InfrastrukturaBranża ITRynek

Beyond.pl rozpoczyna rozbudowę poznańskiego kampusu i 4-krotnie zwiększy powierzchnię centrum danych

Wedle zapowiedzi powierzchnia Data Center 2 firmy Beyond.pl zostanie rozbudowana z obecnych 12 tys. do 45 tys. mkw. Do 42MW wzrośnie też dostępna dla całego centrum danych moc elektryczna. W efekcie poznański dostawca będzie dysponował infrastrukturą centrum danych należącą do ścisłej europejskiej czołówki.

Beyond.pl rozpoczyna rozbudowę poznańskiego kampusu i 4-krotnie zwiększy powierzchnię centrum danychŹródło: Beyond.pl

Przedstawiciele Beyond.pl zapowiadają, że dzięki ogłoszonej właśnie inwestycji kampus Data Center operatora stanie się jednym z największych obiektów tego typu w Europie pod względem oferowanej powierzchni i mocy. Rozbudowana centrum przetwarzania ma być jednocześnie największą inwestycją ogłoszoną na polskim rynku data center w ostatnich latach, nie licząc projektów zapowiedzianych przez Google i Microsoft – ich łączna wartość przekracza 3 mld USD. “Po zakończeniu inwestycji będziemy dysponowali jedną z największych w centralnej Europie powierzchni kolokacyjnych. Pozwoli to nam obsłużyć rosnący popyt na usługi kolokacyjne i chmurowe” – podkreśla Michał Grzybkowski, założyciel i wiceprezes ds. technologii w Beyond.pl. Co ważne, jak deklarują przedstawiciele firmy, kampus Beyond.pl jest i pozostanie zasilany energią ze źródeł odnawialnych.

Inwestycja poznańskiej firmy jest odpowiedzią zarówno na rosnące potrzeby polskich firm w zakresie kolokacji oraz usług oferowanych w modelu chmury obliczeniowej, ale też – postępujących w ostatnich latach zmian rynkowych, które dodatkowo przyspieszyły w obliczu pandemii COVID-19. “Zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię serwerową dynamicznie wzrasta. Potrzebują jej z jednej strony polskie przedsiębiorstwa, które z powodu pandemii przyśpieszyły lub uruchamiają projekty digitalizacji. Z drugiej strony, mówimy o wkraczających do Europy Centralnej dostawcach chmury, spółkach oferujących rozwiązania w modelu SaaS oraz dużych korporacjach szukających dostawców poza Europą Zachodnią” – mówi Wojciech Stramski, dyrektor generalny Beyond.pl. Według niego Beyond.pl już dziś pełni rolę podstawowego i zapasowego centrum danych dla przedstawicieli globalnych firm. “Zapewniając taki sam, a często, lepszy poziom bezpieczeństwa fizycznego i infrastrukturalnego oraz ciągłości usług, jaki gwarantują obiekty działające na dojrzałych rynkach, jesteśmy dla tych graczy atrakcyjnym partnerem. Dodatkowo, nasza oferta jest bardzo konkurencyjna z uwagi na niższe koszty energii i pracy w porównaniu z rynkami zachodnimi” – twierdzi Wojciech Stramski.

Zgodnie z deklaracjami przedstawicieli firmy Beyond.pl w ramach oferty rozbudowanego kampusu Data Center 2 dla klientów dostępna będzie moc zasilania sięgająca ponad 20kW w przeliczeniu na szafę serwerową. Oznacza to, że infrastruktura centrum danych będzie przygotowana m.in. pod rozwiązania kolokacyjne o wysokiej gęstości, przy zachowaniu wysokiej efektywności energetycznej. Obecne centrum danych Data Center 2 firmy Beyond.pl, przy pełnym wykorzystaniu mocy, zapewnia efektywność wykorzystania mocy (PUE) na poziomie 1,2.

Utrzymana zostanie też neutralność komunikacyjna kampusu Beyond.pl, który umożliwia zestawienie bezpośrednich łączy telekomunikacyjnych do ponad 20 operatorów telekomunikacyjnych. Nowe centrum danych będzie też spełniać wysokie wymagania w obszarze bezpieczeństwa – przynajmniej na poziomie Rated 3+. “Zlokalizowany na terenie kampusu budynek Data Center 2 to jedyny obiekt w Unii Europejskiej posiadający najwyższy standard Rated 4 ANSI/TIA-942. Zasilanie i chłodzenie serwerowni jest w pełni redundantne, a jej sposób funkcjonowania jest poddawany okresowym audytom niezależnej organizacji ANSI. Dzięki temu, Beyond.pl może zapewnić dostępność usług do najwyższego poziomu 99,9999% w skali roku. Z kolei nowe obiekty na terenie kampusu będą spełniały poziom co najmniej Rated 3+. W ten sposób dajemy klientom opcję wyboru standardu świadczonych usług” – dodaje Michał Grzybkowski.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *