BiznesRynek

Ośrodek badawczo-rozwojowy IDEAS NCBR zajmie się technologią blockchain i inteligentnymi algorytmami

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju poinformowało o uruchomieniu pierwszych grup roboczych w ramach IDEAS NCBR Spółki z o.o., ośrodka badawczo-rozwojowego działającego w obszarze sztucznej inteligencji oraz ekonomii cyfrowej. Badania, które poprowadzą prof. UW Piotr Sankowski oraz prof. Stefan Dziembowski, skoncentrują się na inteligentnych algorytmach i strukturach danych oraz cyfrowych walutach i inteligentnych kontraktach. Powołano również radę naukową, którą tworzy międzynarodowe grono ekspertów z takich uczelni jak MIT, University of Oxford, University of Columbia czy Fraunhofer Heinrich Hertz Institute.

Ośrodek badawczo-rozwojowy IDEAS NCBR zajmie się technologią blockchain i inteligentnymi algorytmami
Na zdjęciu od lewej: prof. Stefan Dziembowski i prof. Piotr Sankowski fot. NCBR

Jak wskazują przedstawiciele NCBR, celem spółki IDEAS NCBR jest zwiększenie potencjału badawczo-rozwojowego i innowacyjnego w obszarze sztucznej inteligencji oraz cyfrowej ekonomii. “IDEAS NCBR dbał będzie o podniesienie poziomu kompetencji kadry naukowej i zwiększenie liczby prac naukowych i rozwojowych, przede wszystkim dotyczących tematyki sztucznej inteligencji. Istotnym obszarem działalności spółki będzie także rozwijanie współpracy naukowców z biznesem oraz komercjalizacja wyników realizowanych projektów poprzez współtworzenie spółek spin-off. Będą one mogły liczyć na dalsze wsparcie ze strony NCBR za pomocą wielu narzędzi zawartych w portfolio działań Centrum” – skomentował dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

I tak, IDEAS NCBR umożliwić ma prace nad innowacjami w obszarze AI na skalę, która często była nieosiągalna dla biznesu. Instytucja będzie także katalizatorem dla procesów badawczych w Polsce – będą one szybsze, prowadzone z większym rozmachem, przez najbardziej uznanych ekspertów. Ich efektem natomiast, będą innowacje opierające się na algorytmach AI wdrażane w różnych sektorach oraz budowanie dobrze wykształconej kadry naukowej, zapewniają eksperci IDEAS NCBR.

„Zależy nam na tym, żeby prace badawcze dotyczyły technologii przyszłości, takich które wejdą w życie dopiero za kilka lat, ale z drugiej strony adresowały realne potrzeby, które są odpowiedzią na wyzwania społeczne oraz różnych sektorów gospodarki. Będziemy podejmować się ambitnych wyzwań, których rozwiązania często nie mogą się podjąć przedsiębiorstwa, ponieważ prace obarczone są ryzykiem. W ocenie potencjału projektów badawczych wesprze nas rada naukowa, która składa się z wybitnych ekspertów” – wskazał prof. UW Piotr Sankowski, prezes zarządu IDEAS NCBR.

Kształcenie wykwalifikowanej kadry jednym z priorytetów

W skład rady naukowej wchodzą tacy eksperci jak: prof. Ran Canetti z Boston University, Zofia Dzik, prezeska Instytutu Humanities, prof. Marta Kwiatkowska z University of Oxford, prof. Aleksander Mądry z MIT, prof. Tim Roughgarden z Columbia University, Marek Barwiński z GSK.AI oraz dr Wojciech Samek z Fraunhofer Heinrich Hertz Institute. Jej zadaniem jest ocena innowacyjności projektów, procesu badawczego oraz znaczenia, jakie mogą mieć dla rozwiązania danego problemu. To co ma wyróżniać ośrodek to podejście do prowadzonych badań i ich selekcja.

Jednym z priorytetów IDEAS NCBR jest również kształcenie naukowców oraz formowanie kadry, która w przyszłości będzie edukować w obszarze sztucznej inteligencji. Z tego względu ośrodek nawiąże współpracę z innymi tego typu centrami badawczymi na świecie, jak również w kraju. „Planujemy nawiązać współpracę z uczelniami w Polsce oraz organizacjami, które skupiają się na AI, aby stworzyć środowisko, które będzie sprzyjać współpracy oraz wymianie informacji. Chcemy wspierać młodych naukowców w budowaniu ich kariery naukowej, ale też pokazać im, jak może wyglądać współpraca ze środowiskiem biznesowym. Skupimy się na współpracy ze szkołami doktorskimi oraz damy szansę na współpracę z uznanymi ekspertami
w poszczególnych dziedzinach” – zapewnił prof. Piotr Sankowski.

W pierwszej kolejności utworzono wspomniane już grupy robocze, które będą pracować nad inteligentnymi algorytmami i strukturami danych oraz cyfrowymi walutami i inteligentnymi kontraktami. Liderami prowadzonych badań są prof. UW Piotr Sankowski związany z Instytutem Informatyki Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Stefan Dziembowski, który również wykłada na tym wydziale.

“Wybrane tematy badawcze związane są bezpośrednio z dotychczasowymi osiągnięciami naukowymi moimi oraz Piotra Sankowskiego. Moje zainteresowania naukowe dotyczą kryptografii, a w szczególności zagadnień związanych z zapobieganiem atakom fizycznym na urządzenia kryptograficzne, oraz z technologią blockchain. To obiecujące obszary, które z biegiem czasu zyskiwać będą na znaczeniu” – podsumował prof. Stefan Dziembowski, lider grupy roboczej w IDEAS NCBR.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *