BiznesRynekPolecane tematy

Poznaliśmy finalistów konkursu na Anioła Biznesu Roku 2020

Kapituła konkursu Business Angel of The Year 2020, po przeselekcjonowaniu prawie 100 zgłoszeń, ogłosiła listę finalistów tegorocznej edycji. W gronie wyróżnionych znaleźli się przedsiębiorcy, menadżerowie, a nawet założyciele startupów. Ta różnorodność pokazuje, jak odmienne mogą być ścieżki kariery polskich inwestorów anielskich, wskazują przedstawiciele Cobin Angels, organizatora konkursu.

Poznaliśmy finalistów konkursu na Anioła Biznesu Roku 2020

Aniołowie biznesu to prywatni inwestorzy, którzy inwestują swoje pieniądze, czas, wiedzę oraz kontakty w firmy na wczesnym etapie rozwoju. Potrafią oni mieć kluczowy wpływ na pomyślny rozwój startupu. Mimo iż szacuje się, że w Polsce aktywnych jest około 100-200 aniołów, doświadczenia amerykańskie i europejskie wskazują jak ważną pełnią oni rolę.

Sukcesy startupów, w które zainwestowali finaliści głównej kategorii konkursu Business Angel of the Year 2020 są tego potwierdzeniem. W tej grupie znaleźli się:

  • Wojciech Faszczewski – prezes zarządu Coloplast Business Centre w Szczecinie. Inwestował m.in. w BioCatch, Prosoma i OpenMed. Promotor ekosystemu startupowego w województwie zachodniopomorskim.
  • Paweł Kastory – CEO DDB Group Polska. W 2020 roku uczestniczył w znacznej rundzie finansowania dla Cosmose AI. Wśród startupów, które wspiera są również ClauseMatch, Nethone i BotGuard.
  • Wiktor Namysł – partner w McKinsey & Company. Jego ostatnie inwestycje obejmują Booksy, DocPlanner, Preply, Omnipack, POSBistro i LocalBini. Trzy startupy z jego portfela wskazywane są jako kandydaci na pierwszego polskiego jednorożca.

Jak podkreślają organizatorzy konkursu, w byciu Aniołem Biznesu bardziej niż zasobność portfela liczy się faktyczne wsparcie i wpływ na rozwój startupów: ich sukcesy i osiągnięcia.

„Naszym celem jest promocja zaangażowanych mentorów biznesowych i to liczy się dla nas bardziej niż wielkość dokonanych transakcji. Szukamy wzoru i inspiracji dla innych. Tegoroczni finaliści wnoszą w ekosystem swoją wiedzę, doświadczenie i nieocenione wsparcie” –  komentuje Robert Ługowski, członek Kapituły Konkursu oraz założyciel Cobin Angels, organizatora konkursu.

Za wybór krótkiej listy finalistów odpowiada Kapituła, składająca się z przedstawicieli partnerów konkursu i zwycięzców poprzednich edycji. W jej skład weszli: Wojciech Kostrzewa – przewodniczący, Jerzy Brodzikowski, Marek Ignor, Aleksander Janiszewski, Maciej Kawecki, Piotr Kędra, Tomasz Łasecki, Robert Ługowski, Ewa Małyszko, Paweł Michalski, Dagmara Nickel, Wojciech Niesyto, Dawid Urban oraz Maciej Witucki.

Początkujący aniołowie

W kolejnej kategorii znaleźli się początkujący aniołowie biznesu, którzy pierwszą tego typu inwestycję zrobili w 2020 roku. I tak, o nagrodę Debiutanta Roku powalczą:

  • Mirosław Janik – zanim został aniołem biznesu, sam założył kilka firm. Świetnie rozumie problemy, z którymi borykają się founderzy. Ekspert w dziedzinie startupowych ICO.
  • Marcin Tchórzewski – wśród jego inwestycje są m.in. Jutro Medical i Listny Cud. Znany jest również z założenia Coders Lab, pierwszej polskiej szkoły programowania.
  • Paweł Woźniak – koncentruje się na startupach z branży healthcare i life sciences, zainwestował m.in. w KSM Vision i Hashiona.

Poznaliśmy finalistów konkursu na Anioła Biznesu Roku 2020

Zaangażowani aniołowie biznesu mają wpływ nie tylko na pojedyncze startupy – ich działania mogą wspierać rozwój całego ekosystemu. Dlatego w tym roku przyznana zostanie również Nagroda Ekosystemu, informują organizatorzy. Co ciekawe, zwycięzcę tej kategorii wyłoni publiczne głosowanie, w którym biorą udział założyciele startupów, inwestorzy oraz inne zainteresowane osoby.

Wśród szóstki finalistów, trendsetterów, którzy kształtują polski ekosystem startupowy, znaleźli się: Tomasz Ciąpała, Robert Ditrych, Ela Kozera, Ola Lazar, Maciej Noga i Paweł Zylm. Głosowanie trwa do 10 lutego poprzez formularz, który można znaleźć tu https://bit.ly/2OgkkzW

Poznaliśmy finalistów konkursu na Anioła Biznesu Roku 2020

Wszystkie trzy nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej gali, która odbędzie się 15 lutego w CIC Warsaw. Dostęp on-line do wydarzenia możliwy jest pod tym linkiem https://bit.ly/3a2vIbc

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *