CyberbezpieczeństwoRynekPolecane tematy

SynergyIT wdrożyła w GPD Agency system do zarządzania i ochrony danych firmy Commvault Promocja

Artykuł sponsorowany
Głównym celem projektu było zapewnienie tworzenia kopii zapasowych, archiwizacji danych oraz skuteczne i szybkie odtwarzanie zapewniające GPD Agency bezpieczeństwo i ciągłość pracy. Projekt zrealizowano za pomocą kompletnego systemu składającego się z oprogramowania Commvault – zapewniającego prawidłowy proces tworzenia kopii zapasowych oraz archiwizacji – serwera Huawei oraz biblioteki taśmowej Quantum Scalar – tworzących razem funkcjonalny appliance BackupCube.

SynergyIT wdrożyła w GPD Agency system do zarządzania i ochrony danych firmy Commvault<span class=sponsorowany> Promocja</span>Architektura centralnego systemu do zarządzania i ochrony danych BackupCube

GPD Agency (dawniej GPD Advertising) powstała w 1991 roku, jako butik kreatywny, przekształcając się w 1995 roku w agencję reklamową typu full service. Obsługuje m.in. takich klientów, jak: Lech, BP, Lisner, Wavin, Volkswagen, Nivea Polska, Grecos, Hasco Lek, Raiffeisen Polbank czy sieć sklepów Lidl. „Produkujemy bardzo dużo filmów reklamowych, zarówno dla klientów w Polsce, jak i w Europie. Ilość przechowywanych przez nas danych przekracza 750 TB. Przy tak dużej ich ilości postanowiliśmy więc wdrożyć system backupu i archiwizacji naszych produkcji filmowych” – opowiada Maciej Krzyżosiak, szef działu IT w GPD Agency.

Cele wdrożenia systemu backupu i archiwizacji Commvault w GPD Agency:
• Stworzenie bezpiecznego i autonomicznego systemu tworzenia kopii zapasowych, który będzie chronił wytypowane przez GPD systemy informatyczne.
• Zdefiniowanie polityk opisujących kopie zapasowe oraz długoterminowe kopie danych, przetrzymywane zgodnie z obowiązującym prawem oraz wytycznymi organizacji.
• Uruchomienie centralnego systemu tworzenia kopii zapasowych wraz z konfiguracją automatyzacji zadań.
• Uruchomienie biblioteki taśmowej, w celu zwiększenia pojemności przestrzeni masowej wykorzystywanej do długoterminowego przechowywania danych.
• Przeprowadzenie szkoleń personelu GPD z zakresu implementacji oraz administracji platformy Commvault.

Elastyczne rozwiązanie, zbudowane z myślą o rosnących potrzebach GPD Agency w ciągu ostatnich kilku lat rozwijała się tak szybko, że dotychczasowa infrastruktura IT zaczęła nieco odstawać od aktualnych potrzeb biznesowych. Przed rozpoczęciem wdrożenia systemu backupu i archiwizacji dokupowano jedynie kolejne serwery typu NAS, na których przechowywano rosnącą ilość danych. W przypadku tak dużej ilości przechowywanych informacji (750 TB), najważniejsze okazało się dostarczenie niezawodnego systemu, optymalnego pod względem funkcjonalnym – dostosowanym do specyficznych wymagań GPD Agency – oraz kosztowym. Wymogi te dotyczyły zarówno oprogramowania odpowiedzialnego za backup i archiwizację, jak i repozytorium danych.

Ważny jest fakt, że rozwiązanie Commvault pozwala na integrację procesu backupu, archiwizacji i raportowania w ramach jednego okna dostępowego, wykorzystując funkcję OnePass. Poza tym system jest skalowany – funkcjonalnie i pod względem pojemności – wraz z rosnącymi potrzebami klienta. Wdrożenie zaś archiwizacji poczty, ochrony komputerów czy integracja z systemami chmurowymi to tylko kwestia dodatkowej licencji w ramach jednego, spójnego systemu, zarządzanego z poziomu pojedynczej konsoli graficznej – mówi Paweł Sadowski, konstruktor Systemów Wiarygodnych w SynergyIT

„Podczas rozmów z klientem wywiązała się dyskusja nt. potrzeb biznesowych dotyczących rozwiązania, które – z założoną retencją – byłoby w stanie przenosić i archiwizować dane. Po analizie środowiska klienta i różnych rozwiązań zdecydowaliśmy się na funkcjonalny appliance BackupCube oparty na systemie do zarządzania i ochrony danych Commvault oraz serwer Huawei RH2288 V3 i bibliotekę taśmową Quantum Scalar i80” – opowiada Paweł Sadowski, konstruktor Systemów Wiarygodnych w SynergyIT. Na etapie projektowym – gdy przedstawicielom GPD Agency prezentowano przygotowane rozwiązanie BackupCube, oparte na platformie Commvault oraz sprzęcie Quantum i Huawei – SynergyIT wspierali przedstawiciele S4E, partnera i dystrybutora oprogramowania Commvault w Polsce.

„Ważny jest fakt, że rozwiązanie Commvault pozwala na integrację procesu backupu, archiwizacji i raportowania w ramach jednego okna dostępowego, wykorzystując funkcję OnePass. Poza tym system jest skalowany – funkcjonalnie i pod względem pojemności – wraz z rosnącymi potrzebami klienta. Wdrożenie zaś archiwizacji poczty, ochrony komputerów czy integracja z systemami chmurowymi to tylko kwestia dodatkowej licencji w ramach jednego, spójnego systemu, zarządzanego z poziomu pojedynczej konsoli graficznej” – wyjaśnia Paweł Sadowski. „Naszym celem było przygotowanie środowiska IT nie tylko pod bieżące potrzeby, ale przede wszystkim w związku z wyzwaniami w przyszłości. Dodatkową, biznesową korzyścią dla GPD Agency jest jeden punkt kontaktu serwisowego w języku polskim świadczony dla całego rozwiązania” – dodaje.

Blisko 1 PB zarchiwizowanych danych

Najważniejszą potrzebą biznesową GPD Agency było to, aby w sposób bezpieczny przechowywać produkcje filmowe po zakończeniu pracy nad nimi. Gdy stworzony materiał pojawia się już jako reklama, można go zarchiwizować. „Bardzo rzadko jest on później wykorzystywany. Nasi klienci mają jednak gwarancję dostępu do stworzonych przez nas filmów w dowolnym momencie” – twierdzi Maciej Krzyżosiak. „Klient, decydując się na rozwiązanie BackupCube, otrzymał produkt szyty na miarę. Odpowiednio dobrane zostały – pod względem wymagań klienta – parametry techniczne i funkcjonalne. Pierwszy etap, polegający na zabezpieczeniu najważniejszych danych, trwał ok. 2 miesięcy, w tym czasie najważniejsze dane zostały zabezpieczone oraz powielone, w celu długoterminowego przechowywania danych. W tym miejscu chciałbym podziękować za wsparcie biznesowe firmie S4E. Wysokie kompetencje – zarówno integratora, jak i dystrybutora – umożliwiły nam bardzo sprawne wdrożenie tego nowoczesnego rozwiązania” – dodaje Paweł Sadowski.

Ilość danych w GPD Agency wzrasta bardzo dynamicznie. Potrzebne więc było rozwiązanie, które w żaden sposób nie ograniczy możliwości tego klienta w zakresie obsługi bardzo dużej ilości danych oraz składowania ich na dowolnych nośnikach, oczywiście przy racjonalnych i akceptowalnych kosztach. Zdecydowano więc, że dane przenoszone – za pomocą oprogramowania Commvault – będą zapisywane na bibliotece taśmowej Quantum Scalar i80. Zarchiwizowane do tej pory informacje zapisano na ponad 300 taśmach. „Zbliżamy się dziś do 1 PB zarchiwizowanych danych. Każdy z plików zapisywany jest na taśmach. Aby jednak dodatkowo – zgodnie z polityką bezpieczeństwa GPD Agency – zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych informacji, stworzone zostało archiwum dla wybranych zasobów, w którym dane replikowane są na dwie taśmy” – podsumowuje Paweł Sadowski. Opracowane przez SynergyIT rozwiązanie zastępuje stare, wycofywane obecnie dyski NAS.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *