InfrastrukturaRynek

Xiaomi wyda miliardy na rozwiązania 5G, AI i IoT

Chińska firma Xiaomi Corp zapowiedziała, że w ciągu najbliższych pięciu lat zamierza przeznaczyć ponad 50 mld juanów (czyli blisko 6 mld euro) na rozwijanie innowacji z dziedziny sztucznej inteligencji, 5G oraz Internetu Rzeczy (Internet of Things, IoT). Zdaniem jej przedstawicieli, takie inwestycje będą niezbędne do zbudowania i utrzymania odpowiedniej przewagi nad konkurencją.

Xiaomi wyda miliardy na rozwiązania 5G, AI i IoT

Plany firmy w tym zakresie przedstawiono na razie raczej lakonicznie – przedstawiciele Xiaomi ograniczyli się do opublikowania listu podpisanego przez Lei Juna (szefa firmy), w którym napisał on m.in., że jego celem jest umocnienie pozycji firmy na rynku, ze szczególnym uwzględnieniem segmentów wymienionych powyżej. Z listu wynika, że firma szczególnie intensywnie zamierza inwestować w technologie składające się na nowoczesne systemy smart – do tej grupy zaliczono właśnie nowoczesne rozwiązania z dziedziny łączności 5G, aplikacje i urządzenia składające się na systemy Internetu Rzeczy oraz oprogramowanie bazujące na mechanizmach sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.

Warto wspomnieć, że nie jest to pierwsza taka zapowiedź chińskiej firmy – w ubiegłym roku przedstawiciele Xiaomi również deklarowali chęć przeznaczenia ogromnych (choć mniejszych niż obecnie – mowa była o 10 mld juanów) kwot na rozwijanie technologii określanych jako AIoT, czyli połączenie sztucznej inteligencji z Internetem Rzeczy. Od tego momentu sytuacja na rynku zmieniła się radykalnie, a pozycji Xiaomi mocno zagroził rodzimy konkurent – Huawei, który w ojczyźnie obu krajów zdołał przejąć ponad 40% rynku smartfonów.

Xiaomi planuje w tej sytuacji ucieczkę do przodu – firma nie chce skupiać się wyłącznie na smartfonach, choć te oczywiście pozostają rdzeniem jej oferty. Warto przypomnieć, że wedle niedawnych deklaracji Lei Juna, w bieżącym roku na rynek trafi co najmniej 10 telefonów 5G z logo chińskiej firmy.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *