Branża ITPracaRynekPolecane tematy

W 2022 roku firmy technologiczne zwolniły już 120 000 pracowników

Meta Platforms zwalniając w zeszłym tygodniu 13% swojej kadry, dołączyła do rosnącej listy firm w branży technologicznej, które uszczuplają swoje zespoły. Jednak ta szokująca redukcja, aż 11 000 miejsc pracy, jest zaledwie kroplą w morzu zwolnień, które branża doświadczyła w tym roku. Według danych przedstawionych przez TradingPlatforms.com, w 2022 roku firmy technologiczne zwolniły już prawie 120 000 pracowników.

W 2022 roku firmy technologiczne zwolniły już 120 000 pracowników

Po latach gwałtownych zysków i pozornie niekończących się sukcesów, giganci technologiczni zostali w tym roku zmuszeni do bolesnych cięć kosztów. Inflacja i wysokie stopy procentowe ograniczyły wydatki konsumentów oraz firm, co spowodowało z kolei duże spadki przychodów u nawet największych graczy na rynku.

Jak wynika z danych Layoffs.fyi, masowe zwolnienia w sektorze technologicznym rozpoczęły się w maju. W tym miesiącu odnotowano ich ponad 17 000, czyli niemal tyle samo co w czerwcu. W następnych dwóch miesiącach firmy technologiczne zgłosiły kolejnych 30 000 zwolnień. Liczba zredukowanych miejsc pracy zaczęła spadać we wrześniu, jednak wciąż utrzymywała się na wysokim poziomie blisko 6 000, zanim w październiku znów gwałtownie wzrosła. Statystyki pokazują, że tylko w tym miesiącu firmy technologiczne opuściło prawie 12 500 członków personelu. Oznaczało to powrót do negatywnego trendu obserwowanego w drugim kwartale roku.

Najgorszym miesiącem dla zwolnień w branży stał się jednak listopad, w którym pracę straciło już ponad 23 100 osób. To aż jedna piąta wszystkich zwolnień zgłoszonych w tym roku. Z danych Layoffs wynika więc, że póki co, w 2022 roku zwolniono już siedem razy więcej pracowników niż miało to miejsce rok wcześniej.

Przeczytaj również
ServiceNow otwiera w Polsce biuro z regionalnym kierownictwem

Meta, Getir i Twitter odpowiadają za najwięcej zwolnień

Jak się okazuje, ogromną rolę w tegorocznej fali zwolnień w branży odegrały firmy amerykańskie. Statystyki pokazują, że ponad 60% wszystkich zgłoszonych zwolnień w 2022 roku pochodziło właśnie ze Stanów Zjednoczonych. Jeszcze gorzej wypadają dane dotyczące zwolnień z ostatnich trzech lat – wskazują one, że firmy technologiczne w USA dokonały ponad 134 000 zwolnień od początku 2020 roku.

Za największą redukcję personelu w tym roku odpowiada Meta, wspomniane 11 000 zwolnionych pracowników. Drugie miejsce w tym zestawieniu zajęła turecka firma Getir – 4 480 zwolnień, stanowiących 14% ogółu pracowników. Kolejne spółki to Twitter z liczbą 3 700 i Better.com z 3 000 zwolnionych. Pierwszą piątkę zamyka natomiast Peloton – 2 800 zwolnień w 2022 roku.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *