PracaRynek

Dwie trzecie pracujących Polaków odczuwa oznaki wypalenia zawodowego

Wiele firm w Polsce zmaga się obecnie z wieloma wyzwaniami w pozyskiwaniu i utrzymaniu pracowników. W badaniu UCE Research i Syno Poland, 65 proc. aktywnych zawodowo Polaków wskazało, że występują u nich oznaki wypalenia zawodowego. Rozwiązaniem tych problemów może być wdrożenie modelu work-life fit.

Dwie trzecie pracujących Polaków odczuwa oznaki wypalenia zawodowego

Pracownicy są niezadowoleni z przymusowego powrotu do biur, ale też oczekują bardziej elastycznego podejścia pracodawcy w kwestii godzin czy miejsca pracy. Coraz częściej organizacje będą doświadczać zjawiska quiet quitting, czyli „cichych odejść z pracy”, polegającego na znacznym obniżeniu zaangażowania pracowników w obowiązki zawodowe.

“Rynek pracy cały czas ewoluuje, ale od 2020 roku te zmiany były szczególnie duże i szybkie. Z jednej strony przyzwyczailiśmy się do pracy zdalnej lub hybrydowej, jednak z drugiej – teraz, gdy coraz więcej organizacji ściąga pracowników do biur, spotyka się to z niezadowoleniem zatrudnionych. Z naszego badania przeprowadzonego przez SW Research w kwietniu br. wynika, że już wtedy tylko 43 proc. organizacji oferowało pracę zdalną lub hybrydową, a jedynie 10 proc. dawała pracownikom możliwość wyboru w tym zakresie. Jednocześnie odsetek firm preferujących wyłącznie pracę z biura cały czas rośnie. Do tego dochodzi także zjawisko „quite quitingu”, czyli „cichych odejść” z pracy, polegające na coraz mniejszym zaangażowaniu pracowników w realizację obowiązków zawodowych i minimalnej interakcji z otoczeniem” – mówi Aleksandra Kupiec z Talent Place.

Wszystkie wyżej wymienione czynniki mają negatywny wpływ na rynek pracy i procesy rekrutacyjne. Co więcej, do listy wyzwań należy dodać również wypalenie zawodowe. Według badania UCE Research i Syno Poland 65 proc. aktywnych zawodowo Polaków wykazuje jego symptomy, a blisko połowa badanych stwierdza, że byłaby w stanie iść z tego powodu na L4.

Work-life fit

Jak poprawić wellbeing pracowników, tak by nie wpłynąć negatywnie na zachowanie zdrowych proporcji między pracą a życiem prywatnym? Odpowiedzią może być wprowadzenie modelu work-life fit , który zakłada elastyczne podejście do sposobu świadczenia pracy. Idea zakłada dostosowanie pracy do aktualnych i indywidualnych potrzeb pracowników, tak aby mieli więcej czasu dla siebie. Obowiązki można wykonywać z dowolnego miejsca (domu, plaży, biura) w elastycznych godzinach, pracownicy rozliczani są za efekty, a nie w oparciu o przepracowany czas.

„W trakcie pandemii, gdy zdecydowana większość pracowników umysłowych realizowała swoje zadania zdalnie, wielu z nich odkryło, że w ten sposób są w stanie pracować bardziej efektywnie i oszczędzić sporo czasu poświęcanego na dojazdy. Odzyskany czas mogą inwestować w relacje, odpoczynek czy rozwój osobisty. Jednocześnie, aby zapobiec izolacji, braku wspólnotowości i zespołowości w firmie przy pracy 100% zdalnej, warto organizować i planować wspólną pracę i integrację. Pracownicy bardzo sobie cenią takie elastyczne podejście, ale tego wiele organizacji musi się jeszcze nauczyć” – komentuje Przemysław Kadula z Talent Place.

Odpowiadając na bieżące wyzwania rynku pracy, firma Talent Place rozpoczyna 12 września 2022 roku akcję edukacyjną „Work-life fit tour”. Jest to cykl spotkań z przedstawicielami działów HR podczas których eksperci Talent Place opowiedzą na czym polega koncepcja work-life fit, jak budować elastyczne miejsce pracy, jak dbać o dobre samopoczucie pracowników. Więcej informacji na stronie: https://www.worklifefit.pl/

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *