Cyberbezpieczeństwo

5 zmian w zakresie cyberbezpieczeństwa, których możemy spodziewać się w 2023 roku

Świat stoi obecnie w obliczu różnorodnych zagrożeń bezpieczeństwa cyfrowego. Od pospolitych oszustw e-mailowych, przez ataki z wykorzystaniem ransomware, po włamania do infrastruktury fizycznej. Globalnie dochodzi do ponad dwóch milionów cyberataków rocznie. Do 2025 roku ich koszt sięgnąć ma 10,5 miliarda dolarów, co oznacza wzrost z 3 miliardów dolarów w 2015 roku i o 15% rocznie. Niestety, w 2023 roku możemy spodziewać się kontynuacji tego zjawiska. Eksperci DXC Technology wskazują 5 głównych kierunków zmian w zakresie cyberbezpieczeństwa.

5 zmian w zakresie cyberbezpieczeństwa, których możemy spodziewać się w 2023 roku

  1. Wyścig zbrojeń w cyberbezpieczeństwie nabierze tempa

Jak wskazują specjaliści, nowa era cyberwojny będzie rozgrywać się na bardziej wyrafinowanym polu bitwy niż dotychczas. Zarówno cyberprzestępcy, jak i eksperci ds. cyberbezpieczeństwa będą korzystać z zaawansowanych technologii takich jak sztuczna inteligencja – ci pierwsi w celu naruszania struktur IT, drudzy w celu ich obrony. A do tej pory technologia AI wykorzystywana była głównie do identyfikacji wzorców nietypowych zachowań, na które ludzie muszą reagować.

Ze względu na liczbę podejrzanych działań i ilość fałszywych alarmów specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa mogą czuć się przytłoczeni liczbą zgłaszanych nieprawidłowości, ale jak podkreśla Mirosław Malinowski, ekspert DXC Technology: „w 2023 roku wzrośnie zaufanie do sztucznej inteligencji i poziom jej wykorzystania do automatyzacji kontroli bezpieczeństwa i mechanizmów reagowania. To z kolei pomoże szybciej i dokładniej odpowiadać na cyberataki oraz ograniczać naruszenia bezpieczeństwa cybernetycznego, możliwe przestoje i utraty danych osobowych”.

2. Wzrośnie problem z ustaleniem tożsamości w metawersum

Rok 2023 ma być ważnym rokiem dla technologii metaverse. Meta, Microsoft, Virbela i inni liczą na to, że wirtualne światy staną się głównym nurtem przebywania w sieci. Niedawna ankieta przeprowadzona wśród pracowników DXC Technology wykazała, że ​​nawet 57% osób uczestniczy w wydarzeniach w prywatnym środowisku metaverse, a ponad jedna trzecia twierdzi, że z tego powodu jest bardziej zaangażowana w swoją pracę. W zamkniętych, bezpiecznych środowiskach, Metaverse może nadać pracy dodatkowy wymiar.

Przeczytaj również
Najważniejsze trendy w technologiach do backupu w 2020 i 2021 roku

Warto jednak mieć na uwadze, że w rozległym cyfrowym świecie istnieje ważny problem ustalania tożsamości danej osoby – zwłaszcza, gdy użytkownicy metawersum to cyfrowe awatary, przestrzegają eksperci. I dodają, że aspekt dotyka również wirtualnych transakcji w metaverse, gdzie użytkownicy kupują przedmioty oraz usługi, które mogą być nierealne. W 2023 roku, wraz z dalszym rozwojem metaverse wzrośnie świadomość tych zagrożeń, a odpowiedzią mogą stać się certyfikaty cyfrowe zbudowane na blockchainie, prognozują specjaliści.

3. Cyberataki pobudzą innowacje w dziedzinie obronności

Zbrojny atak Rosji na Ukrainę uzmysłowił wszystkim, że wojna ma teraz charakter hybrydowy, a ryzyko geopolitycznych ataków cybernetycznych jest bardzo realne. Aby podkreślić, jak niepokojąco powszechna jest cyberwojna, wystarczy zastanowić się nad faktem, że wiele polis ubezpieczeniowych w zakresie cyberbezpieczeństwa właśnie ją wyklucza, co stwarza wyzwania w zakresie ograniczania ryzyka cybernetycznego.

Biorąc pod uwagę wspomnianą wojnę u naszych wschodnich sąsiadów oraz wybory rządowe w ponad 70 krajach, można spodziewać się, że 2023 będzie rokiem pełnym wyzwań dla cyberbezpieczeństwa.

4. Celem ataków cybernetycznych będzie krytyczna infrastruktura krajowa

Gdy gasną światła lub odcina się dopływ gazu, raczej nikt nie zakłada, że lokalny dostawca energii elektrycznej lub sieć energetyczna – czyli elementy infrastruktury krytycznej – padły właśnie ofiarą naruszenia cyberbezpieczeństwa przemysłowego. A jest to zagrożenie, którego prawdopodobieństwo zdecydowanie rośnie. Jak podkreślają specjaliści, bezpieczeństwo cybernetyczne technologii operacyjnych (OT) to wyłaniające się pole bitwy cyberataków na systemy kontrolujące i automatyzujące fabryki oraz infrastrukturę cywilną, taką jak np. elektrownie. Wiele z tych systemów jest teraz w różny sposób podłączonych do Internetu, a zatem stają się one bardziej podatne na cyberataki.

Przeczytaj również
Logistyka będzie jeszcze bardziej rozdrobniona, skomplikowana i dotyczyła dostaw do pojedynczego klienta

„W 2022 roku międzynarodowe agencje bezpieczeństwa cybernetycznego wydały wiele ostrzeżeń o złośliwych rosyjskich operacjach cybernetycznych i potencjalnych atakach na infrastrukturę krytyczną oraz o odkryciu dwóch nowych złośliwych programów specyficznych dla OT – mowa o Industroyer2 i InController/PipeDream. W związku z utrzymującymi się napięciami geopolitycznymi, cyberzagrożenia OT będą rosnąć w nadchodzącym roku, wywierając presję na branżę, aby była o krok do przodu i wdrażała ochronę cyberbezpieczeństwa w swoich organizacjach” – uważa Mirosław Malinowski.

5. Wzrosną możliwości zrobienia kariery w cyberbezpieczeństwie

Niektóre szacunki sugerują, że w branży cyberbezpieczeństwa na całym świecie brakuje prawie 3,5 miliona pracowników. Wraz z rosnącymi zagrożeniami w zaawansowanych technologiach, takich jak sztuczna inteligencja (a w przyszłości także komputery kwantowe), liczba ta prawdopodobnie tylko wzrośnie.

Luka w umiejętnościach cyfrowych związanych z bezpieczeństwem stwarza możliwości kariery dla osób w każdym wieku i ze wszystkich środowisk. Wiele firm oferuje możliwość przekwalifikowania się w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego.

„Inkluzywność przestrzeni cyberbezpieczeństwa obejmuje także neuroróżnorodność. Program DXC Dandelion pomaga osobom z autyzmem, ADHD, dysleksją i innymi schorzeniami neurologicznymi w budowaniu kariery w branży IT z możliwościami w zakresie cyberbezpieczeństwa. Szczęście w nieszczęściu, wzrost cyberzagrożeń stwarza zatem dla wielu niezliczone możliwości kariery” – podsumowuje Mirosław Malinowski.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *