ProgramowaniePolecane tematy

Zobacz, ile zarabiają specjaliści Scala, technologii, z której korzysta Netflix i Twitter

Rozwijany od dwóch dekad i zaprojektowany pod kątem zapewnienia jak najwyższej skalowalności aplikacji język programowania Scala znajduje dziś zastosowanie w wielu poważnych projektach związanych m.in. z analityką biznesową i uczeniem maszynowym. Z rozwiązań opartych na języku Scala korzystają m.in. platformy Twitter, Netflix i Zalando. Projektów korzystających z możliwości tego języka przybywa. W ślad za tym rosną też stawki proponowane programistom Scala.

Zobacz, ile zarabiają specjaliści Scala, technologii, z której korzysta Netflix i Twitter

Scala to język programowania łączący możliwości języków funkcyjnych i obiektowych, który działa na platformach Java oraz .NET. Jak pokazują analizy firmy Jetbrains, język ten znajduje zastosowanie w projektach aplikacyjnych dotykających obszarów, takich jak: Business Intelligence, Data Science i Machine Learning. Jak podkreślają eksperci, Scala wyróżnia się m.in. rozbudowanym systemem typów i wsparciem dla wzorców programowania funkcyjnego, jest kompatybilna z ekosystemem Java i dysponuje szeroką gamą bibliotek. Zaletą tego języka jest też zwięzła składnia, co w praktyce przekłada się na uproszczenie prac programistów, lepszą czytelność kodu aplikacyjnego, a także uproszczenie dalszych prac związanych z utrzymaniem aplikacji. Co ciekawe, w języku Scala stworzono platformy, takie jak Apache Spark i Apache Kafka.

Pomimo wielu zalet Scala jest językiem cieszącym się zdecydowanie mniejszą popularnością wśród deweloperów niż Java. Z kolei potencjalne trudności związane z pozyskaniem kompetencji do projektów aplikacyjnych sprawiają, że Scala pozostaje technologią niszową także wśród potencjalnych pracodawców. Jednocześnie, programiści Scala angażują się zwykle w rozbudowane projekty aplikacyjne, realizowane przez duże organizacje. Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć?

Ile zarabia programista Scala?

Według danych No Fluff Jobs, w 2021 roku mediana górnych widełek wynagrodzeń dla ofert pracy wymagających znajomości języka Scala wyniosła 22 tys. zł netto w przypadku kontraktu B2B oraz 18 tys. zł brutto dla umowy o pracę. Organizacje poszukujące bardziej doświadczonych programistów Scala oferowały zaś nawet 34 tys. zł netto na kontrakcie oraz 33 tys. zł brutto w przypadku zatrudnienia na etat.

Z kolei, jak wynika z danych Jetbrains, największy odsetek (41%) programistów Scala to osoby w wieku 21-29 lat. Kolejne 40% to osoby w wieku 30-39 lat. Jeśli chodzi o doświadczenie, to większość – 27% – pracuje na stanowisku od 6 do 10 lat lub od 3 do 5 lat (23% respondentów).

Jak nauczyć się jezyka Scala?

Kompetencje w zakresie podstaw tworzenia aplikacji przy użyciu języka Scala można uzyskać m.in. w ramach darmowego kursu przygotowawczego, prowadzonego przez szwedzki Evolution. Darmowy program szkoleniowy jest skierowany zarówno dla programistów z doświadczeniem w innych językach programowania, jak i dla osób bez doświadczenia w programowaniu. Bootcamp rozpocznie się 22 marca 2022 roku. Zajęcia będą odbywać się online, dwa razy w tygodniu. Slajdy, materiały dydaktyczne i komunikacja będą dostępne w języku angielskim.

Każdy uczestnik, po ukończeniu kursu otrzyma dyplom potwierdzający pomyślne opanowanie podstaw programowania w języku Scala. Ponadto, osoby, które osiągną najlepsze wyniki otrzymają możliwość dołączenia do zespołu firmy Evolution.

Więcej informacji na temat bootcampu Evolution na stronie: https://scala-bootcamp.evolution.com/

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *