoka wydajność porównywalna ze stacją roboczą

Konfiguracja testowanego sprzętu, choć – jak podkreśla producent – jest to rozwiązanie zaprojektowane z myślą o połączeniu walorów użytkowych i estetycznych nie wymaga kompromisów w zakresie wydajności. W komputerach linii Lenovo IdeaCentre montowane są procesory dedykowane do stacji roboczych, a nie te przeznaczone do zastosowań mobilnych. Urządzenie jest dostępne w wielu wersjach zróżnicowanych pod względem konfiguracji sprzętowej. Różnice dotyczą m.in. zastosowanego procesora.

Lenovo IdeaCentre A540: alternatywa dla klasycznego laptopa idealna do zdalnej pracy i nauki

Sercem bazowej wersji Lenovo IdeaCentre A540 jest procesor Intel Core i3-9100T. Z kolei w najbardziej rozbudowanej konfiguracji komputer ten może zostać wyposażony w procesor Intel Core i7-9700T. W połączeniu z dedykowaną kartą graficzną pozwoli to na wygodne korzystanie z najbardziej wymagających aplikacji, w tym narzędzi inżynierskich, projektowych czy graficznych.

Maksymalna konfiguracja podsystemu pamięci to 16GB pamięci operacyjnej oraz dysk twardy HDD o pojemności do 2 TB lub nośnik M.2 PCIe SSD o pojemności 1 TB. Producent przewidział też możliwość łatwej rozbudowy pamięci dyskowej lub wymiany dysku. Kieszeń na dodatkowy dysk została umieszczona na spodniej stronie ekranu.

Bogactwo portów i możliwości komunikacyjnych

Poza wspomnianym wcześniej złączem HDMI, komputer Lenovo IdeaCentre A540 wyposażono także w szereg portów USD. Łącznie jest ich pięć – dwa złącza USB 2.0 oraz jedno USB-C umieszczone z tyłu ekranu, a także dwa USB 3.1 z boku. Możliwości komunikacyjnych sprzętu dopełnia wsparcie dla łączności bezprzewodowej Bluetooth 4.2 oraz Wi-Fi (802.11 AC 1×1), a także złącze sieciowe RJ-45. Komputer posiada także wbudowany czytnik kart pamięci. Nie brakuje też złącza słuchawkowego W zestawie z jednostką centralną producent dostarcza także bezprzewodową klawiaturę i myszkę.

Komputer Lenovo IdeaCentre A540 sprawdzi się w warunkach home office, w szczególności w przypadku ograniczonej przestrzeni. Zaprojektowane z myślą o tego typu zastosowaniach urządzenie z jednej strony nie zajmie wiele miejsca na blacie, a z drugiej – nie zaburzy estetyki salonu. Sprawdzi się też po pracy. Lenovo IdeaCentre A540 może być bowiem wyposażony w dedykowaną wydajną kartę graficzną AMD Radeon RX 560X, co pozwoli na uruchomienie wymagających gier, ale też programów graficznych. Jednocześnie, nawet standardowa zintegrowana karta graficzna Intel UHD 630 zapewnia wydajność wystarczającą do wielu zastosowań, w tym do oglądania filmów w rozdzielczości 2K. W praktyce oznacza to, że komputer stacjonarny Lenovo IdeaCentre może pełnić rolę zapasowego centrum multimedialnego np. w sypialni. Świetnie sprawdzi się też jako sprzęt wykorzystywany do pracy i nauki zdalnej.

Wysoki komfort pracy i korzystania z narzędzi pracy zdalnej

Warto podkreślić, że za sprawą wydajnych podzespołów, wysokiej rozdzielczości ekranu zapewniającego ogrom przestrzeni roboczej, a także wbudowana kamera internetowa HD sprawiają, że komputer Lenovo IdeaCentre A540 zapewnia wysoki komfort pracy, a także korzystania z aplikacji wspierających pracę zdalną, także na potrzeby nauki zdalnej. Co istotne, konstrukcja komputera pozwala też zająć wygodniejszą – niż w przypadku typowych laptopów – pozycję przed komputerem. Dostarczane w zestawie klawiatura i mysz oraz ekran mogą być ustawione tak, aby zapewnić młodszym użytkownikom wygodę korzystania z komputera na potrzeby nauki zdalnej.

Jednocześnie, Lenovo IdeaCentre A540 może pełnić rolę podstawowego narzędzia do kontaktów ze światem dla osób o mniejszych umiejętnościach technicznych, które poszukują sprzętu wyposażonego w duży ekran. Komputer jest dostarczany w konfiguracji gotowej do użycia już po włączeniu. Po rozpakowaniu i ustawieniu sprzętu niezbędne jest jedynie podłączenie zasilania. Następcą tego modelu jest urządzenie IdeaCentre AIO A5, które jest już dostępne na polskim rynku.

Lenovo IdeaCentre A540: alternatywa dla klasycznego laptopa idealna do zdalnej pracy i nauki

Maksymalna dostępna konfiguracja komputera Lenovo IdeaCentre A540:
• Procesor: do Intel Core i7-9700T,
• Ekran: 27 cali, QHD (2560 x 1440 pikseli), IPS, dotykowy, 250 nitów
• Pamięć operacyjna: 16 GB DDR4
• Pamięć masowa: 2 TB
• Grafika: AMD Radeon RX 560X
Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *