Sztuczna inteligencjaStartupyRynek

OpenAI przejmuje Rockset, aby zasilić infrastrukturę wyszukiwania modeli AI

OpenAI przejął startup Rockset zajmujący się wyszukiwaniem i analizą baz danych. Wspierana przez Microsoft firma, chce zapewnić lepszą infrastrukturę wyszukiwania dla swoich narzędzi AI. Obie spółki nie ujawniły szczegółów transakcji.

OpenAI przejmuje Rockset, aby zasilić infrastrukturę wyszukiwania modeli AI

Rockset, to startup założony przez byłych inżynierów Meta. Firma buduje bazy danych do wyszukiwania i analizy w czasie rzeczywistym przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji do celów np. wykrywania anomalii. W ubiegłym roku, przy wsparciu Greylock, Sequoia i Hewlett Packard Enterprise, startup zebrał 105 milionów dolarów całkowitego finansowania. Jak informuje Reuters, Rockset wyceniany jest na kilkaset milionów dolarów. Oznacza to, że jest to jedno z największych przejęć przez OpenAI.

Przedstawiciele Rockset poinformowali, że ich zespół dołączy do twórcy ChatGPT. Technologia startupu będzie zasilać infrastrukturę wyszukiwania w produktach korporacyjnych tej firmy.

„Będziemy pomagać OpenAI w rozwiązywaniu trudnych problemów z bazami danych, z którymi borykają się aplikacje AI” – skomentował Venkat Venkataramani, dyrektor generalny Rockset.

Doświadczenie zespołu Rockset w przetwarzaniu danych w czasie rzeczywistym i wyszukiwaniu wektorowym, ma zwiększyć zdolność OpenAI do szybkiego uzyskiwania dostępu i analizowania ogromnych ilości informacji. To powinno doprowadzić do uzyskiwania szybszych i dokładniejszych odpowiedzi z modeli AI.

OpenAI stara się wyprzedzić konkurencję – w tym wspierany przez Google startup Anthropic – rozszerzając ofertę w oparciu o sukces swojego flagowego produktu ChatGPT i opracowując nowe modele AI.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *