PracaProgramowanie

Nowe technologie szybko zmienią oblicze edukacji

Sztuczna inteligencja, rzeczywistość rozszerzona oraz urządzenia typu wearable w największym stopniu wpłyną na proces kształcenia – i to w stosunkowo niedalekiej przyszłości. Można więc oczekiwać, że rozwiązania oparte na takich technologiach i koncepcjach będą cieszyły się rosnącym zainteresowaniem ze strony najbardziej innowacyjnych organizacji edukacyjnych. Takie wnioski płyną z nowego raportu Frost & Sullivan.

Nowe technologie szybko zmienią oblicze edukacji

Zdaniem analityków Frost & Sullivan w wielu krajach za sprawą nowych technologii sektor edukacji przeszedł metamorfozę pod względem sposobu przekazywania wiedzy. Możliwe stało się m.in. efektywne kształcenie na odległość i w sposób dostosowany do umiejętności poszczególnych uczniów. Rozwinięciem tego podejścia ma być m.in. wykorzystanie na dużą skalę koncepcji rozszerzonej rzeczywistości, a także rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji.

Eksperci podkreślają, że efektywne zaprzęgnięcie takich rozwiązań do procesów kształcenia będzie realne dzięki wykorzystaniu rozwiązań opartych na modelu chmury obliczeniowej. „Wraz z rosnącą popularnością systemów uczenia się na odległość, nieunikniony jest wzrost zapotrzebowania na najnowsze rozwiązania technologiczne, takie jak systemy komputerowe działające w chmurze. Infrastruktura jako usługa (IaaS) oraz platforma jako usługa (PaaS) bez wątpienia staną się kluczowymi modelami biznesowymi w sektorze edukacyjnym” – mówi Sudep Basu, Innovation Practice Leader w firmie Frost & Sullivan.

Autorzy analizy podkreślają jednocześnie, że przybierające na sile trendy edukacyjne będą wymagać od nauczycieli coraz większej elastyczności programów nauczania oraz wykorzystania nowych kanałów przekazywania wiedzy. Zdaniem autorów raportu „Technologie kształtujące przyszłość edukacji” ważną rolę we wdrażaniu edukacyjnych systemów wykorzystujących mechanizmy sztucznej inteligencji odgrywać będą instytucje administracji państwowej, inicjatywy przyjazne inwestycjom w takie rozwiązania oraz odpowiednie przepisy regulacyjne.

Według specjalistów Frost & Sullivan szczególnie wysokim potencjałem dla rozwoju nowych platform edukacyjnych mają rozwiązania telepresence i różnego rodzaju roboty, które umożliwiają spersonalizowane, zdalne nauczanie o wysokim poziomie interakcji. Zapewniają tym samym niespotykane wcześniej doświadczenia edukacyjne i możliwości kształcenia. Eksperci zauważają, że w kontekście nowoczesnego nauczania niezwykle ważna staje się edukacja w obszarze programowania i robotyki, a także rozwiązania edukacyjne dla kształcenia przedszkolnego. „Nie ma wątpliwości co do tego, że coraz szybszy postęp technologiczny przyczyni się do wdrożenia owych przełomowych technologii w ciągu trzech najbliższych lat. Urządzenia klasy wearable, bezdotykowe sensory, interfejsy mózg-komputer (BCI) oraz postęp w dziedzinie polimerów przewodzących także przyspieszą implementację nowych technologii w sektorze edukacyjnym” – uważa Sudep Basu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *