Branża ITRynek

EDUMIXER 2019: współpraca branży IT i nauki to klucz do ukształtowania profesjonalistów IT

30 prelegentów reprezentujących różnorodne środowiska brało udział w dyskusji na temat współpracy tych ośrodków w czasach przełomowych przemian technologicznych. I choć ich poglądy i spojrzenie na przyszłość poszczególnych zawodów, kształcenie pracowników dla całego sektora teleinformatycznego, rozwój sportów elektronicznych czy nowe modele biznesowe firm nie są jednakowe, to większość zgodziła się, że kluczem do sukcesu jest uważna obserwacja tego rynku, chęć kreowania trendów oraz ścisła i otwarta współpraca.

EDUMIXER 2019: współpraca branży IT i nauki to klucz do ukształtowania profesjonalistów IT
Celem trzeciej edycji Forum Współpracy Edukacji i Biznesu EDUMIXER 2019 było stworzenie przestrzeni, która pozwoli na identyfikację podstawowych problemów i wyzwań w kooperacji biznesu technologicznego i nauki. Efektem spotkania stała się możliwość wskazania nowego podejścia oraz najważniejszych trendów i strategicznych kierunków rozwoju tej współpracy.

EDUMIXER to dobra okazja, żeby zaprezentować różne spojrzenia na przyszłość branży IT. Zmiany w zakresie kształcenia czy też kluczowych kompetencji pracowników to elementy wpływające na dalszą cyfrową transformację naszego kraju, która decyduje o konkurencyjności i znaczeniu polskiej gospodarki, zarówno w skali europejskiej, jak i światowej. Spotkanie w tak licznym gronie ekspertów z różnych środowisk to szansa, żeby zastanowić się nad kierunkiem, w którym będzie podążał segment ICT. Przyszłość to nie tylko likwidacja, a raczej rozwój niektórych zawodów, a nawet szansa na zatrudnienie w zupełnie nowych profesjach” – stwierdza Andrzej Dulka, Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.

W trakcie konferencji nie zabrakło rozważań nad znaczeniem edukacji formalnej i nieformalnej w kształceniu specjalistów – programistów, algorytmików, testerów oprogramowania czy też projektantów rozwiązań technologicznych. Mimo, że informatyka od lat cieszy się wśród kandydatów na studia niesłabnącą popularnością, specjaliści pochylili się nad kwestią jakości ich kształcenia, a także pracą z pozyskanym w organizacji talentem.

Wśród poruszonych tematów znalazła się również interdyscyplinarność sportów elektronicznych, które funkcjonują na styku kilku obszarów, m.in. biznesu, mediów, marketingu czy rozrywki. Według prognoz rynek esportu i gamingu do 2025 r. ma wzrosnąć 5-krotnie, co potwierdza zainteresowanie kolejnych użytkowników Internetu, a także firm. Widzą one w nim szansę na rozwój własnego biznesu, dywersyfikację swojej oferty i oczywiście – dotarcie do kolejnych partnerów i odbiorców. Nowe obszary działania wpływają na ewolucję modelu biznesowego, przyjmowanego przez firmy IT. Ta z kolei generuje konieczność zmian nie tylko w strategiach poszczególnych organizacji, lecz także w zakresie kształcenia pracowników, którym przyjdzie się zmierzyć z nowymi wyzwaniami.

Ważnym punktem EDUMIXERA stały się także Targi Kół Naukowych, które odbyły się w trakcie konferencji. Pozwoliły one na stworzenie skutecznej platformy do zapoznania się z najciekawszymi inicjatywami studentów należących do kół naukowych z warszawskich uczelni: Akademii Leona Koźmińskiego oraz Szkoły Głównej Handlowej, a także uczniów, którzy w najbliższym czasie dołączą do tego grona. Tegoroczne Forum stało się więc wyjątkowo skuteczną szansą na rozmowy o konkretnych rozwiązaniach i pomysłach, których wdrożenie może zainteresować największe firmy z branży IT.

Wśród panelistów tegorocznej edycji EDUMIXERA pojawili się eksperci Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz przedstawiciele wielu firm i uczelni związanych z branżą technologiczną. W ich gronie znaleźli się m.in. reprezentanci firm – Intel, Fantasy Expo, IBM, Globema, Migam, FutureCollars; uczelni i placówek edukacyjnych – Akademii Leona Koźmińskiego, Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki Warszawskiej, Polskiej Akademii Nauk, Sieci Szkół TEB Edukacja; fundacji – ArchitectsPL, Uniwersytet Dzieci i Digital University, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog i Parlamentu Studentów RP.

Organizatorem III Forum Współpracy Edukacji i Biznesu jest Sektorowa Rada ds. Kompetencji Informatyka, a partnerami – Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Polskie Towarzystwo Informatyczne. Patronami honorowymi wydarzenia są Ministerstwo Cyfryzacji i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, natomiast patronami medialnymi – magazyn „Personel Plus” oraz portale ITwiz.pl i dlaStudenta.pl.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *