BiznesInformacje prasoweProgramowanieRynek

“… i cała reszta”. 42, globalna sieć bezpłatnej edukacji IT otwiera kampus w Warszawie

42 Warsaw jest 49. ośrodkiem sieci „42”, która jest światowym liderem w dziedzinie bezpłatnej edukacji IT. Warszawski kampus przygotował miejsca dla 150 osób.

“… i cała reszta”. 42, globalna sieć bezpłatnej edukacji IT otwiera kampus w Warszawie

42 to inicjatywa bezpłatnej edukacji informatycznej obecna w 24 krajach, gdzie wykształciła ponad 18 000 specjalistów. Jej założycielem i pomysłodawcą jest Xavier Niel, założyciel i właściciel francuskiego operatora Iliad, który na polskim rynku kupił w 2020 r. Sieć Play a w 2022 – UPC Polska. Nazwa inicjatywy pochodzi z klasyki science-fiction „Autostopem przez Galaktykę” Douglasa Adamsa; „42” to odpowiedź, której po 7 milionach lat obliczeń udzielił komputer Deep Thought na „Wielkie pytanie o życie, Wszechświat i całą resztę”.

Pomysł na „42” to bezpłatna edukacja bez podręczników i nauczycieli, z wykorzystaniem schematów peer-to-peer, projektów oraz gamifikacji. Do programu może dołączyć każda osoba, która ukończyła 18 lat, po przejściu procesu naboru sprawdzający predyspozycje programistyczne, umiejętność współpracy oraz wytrwałość. Nabór jest nadal otwarty i dostępny tutaj.

Program nauki w 42 Warsaw obejmuje dwa etapy. W pierwszym uczestnicy poznają podstawy języka C i inne koncepcje programowania. Ta część kończy się obowiązkowym stażem. W drugim etapie uczestnicy realizują projekty z rożnych dziedzin informatyki, na przykład web security, reverse engineering, programowanie 3D, AI, a także biorą udział w kolejnym stażu. 42 Warsaw zorganizuje także wsparcie mentorskie, warsztaty, hackathony, spotkania z ekspertami. Za realizację tego programu w warszawskim kampusie odpowiadać będą   Klaudiusz Jackowski, Pedago&IT Specialist, Iga Skolimowska, Event & Partnership Managerka oraz Aleksandra Czetwertyńska, Community Lead. „Celem 42 Warsaw jest tworzenie warunków, w których uczestnicy, poprzez realizację konkretnych projektów, nie tylko zdobywają umiejetności programistyczne, ale również rozwijają tzw. kompetencje „future-proof” – powiedziała Oktawia Gorzeńska, Dyrektorka 42 Warsaw.

Po ukończeniu drugiego etapu nauki absolwenci otrzymają certyfikat wydawany przez francuskie Ministerstwo Pracy, który jest honorowany w europejskim systemie edukacji ECTS.

Polski kampus sieci 42 ulokowano przy al. Solidarności 171B w Warszawie. Kampus będzie dostępny non-stop dla uczących się: 7 dni w tygodniu, 24h na dobę. Zajmuje powierzchnię ponad 2 tys.m2 gdzie znajdują się 150 stanowisk pracy. Zaprojektowano też strefy co-workingowe, kuchenne, studio warsztatowe oraz audytorium na 80 słuchaczy. Przestrzeń kampusu zaplanowano z myślą o ergonomii i dostępności, a do wyposażenia wykorzystano meble i zieleń z drugiego obiegu.

W utworzenie kampusu 7 mln zł zainwestowała fundacja Wolność Wyboru założona przez grupę Play, która będzie też operatorem 42 Warsaw.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *