BranżaRynek

OEX S.A. sprzedaje akcje Divante. Softwarehouse dołączy do Grupy Cloudflight

Firma OEX S.A. podpisała umowę, na podstawie której zobowiązał się do sprzedaży wszystkich posiadanych akcji (tj. ok. 51%) spółki zależnej Divante na rzecz grupy Cloudflight. Transakcja, której realizacja planowana jest na styczeń 2022 roku, obejmie sprzedaż wszystkich akcji Divante, w tym przez jej pozostałych wspólników. Łączna cena za 100% akcji wyniesie ok. 175,1 mln zł. Jak informują przedstawiciele spółki, kwota ta może zostać powiększona o dodatkowe wynagrodzenie (tzw. earn-out), w wysokości nie wyższej niż 85,3 mln zł, które zależało będzie od poziomu zysku EBITDA wypracowanego przez Divante w 2021 roku.

OEX S.A. sprzedaje akcje Divante. Softwarehouse dołączy do Grupy Cloudflight
Jerzy Motz, prezes zarządu OEX S.A.

Cloudflight jest europejskim dostawcą kompleksowych rozwiązań softwarowych oraz w obszarze sztucznej inteligencji. Zatrudnia ponad 600 specjalistów, realizując projekty w ramach szeroko pojętej cyfryzacji biznesu. Firma działa w 18 lokalizacjach, w takich krajach jak Austria, Niemcy, Rumunia i Holandia. Do grona jej klientów należą m.in. Porsche Informatik, Doka, Uniwersytet Wiedeński czy Europejska Agencja Kosmiczna. Zakup Divante wzmocnić ma kompetencje Cloudflight w obszarze e-commerce.

“W momencie dołączenia do Grupy OEX Divante było agencją e-commerce z różnymi kompetencjami: od IT do UX i marketingu. Wspieraliśmy spółkę w jej rozwoju i dzięki konsekwentnie realizowanej strategii stała się ona znaczącym dostawcą zaawansowanych usług technologicznych dla e-commerce, współpracującym z wieloma uznanymi klientami na całym świecie. Analizując możliwości w ramach realizowanego przez nas przeglądu opcji strategicznych dla tej spółki zdecydowaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie wsparcie silnego inwestora branżowego. To pozwoli spółce na dalszy intensywny rozwój. 6 lat naszej wspólnej pracy z założycielami i sukcesorami Divante zaowocowało tym, że spółka znalazła się w orbicie zainteresowania takich graczy jak Cloudflight. Transakcja stanowi potwierdzenie kompetencji Grupy OEX w budowaniu wartości spółek działających w obszarze e-commerce i digitalu” – komentuje Jerzy Motz, prezes zarządu OEX S.A.

Przeczytaj również
VMware: Podejście "Cloud-Smart" czyli swoboda wyboru właściwej chmury

Przypomnijmy, że Divante dołączyło do Grupy OEX w marcu 2015 roku, a przejmowane udziały spółki wyceniono wówczas na 3,2 mln zł. Divante to więc kolejna spółka z Grupy OEX, która została wyceniona transakcyjnie na poziomie znacząco wyższym od wartości pierwotnej inwestycji, po sprzedanej w 2019 roku do międzynarodowego inwestora branżowego spółce ArchiDoc, oferującej usługi digitalizacji dokumentów i prowadzenia elektronicznych archiwów oraz zrealizowanej ostatnio rundzie finansowania przez Vue Storefront, zajmującego się rozwojem i dystrybucją nowoczesnych rozwiązań front-endowych dla sklepów internetowych.

“Po sprzedaży Divante będziemy kontynuować naszą strategię. Wciąż największych możliwości wzrostu będziemy upatrywać w obszarze digitalizacji sprzedaży oraz usług dla e-commerce. Chcemy inwestować m.in. w logistykę, która stała się kluczowym procesem w sprzedaży internetowej oraz w usługi związane z customer experience. Nie wykluczamy również przejęć w interesujących nas obszarach, o ile na rynku pojawią się odpowiednie okazje” – dodaje Jerzy Motz.

Grupa kapitałowa OEX specjalizuje się w dostarczaniu usług i technologii w obszarze sprzedaży. Do grona jej klientów OEX należą polskie i zagraniczne marki z branży e-commerce, FMCG i telekomunikacyjnej. Grupę tworzy kilkanaście spółek zatrudniających łącznie ponad 1 500 osób.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.