InfrastrukturaRynekPolecane tematy

HP: sieci jak smartfony, z własnym sklepem z aplikacjami

Hewlett-Packard jutro (1 października) udostępni pakiet HP SDN Developer Kit dla partnerów, którzy chcą rozwijać oprogramowanie dla sieci typu SDN (Software-Defined Networking). W I połowie 2014 roku uruchomiony zostanie zaś sklep HP SDN App Store ze stworzonymi – wspólnie z partnerami – aplikacjami „sieciowymi”.

Według danych IDC – na które powołuje się HP – wartość rynku SDN w roku 2017 wyniesie 3,7 mld USD, z czego 670 mln USD będzie pochodzić ze sprzedaży aplikacji korzystających z możliwości tych sieci. Dodatkowo już dziś 48% – ankietowanych przez HP – firm chce wykorzystywać rozwiązania SDN w centrach danych, a 42% w sieciach lokalnych.

Chcemy zmienić sektor rozwiązań sieciowych, który naszym zdaniem jest 20 lat za całą branżą IT” – mówi Nick Watson, wiceprezes działu HP Networking na region EMEA. „Wadą sieci, z jakich dziś korzystamy jest fakt, że wciąż muszą być manualnie zarządzane, wymagają tzw. ludzkiego middleware. Brak też na tym polu prawdziwych innowacji, jakie dokonały się ostatnimi czasy na rynku urządzeń mobilnych” – dodaje. Wydaje się, że właśnie na tym rynku – i na firmach takich, jak Apple i Google – wzorował się Hewlett-Packard oferując SDN Developer Kit i SDN App Store.

SDN Developer Kit ma umożliwić partnerom rozwijanie, testowanie i uruchamianie aplikacji rozbudowujących możliwości urządzeń w sieciach typu SDN. Rozwiązanie to wspiera technologię HP OpenFlow, z której korzystają urządzenia z 25 mln zainstalowanych portów sieciowych. Są to głównie przełączniki sieciowe dostarczone właśnie przez HP. Firma wprowadziła też dziś (30 września) dziesięć nowych przełączników wspierających technologię Open Flow serii MSR2000, MSR3000 i MSR4000. SDN Developer Kit wspiera dodatkowo VXLAN i NVGRE.

Natomiast SDN App Store to nowy model biznesowy dla partnerów, gdyż Hewlett-Packard chce dzielić się z nimi przychodami ze sprzedaży aplikacji. HP wyróżniać będzie trzy typy aplikacji: stworzone przez tę firmę; tworzone wspólnie z partnerami oraz te oferowane przez firmy trzecie. Dodatkowo klienci będą mogli korzystać z prywatnych wersji SDN App Store, oferujących tylko te aplikacje, które zostały przez nie dopuszczone. Same aplikacje będą uruchamiane na kontrolerach sieciowych HP.

HP chce stworzyć ekosystem partnerów. Już dziś Hewlett-Packard wspiera ponad 20 firm, w tym: Intel, Citrix, VMWare, SAP, Samsung, Microsoft, Riverbed, F5, Radware, czy Blue Coat. Do programu partnerskiego HP może jednak dołączyć każda firma. Certyfikacja partnerów programu SDN rozpocznie się w grudniu 2013 r.

Więcej na stronie HP Networking.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *