Rynek

Czy inteligentne domy zyskają na znaczeniu w 2021 roku?

Mimo że z powodu pandemii wydatki na smart home spadły w 2020 roku do 44 mld USD (z 52 mld USD w roku 2019), według prognoz, w najbliższym roku mają one wzrosnąć o 40% i osiągnąć poziom 62 mld USD – informuje Business Wire. Z kolei według Strategy Analytics, globalny rynek inteligentnych urządzeń domowych będzie rósł na poziomie 15% rocznie, a w 2025 roku jego wartość wynosić ma 88 mld dolarów. To efekt tego, że z powodu lockdown, wykonywania pracy zdalnej czy zakazu zagranicznych wyjazdów, spędzamy w domach coraz więcej czasu.

Czy inteligentne domy zyskają na znaczeniu w 2021 roku?

Według danych platformy Voex, sami Amerykanie, przez rezygnację z dojazdów z mieszkania do biura, przebywali dodatkowo w swoich czterech ścianach ponad 60 milionów godzin dziennie. Jak informuje Statista, z powodu lockdown i braku możliwości podróżowania, w niektórych krajach częstotliwość lotów spadła o prawie 100%. Ponieważ praca zdalna i zakaz zagranicznych wyjazdów stały się codziennością i jeszcze przez jakiś czas z nami pozostaną, coraz więcej osób stara się projektować swoją przestrzeń – przy wykorzystaniu innowacyjnych gadżetów typu smart home – tak, aby sprostała ona wymaganiom nowego stylu życia.

Smart home – bezpieczeństwo przede wszystkim

Skoro od marca domy pełnią jednoczesną funkcję sypialni, miejsca pracy, kina czy przestrzeni do wideokonferencji, niezwykle istotne jest, by czuć się w nich bezpiecznie. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest więc korzystanie z rozwiązań typu smart home – choćby z inteligentnych zamków, które nie wymagają noszenia ze sobą kluczy, ponieważ drzwi otwiera i zamyka się za pomocą smartfona.

Dobrym przykładem rozwiązania tego typu jest rodzimy, inteligentny zamek tedee. Pozwala on m.in. sprawdzić, kto wszedł i wyszedł z domu, czy drzwi na pewno zostały zamknięte, a także umożliwia przekazywanie wirtualnych kluczy do zamka wybranych osobom. Za pomocą tego smartlock’a można również zdalnie otworzyć i zamknąć drzwi lub skorzystać z funkcji auto-otwierania gdy urządzenie wykryje smartfon w pobliżu zamka.

„Ludzie coraz częściej dbają o własne bezpieczeństwo, a tego typu rozwiązania pomagają im zwiększyć jego poziom. Może to tłumaczyć wzrastającą popularność zamkniętych osiedli, monitoringu i technologii typu smart” – twierdzi Paweł Bijata, dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda. „Możliwość sterowania urządzeniami typu smart home za pomocą smartfona to jedna z ich wielu korzyści, które oferują. Innowacjom z reguły towarzyszy nowoczesny design, dlatego w pełni zrozumiałe jest to, że architekci projektując domy coraz chętniej wdrażają w nich inteligentne rozwiązania” – dodaje.

Inteligentne domy i bezdotykowe gadżety stały się nieodłącznym elementem projektowania i urządzania nowoczesnych wnętrz. Branża architektoniczna coraz częściej korzysta z rozwiązań, takich jak zautomatyzowane zasłony, automatyczna regulacja temperatury, inteligentne zamki do drzwi czy głośniki. Używanie tego rodzaju urządzeń jest nie tylko bardzo wygodne, ale są one również ciekawymi gadżetami.

Domowe biuro jako podstawa pracy zdalnej

Wiele elementów pracy zdalnej zapewne zostanie z nami już na stałe. Pracownicy przyzwyczaili się do wideokonferencji i wykonywania swoich zawodowych obowiązków we własnym mieszkaniu. Dlatego, jak wskazują specjaliści, niezwykle ważne jest stworzenie w swoich czterech ścianach chociaż namiastki biura, które pozwoli lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach oraz ułatwi osiągnięcie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Domowe biuro powinno być zatem wyposażone w dobre oświetlenie, ergonomiczne krzesło, zapewniające odpowiednią postawę oraz biurko, które pomieści wszystkie niezbędne przedmioty. Należy jednak pamiętać, że głównym zadaniem biura jest zapewnienie komfortu, pobudzanie do myślenia i sprawnego działania.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *