Trendy 2021: Hot or Not

Trendy 2021: HOT or NOT? Typuje Robert Ługowski

Hot or not, czyli jakie trendy i zjawiska nadawać będą ton w 2021? 2021 będzie rokiem migracji kompetencji zarządczych z korporacji do start-upów – typuje Robert Ługowski, założyciel i CEO Cobin Angels.

Trendy 2021: HOT or NOT? Typuje Robert Ługowski

O odpowiedź na pytanie o trendy “hot or not” – w ramach nowej rubryki na łamach „ITwiz” – prosimy CXO, ekspertów i naukowców. Pytamy o ich emocje w stosunku do technologii, trendów i zjawisk technologicznych. Ich odpowiedzi to migawka, zapis chwili, zdjęcie w czasie. Krótko i na temat.

Zapraszamy do lektury i komentowania – także podczas spotkań CXO HUB!

Oto, jak typuje Robert Ługowski.

  • Które technologie, podejścia lub zjawiska wynikające ze stosowania technologii właśnie zyskują na znaczeniu?
  • Co okazuje się odpowiedzią na potrzeby firm i użytkowników nowych technologii?
  • Które rozwiązania okazują się niewypałem i schodzą ze sceny?
  • Co jest „hot”, a co „not hot” we współczesnych technologiach?

HOT

Przepływ ekspertów z korporacji do startupów

Coraz więcej osób, w tym top managerów, rozpoczyna lub rozważa współpracę ze startupami. Współpraca ta może mieć różny charakter i formę: mentor, doradca, inwestor – business angel, założyciel, pracownik… Czy jest to chwilowa moda czy trwały trend? Wiele wskazuje, że polski rynek pójdzie ścieżką wyznaczoną przez bardzie dojrzałe kraje. W USA szacuje się, że funkcjonuje ponad 250 000 business angels i liczba ta rośnie. Liczba osób, które pracuje w USA w startupach to ponad 3 mln i również rośnie. Statystyki wskazują, że znaczna część tych osób to ex-pracownicy korporacji po 40-ce.

W Polsce mamy już pierwsze oznaki tego trendu, chociaż segment startupów jest dopiero w początkowej fazie rozwoju. Skoro osoby takie jak Maciej Filipkowski (ex Dell i Samsung, najbardziej aktywny polski anioł biznesu), Tomasz Bogus (były prezes Bank BGŻ BNP Paribas, obecnie prezes startupu) czy Wojciech Kostrzewa (były prezes ITI i BRE Bank, Anioł Biznesu Roku 2018) decydują się na ścieżkę kariery w rynku startupowym to zapewne trudno byłoby obronić tezę, że nie jest to atrakcyjny kierunek rozwoju.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *