PracaCIO

Nowe technologie mogą wzmocnić pozycję pracowników pierwszego kontaktu

Pracownicy pierwszej linii – reprezentujący 80% globalnego zatrudnienia w sile 2 mld osób – mocno obciążeni podczas pandemii, nie mieli dotychczas możliwości skorzystania ze zdobyczy technologii. I tak jak koronawirus był katalizatorem, który spowodował szybką transformację cyfrową dla pracowników informacyjnych, tak – jak sugeruje raport Work Trend Index opublikowany przez Microsoft – znajdujemy się obecnie w podobnym punkcie zwrotnym właśnie dla pracowników pierwszego kontaktu. Zawarte w badaniu dane wskazują na wyzwanie, przed którym stoi dziś niemal każda firma: jak zrównoważyć dobre samopoczucie i rozwój pracowników z wynikami biznesowymi?

Nowe technologie mogą wzmocnić pozycję pracowników pierwszego kontaktu

Jak wynika ze wspomnianego badania, 76% pracowników czuje się związanych ze sobą nawzajem, jednak 62% twierdzi, że ich firma nie traktuje kultury organizacyjnej jako priorytetu. Do tego aż 51% osób na niedecyzyjnych stanowiskach pierwszego kontaktu czuje się niedocenianych w pracy, a średnio 58% respondentów uważa, że ich stres w 2022 roku pozostanie na tym samym poziomie lub jeszcze się pogorszy.

Autorzy raportu uważają, że to właśnie technologia może pomóc w odblokowaniu nowej przyszłości dla pracowników pierwszej linii. Okazuje się bowiem, że optymizm pracowników pierwszej linni związany z nowymi rozwiązaniami technologicznymi jest wysoki – nawet 63% z nich jest podekscytowanych możliwościami zatrudnienia, jakie stwarza technologia. Ponadto zajmuje ona trzecie miejsce na liście czynników, które zdaniem respondentów mogłyby pomóc w zmniejszeniu ich stresu w miejscu pracy. Z drugiej strony, 46% pracowników liniowych odczuwa presję, by dostosować się do nowych technologii z obawy przed utratą pracy, a 55% twierdzi, że musiało uczyć się nowych rozwiązań na bieżąco, bez formalnego szkolenia lub praktyki.

W obliczu przewidywanego wysokiego wskaźnika odejść z pracy i wspomnianego niskiego morale, autorzy raportu wskazują na konieczność skupienia się w większym stopniu na wspieraniu pracowników pierwszej linii. Na podstawie przeprowadzonych badań wyróżnili oni trzy obszary, na których firmy mogą skupić się w pierwszej kolejności, aby rozwiązać te problemy.

  • Odbuduj kulturę pracy na pierwszej linii frontu

Kultura miejsca pracy zbudowana jest na silnym związku z misją i celem firmy, przejrzystości, silnych połączeniach komunikacyjnych, uznaniu dla pracy oraz pozytywnych relacjach w miejscu pracy. Dane Microsoft pokazują, że wielu pracowników pierwszej linii zbudowało między sobą te fundamentalne relacje, ale można zrobić więcej, aby wspierać więzi i kulturę pracy, zwłaszcza w wypadku menedżerów.

Według autorów badania, liderzy powinni więc poświęcać więcej czasu na kontakty z pracownikami pierwszej linii i menedżerami – aktywnie starając się zrozumieć ich doświadczenia, doceniając ich wysiłki, wyjaśniając misję i cel firmy oraz to, w jaki sposób pracownicy pierwszej linii przyczyniają się do jego realizacji. Firmy powinny nie tylko zapewnić stały strumień komunikacji, ale także stworzyć możliwości komunikacji dwukierunkowej, aby pracownicy liniowi mieli dostęp do informacji, których potrzebują i mieć poczucie, że są wysłuchiwani.

  • Wzmocnij pozycję pracowników pierwszej linii dzięki najnowszym technologiom

Organizacje mogą zmniejszyć codzienne obciążenia pracowników pierwszej linii zapewniając im odpowiednie, innowacyjne narzędzia techniczne. Wyposażenie ich we właściwą technologię nie tylko ułatwia im pracę, ale także umożliwia bezpieczną komunikację między klientami, sobą nawzajem i firmą. Pozwala to pracownikom skoncentrować się na tym, co najważniejsze, niezależnie od tego czy chodzi o klienta, czy o ważne zadanie do wykonania.

  • Nadaj priorytet szkoleniom

Pracownicy pierwszej linii chętnie korzystają ze szkoleń potrzebnych do wdrażania nowych technologii, które pomagają im wykonywać pracę. Jednak w obliczu ograniczonych zasobów i konkurujących ze sobą wymagań potrzebują oni, aby liderzy ustalili priorytety, zapewnili sprawiedliwy dostęp do szkoleń dla każdego pracownika i stworzyli możliwość uczenie się na większą skalę. W firmie Microsoft chcemy pomóc każdej organizacji w zapewnieniu sprawiedliwego i dostępnego szkolenia dla każdego pracownika. Dzięki Microsoft Viva Learning, chcemy umożliwić pracownikom pierwszej linii podnoszenie kwalifikacji i uczenie się w trakcie pracy.

Technologia niweluje luki

Według danych Microsoft, między marcem 2020 roku a listopadem roku 2021 miesięczne wykorzystanie Microsoft Teams na „pierwszej linii frontu” wzrosło o 400%. I choć, jak wskazują autorzy raportu, nie jest to jedyne rozwiązanie technologiczne na rynku, dane wyraźnie wskazują, że technologia może pomóc w zniwelowaniu wspomnianych już luk: szkoleniowej, komunikacyjnej i kulturowej.

Przedstawiciele koncernu wskazali także kilka innowacji technologicznych swojego autorstwa, które mogą pomóc w tych działaniach:

  • Aplikacja Microsoft Teams Walkie Talkie będzie teraz dostępna na urządzeniach Zebra, Crosscall i urządzeniach Nokia firmy HMD Global, dzięki czemu niezależnie od tego, po jakie urządzenie pracownicy sięgną, mają w zasięgu ręki zaawansowaną technologicznie krótkofalówkę typu push-to-talk (naciśnij i mów).
  • Dostępność wirtualnych wizyt w Teams zapewnia aktualizowane w czasie rzeczywistym informacje o czasie oczekiwania, niewykorzystanych wizytach i opóźnieniach personelu, aby zapewnić przejrzyste i bezstresowe doświadczenie klientom i pacjentom.
  • Rozwiązanie Microsoft Cloud for Retail, które będzie ogólnie dostępne w przyszłym miesiącu, zapewnia z kolei kompletny pakiet funkcji przeznaczonych dla handlu detalicznego w ramach portfolio Microsoft Cloud oraz rozwiązań partnerskich.
  • Aplikacja Viva Connections w Microsoft Teams integruje się ze strategicznymi partnerami, takimi jak Workday i Expressive, ułatwiając dostęp do ważnych zasobów i sprawia, że informacje, takie jak lista płac oraz zasoby kadrowe znajdują się w jednym miejscu.
  • Aktualizacje aplikacji Viva Learning umożliwiają pracownikom pierwszego kontaktu odkrywanie, udostępnianie i śledzenie treści szkoleniowych bezpośrednio z poziomu Microsoft Teams, ułatwiając wszystkim pracownikom firmy bycie na bieżąco z najnowszymi szkoleniami.

Raport Work Trend Index uwzględnia globalne badanie przeprowadzone w październiku i listopadzie ubiegłego roku, wśród 9 600 pracowników pierwszego kontaktu w 8 krajach i 8 branżach, którzy nie mieli możliwości pracy zdalnej.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *