Rynek

IBM udostępni funkcje Watson Health w modelu chmury hybrydowej

Przedstawiciele koncernu IBM zapowiedzieli, że działające w oparciu o superkomputer Watson usługi medyczne Watson Health zostaną wkrótce przeniesione do chmury hybrydowej. Zmiana ma ułatwić klientom i partnerom IBM dostęp do bazy danych pacjentów oraz innych informacji, które będzie można następnie łatwiej wykorzystać do zastosowań analitycznych – diagnozowania, opracowywania optymalnej terapii, czy prognozowania czasu leczenia.

IBM udostępni funkcje Watson Health w modelu chmury hybrydowej

Funkcjonowanie usług kognitywnych Watson Health bazuje na sztucznej inteligencji – superkomputer IBM analizuje wszelkie dostępne zasoby wiedzy medycznej (książki, internetowe archiwa i inne zbiory dokumentacji), a także informacje o konkretnych przypadkach i pacjentach, w tym dane dotyczące historii leczenia, a następnie na ich podstawie sugeruje użytkownikom – głównie lekarzom – jaka diagnoza jest najbardziej prawdopodobna i jaki sposób leczenia należy podjąć. Na potrzeby prognozowania kosztów leczenia i czasu trwania różnego rodzaju kuracji z usługi IBM Watson Health chętnie korzystają również firmy ubezpieczeniowe.

Do tej pory usługę tę oferowano klientom – placówkom medycznym, ubezpieczycielom, uczelniom wyższym – w modelu wdrożenia inhouse, czyli serwera z oprogramowaniem uruchamianego w szpitalu, przychodni czy na uczelni. Klienci IBM mogli jednocześnie korzystać też z należących do IBM baz danych informacji medycznych. Teraz kierownictwo firmy zdecydowało, że wygodniejszym i bardziej efektywnym modelem będzie przeniesienie Watson Health do chmury hybrydowej.

Przedstawiciele firmy wyjaśniają, że ten model dostępu będzie optymalny, ponieważ z jednej strony pozwoli na przechowywanie kluczowych dla danej organizacji poufnych danych w jej własnym środowisku informatycznym, a z drugiej – pozwoli na jednoczesne korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw modelu chmurowego, w którym wygodnie można korzystać z publicznie dostępnych źródeł informacji medycznej.

Oczywiście, decyzja IBM ma też związek z ogłoszonym niedawno zamiarem przejęcia firmy Red Hat – IBM pozyska dzięki temu zaawansowane narzędzia do tworzenia hybrydowych środowisk chmurowych, nic więc dziwnego, że planuje wykorzystanie ich do udoskonalenia innych swoich produktów. Warto dodać, że nie jest to pierwsza sytuacja, w której IBM wykorzystuje zasoby przejętej firmy do zmodernizowania Watson Health – podobnie było w 2015 roku, kiedy to IBM kupił firmę analityczną Explorys oraz dostawcę technologii komunikacyjnych dla służby zdrowia – Phytel, a także w 2016 roku, kiedy sfinalizowano przejęcie Truban Health Cloud.

Przedstawiciele IBM spodziewają się, że zmiana modelu funkcjonowania usług Watson Health nie tylko wymiernie usprawni ich działanie i zwiększy efektywność, ale dodatkowo zredukuje koszty – pracownicy IBM nie będą już bowiem musieli regularnie serwisować serwerów instalowanych w u klientów, zamiast tego będą mogli skupić się na centralnym zarządzaniu hybrydową chmurą. Daty wdrożenia nowego modelu funkcjonowania IBM Watson Health na razie nie podano.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *