AplikacjeBranża ITRynek

Oracle drugim na świecie dostawcą SaaS z obrotami 2 mld USD

Taki wynik to łączne przychody Oracle ze sprzedaży usług typu IaaS (Infrastructure-as-a-Service), PaaS (Platform-as-a-service) i SaaS (Software-as-a-Service). Tylko w IV kwartale 2014 roku finansowego było to 450 mln USD.

Oracle drugim na świecie dostawcą SaaS z obrotami 2 mld USD

Łącznie w IV kwartale 2014 roku firma odnotowała 3 proc. wzrostem przychodów do 11,3 mld USD, czyli udział usług cloud computing wyniósł ok. 4%. Sprzedaż usług SaaS i PaaS wzrosła w tym okresie o 25% do 322 mln USD. Natomiast przychody z subskrypcji IaaS wzrosły o 13% do 128 mln USD. Dzięki temu – według Larry’ego Ellisona, prezesa Oracle – spółka staje się drugim na świecie dostawcą SaaS.

Wartość sprzedaży rozwiązań cloud computing Oracle zbliża się obecnie do poziomu 2 mld rocznie. Jednocześnie widzimy dokonującą się przemianę. Obecnie więcej przychodów przynoszą abonamenty pozwalające na korzystanie z danego oprogramowania w chmurze niż płatności z góry” – mówi Safra Catz, CFO Oracle.

Larry Ellison, podkreśla, iż Oracle staje się drugim, tuż za Salesforce.com, dostawcą oprogramowania SaaS oferując w modelu usługowym systemy CRM, HCM, czy ERP. „W dziedzinie IaaS mamy zaś bogatsze portfolio niż nasz konkurent – Rackspace” – dodaje. „Wszystkie produkty SaaS uruchamiane są na naszych platformach PaaS – bazach danych Oracle” – dodaje.

Oracle daje rynkowi jasny i silny przekaz – firma nie tylko podkreśla swoje zaangażowanie w technologie chmurowe, równocześnie, odnosi sukcesy w tym zakresie. Należy jednakże mieć na uwadze, iż dużą częścią imponujących wyników finansowych Oracle są przychody z dokonanych przez firmę przejęć” – komentuje Richard Thomas, dyrektor rozwiązań Oracle, Outbox. „Jednymi z głównych wyzwań stojącym przed spółką w obszarze SaaS są: zapewnienie przez Oracle jasnego planu działania dla istniejącej grupy klientów on – premise, jak dostać się do Oracle Cloud oraz zmiana podejścia sprzedażowego Oracle – transformacja spółki w firmę dostarczającą usługi w chmurze wraz ze zmniejszeniem znaczenia baz danych” – dodaje

Według IDC, w roku 2013 rynek publicznych usług cloud computing wzrósł do ok. 46 mld USD. W latach 2014-2018 ma zaś osiągać średnioroczny wzrost na poziomie 23%, co dałoby w roku 2014 sprzedaż usług w chmurze na poziomie ok. 56 mld USD. Aż 86% sprzedaży rozwiązań cloud computing to Saas i Paas, a jedynie 14% to IaaS. Wśród sprzedaży oprogramowania prym wiodą systemy typu ERM (Enterprise Resource Management) – 10,8 mld USD oraz CRM 8,1 mld USD.

Według IDC, w roku 2013 największymi dostawcami rozwiązań SaaS były firmy: Salesforce.com, ADP, Intuit, Oracle i Microsoft. Z kolei wśród dostawców rozwiązań PaaS na pierwszym miejscu jest Amazon.com, a po nim Salesforce.com i Microsoft ex aequo na 2. miejscu, za nimi zaś GXS i Google. Wśród dostawców IaaS w pierwszej piątce znaleźli się: Amazon.com, Rackspace, IBM, CenturyLink i Microsoft.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *