InfrastrukturaRynekPREZENTACJA PARTNERA

Long Storage Short, czyli jak dobrać optymalny kosztowo i wydajnościowo system pamięci masowej

Felieton

Według raportu IDC, 73% firm gromadzi dane, z którymi tak naprawdę nie wie co zrobić. Paradoks polega na tym, że – w oczekiwaniu na pomysł, jak zmonetyzować zgromadzony zasób wiedzy – firmy ponoszą znaczne koszty obsługi przestrzeni dyskowych, na których te dane się znajdują. Spróbujmy zatem odpowiedzieć na pytanie, jak wydajnie i optymalnie kosztowo przechowywać dane?

Long Storage Short, czyli jak dobrać optymalny kosztowo i wydajnościowo system pamięci masowej

Raport IDC pokrywa się z  badaniem OVHcloud sprzed kilku lat, które pokazało, że o ile praktycznie wszystkie polskie firmy skrzętnie zbierają dane, o tyle z ich obróbką nie idzie już tak sprawnie. Respondenci tłumaczyli to raczej brakiem potrzeb niż kompetencji. Zaledwie 33% organizacji nad Wisłą deklarowało analizowanie gromadzonych informacji, wykorzystując je głównie do prognozowania rynkowego (55% przypadków).

Jeszcze do niedawna zbierane dane miały ustrukturyzowaną, prostą postać, jak np. wyciągi bankowe czy logi systemowe. Umożliwiało to ich proste archiwizowanie i odczyt. Przechowywane w tabelce dane łatwo poddawały się interpretacji, np. filtrowane po dacie, wielkości czy miejscu transakcji. Obecnie 80% danych występuje w nieustrukturyzowanej formie, np. materiału wideo, nagrania lub grafiki. Utrudnia to ich analizę i sprawia, że niełatwo jest je przechowywać, a  jeszcze trudniej interpretować.

Tymczasem – według prognoz IDC – do 2025 roku dane generowane ze 150 mld podłączonych urządzeń będą w 30% konsumowane w czasie rzeczywistym. Każe to zastanowić się w jaki sposób przechowywać takie dane, jak je archiwizować i jak w ogóle umożliwić, aby rzeczywiście zostały one natychmiast przeanalizowane?

Long Storage Short, czyli jak dobrać optymalny kosztowo i wydajnościowo system pamięci masowej

Zrozumienie różnic w typach przestrzeni dyskowych umożliwia wybór właściwego rozwiązania. Dzięki temu łatwiej kontrolować koszty, minimalizować ryzyko utraty danych, zabezpieczać się przed cyberatakami, zmianami polityk czy zasad zgodności Marcin Blaźniak, Pre-Sales Engineer w OVHcloud.

Storage, czyli wyścigówka vs ciężarówka …

Typowy użytkownik, określając wymagania dotyczące przestrzeni do przechowywania danych, podaje jedynie zapotrzebowanie na wielkość określoną w GB, TB czy PB. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tak jak różne są ich rozmiary, tak różne są również rodzaje storage.

Aby w sposób optymalny dobrać rozwiązanie, za każdym razem należy przeanalizować sposób przechowywania danych, konkretne potrzeby funkcjonalne i model korzystania z nich. Posługując się przykładem z motoryzacyjnego światka, są superszybkie samochody, które każdy by chciał mieć, jednak w razie konieczności transportu tony piasku lepsza będzie ciężarówka.

Podobnie jest z systemami pamięci masowych. Superwydajna przestrzeń dyskowa nie jest optymalnym rozwiązaniem do długoterminowego przechowywania np. archiwalnych danych medycznych, gdzie wydajność nie ma znaczenia, a liczy się jak najniższy koszt.

Obecnie w portfolio OVHcloud są cztery główne typy systemów pamięci masowych:

  • Object Storage (bit.ly/3Mm0sXu) – służący do przechowywania nieustrukturyzowanych danych, który sprawdzi się w hostowaniu statycznych stron www i plików wideo, do analityki i Big Data, a także do Backupu i  Recovery oraz streamowania mediów.
  • File Storage – świetny do zarządzania plikami, przechowywania danych strukturalnych, pamięci masowej, udostępniania plików, ale też do migrowania aplikacji i prac analitycznych.
  • Block Storage (bit.ly/478oCfW) – wysokowydajne dyski dla maszyn wirtualnych i  baz danych oraz do renderowania multimediów, manipulacji danymi, przechowywania baz danych i serwerów pocztowych.
  • Storage Archive (https://bit.ly/3sdvIRy) – służący do archiwizacji danych, trzymania kopii zapasowych, ale także danych, których przechowywania wymaga np. ustawodawca albo do których wrócimy za dłuższy czas.

Wybierz storage pod swoje potrzeby!

Long Storage Short, czyli jak dobrać optymalny kosztowo i wydajnościowo system pamięci masowej
Materiały OVHcloud

Znając tę systematykę, możemy iść o krok dalej w optymalizacji rozwiązania. W OVHcloud każdy rodzaj storage jest ponadto podzielony ze względu na wydajność, zależną od tego, w jakiej skali potrzebujemy go używać. Jeśli np. File Storage jest stosowany przez kilka osób w firmie, to wystarczające będzie użycie efektywnego kosztowo File Storage NAS-HA. Jeśli zaś firma liczy tysiące pracowników, to współdzielenie będzie wymagało wykorzystania znacznie wydajniejszego rozwiązania Enterprise File Storage (bit.ly/3FCtRc1).

Szerokie portfolio usług przechowywania danych umożliwia dobór rozwiązania, które będzie optymalne kosztowo i wydajnościowo względem potrzeb każdego klienta.

Data Journey, czyli pełen cykl życia danych

Znając poszczególne typy Storage (bit.ly/40er8z3), spróbujmy prześledzić, w  jaki sposób praktycznie można je wykorzystywać. Dobrym przykładem może być ważne wydarzenie z życia firmy, np. celebracja wejścia na giełdę, które potrzebujemy nagrać, aby się tym szeroko dzielić.

Zaraz po nagraniu materiału, operator powinien zapisać materiał wideo do systemu Block Storage. Charakterystyka działania tego rodzaju storage umożliwia edycję w czasie rzeczywistym materiału wideo czy modyfikacje zapisanych plików, np. dodanie ścieżki dźwiękowej i napisów, wycięcie niepotrzebnych scen i złożenie wszystkiego w całość.

Zmodyfikowany materiał, w  ostatecznej postaci, operator może wrzucić na File Storage, czyli współdzielony katalog, z  którego pracownicy obejrzą materiał, aby np. zgłosić uwagi. Zaakceptowane wideo można umieścić w Object Storage, by je szeroko upublicznić np. poprzez stronę firmową. Strona www będzie odnosiła się więc do Object Storage na którym będzie plik z  filmem, który w  jednym momencie będzie mogło zobaczyć jednocześnie np. 1 mln osób na świecie.

Z kolei po kilku miesiącach od inauguracji materiał będziemy mogli umieścić w Storage Archive, aby móc powrócić do niego, np. na 10-lecie firmy.

Gotowi na przyszłość

Zrozumienie różnic wtypach przestrzeni dyskowych pozwala na wybór właściwego rozwiązania. Dzięki temu łatwiej kontrolować koszty, minimalizować ryzyko utraty danych, zabezpieczać się przed cyberatakami, zmianami polityk czy zasad zgodności. Korzystając z optymalnie dobranego systemu pamięci masowej, będziemy zabezpieczeni nawet w obliczu nieuniknionego przyrostu masowej ilości danych.

Marcin Blaźniak, Pre-Sales Engineer, OVHcloud

 

Artykuł ukazał się na łamach: Magazyn ITwiz 7-8/2023. Zamów poniżej:

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *