Rynek

Robot UV-C ControlTec wspomaga walkę z koronawirusem

W szpitalu we Wrocławiu pracuje pierwszy polski robot UV-C ControlTec, który samodzielnie jeżdżąc i omijając przeszkody wspomaga dezynfekcję pomieszczeń z bakterii i wirusów – w tym koronawirusa SARS-CoV-2.

Robot UV-C ControlTec wspomaga walkę z koronawirusem

Placówką, która korzysta z tej innowacyjnej technologii jest Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego przy ul. Koszarowej we Wrocławiu. Wyposażony w lampy UV-C mobilny robot skonstruowany przez inżynierów z firmy ControlTec, jeździ po salach i korytarzach tamtejszego oddziału diagnostyki obrazowej. Autonomiczne urządzenie pozwala na kompleksową dezynfekcję pomieszczeń. To pierwszy taki robot krajowej produkcji na służbie w polskim szpitalu.

„Wykonujemy badania obrazowe pacjentów z COVID-19 i w sposób oczywisty urządzenie to podnosi poziom bezpieczeństwa naszej pracy, działając zdalnie w czasie wolnym od diagnozowania pacjentów. Daje nam bezcenną możliwość łatwego i szybkiego odkażenia powierzchni, aparatury i pomieszczeń: zarówno diagnostycznych jak i dróg komunikacyjnych. Korzystamy z niego od ponad dwóch miesięcy. Sprawdza się znakomicie” – ocenia Magdalena Śliwińska, specjalista Radiologii i Diagnostyki Obrazowej i kierownik Działu Diagnostyki Obrazowej WSS im. J. Gromkowskiego.

Jak on działa?

Innowacyjne rozwiązanie wykorzystuje wiedzę z dziedziny automatyki i robotyki oraz dorobek medycyny. „Połączyliśmy jeżdżącą platformę z systemem szesnastu lamp UV-C. Stworzyliśmy do tego autorskie oprogramowanie użytkowe. Tak wykonany robot ma wiele zalet. Najważniejsze z nich to skuteczność, łatwość obsługi oraz zdalne sterowanie” – wymienia Grzegorz Góral, wiceprezes i założyciel wrocławskiej spółki ControlTec.

Szpitale od dawna używają promieniowania UV typu C do odkażania i sterylizacji – ten rodzaj promieniowania unieszkodliwia koronawirusa w ciągu kilkunastu sekund, a w ciągu kilku minut całkowicie go likwiduje. Niestety, używanie stacjonarnych urządzeń UV-C, takich jak wolnostojące lampy, jest niebezpieczne dla personelu z uwagi na konieczność przebywania w tzw. strefie brudnej oraz narażania się na światło ultrafioletowe.

Dzięki rozwiązaniu ControlTec personel szpitala nie musi przebywać w skażonym pomieszczeniu podczas pracy robota i tym samym nie naraża się na działanie promieniowania. Zaprogramowany robot wykonuje zadanie samodzielnie, wystarczy otworzyć mu drzwi – choć i to może zrobić sam, o ile obiekt zintegruje go z własną siecią. Wówczas potrafi nawet przywołać windę – informują przedstawiciele wrocławskiej firmy. Będąc w środku, robot automatycznie uruchomia lampy, dezynfekuje wnętrze i powiadamia o zakończeniu misji.

Funkcjonalności robota

Jedną z głównych funkcjonalności robota jest możliwość tworzenia map pomieszczeń i stref do dekontaminacji. Raz sporządzone mapy i wyznaczone trasy przejazdu wysyłane są do chmury, skąd mogą być przekazywane na kolejne roboty, które w razie potrzeby potrafią działać w systemie floty, wskazują specjaliści ControlTec. Urządzeniem zarządza się za pomocą dołączonej mobilnej aplikacji lub za pośrednictwem strony internetowej i można to robić z dowolnego miejsca. „Dostaliśmy robota zaprogramowanego i gotowego do samodzielnej pracy. Nie musimy zajmować się technicznymi sprawami, co jest wielką zaletą, ponieważ nas interesuje czystość epidemiologiczna pomieszczeń i bezpieczeństwo pacjentów oraz personelu” – podkreśla Magdalena Śliwińska.

Nowoczesne oprogramowanie umożliwia personalizację robota i dostosowanie jego pracy do indywidualnych potrzeb oraz zadań specjalnych. Robot sprawdza się nie tylko w pomieszczeniach i na korytarzach szpitalnych bez obecności personelu oraz pacjentów. „Można wykorzystywać go do automatycznej, szybkiej, precyzyjnej i skutecznej dekontaminacji szkół, biur, hal przemysłowych, pokoi hotelowych, restauracji, galerii handlowych, lotnisk i wszystkich innych miejsc, gdzie przebywają ludzie” – wymienia Grzegorz Góral.

Jak informują przedstawiciele spółki ControlTec, robot przeszedł wszystkie wymagane badania i spełnia normy unijne. Posiada deklaracje zgodności WE i znak CE. Skuteczność i żywotność lamp UV – a w konsekwencji skuteczność systemu dekontaminacji – są z kolei potwierdzone badaniami producenta i niezależnych jednostek badawczych. Badania elektromagnetyczne przeprowadzono na Politechnice Wrocławskiej, która miała duży wkład w rozwój robota, a te mikrobiologiczne w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii PORT we Wrocławiu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *