RynekPolecane tematy

IBM chce kupić Red Hata. Płaci 34 mld USD

Przejmując firmę Red Hat, IBM zyska dostęp nie tylko do rozwiązań linuksowych, ale przede wszystkim do technologii chmurowych z platformą OpenStack na czele. Oferta IBM opiewa na 34 mld USD. Oznacza to, że jeśli transakcja faktycznie dojdzie do skutku, to pod względem wartości będzie to jedno z najdroższych przejęć w historii światowej branży IT. Po zamknięciu transakcji Red Hat ma zachować dotychczasową strategię, kulturę organizacyjną i przywiązanie do rynku open source. Nie są też planowane zmiany w strukturze kierowniczej.

IBM chce kupić Red Hata. Płaci 34 mld USD

Zdaniem przedstawicieli IBM, przejęcie firmy Red Hat zmieni układ sił na globalnym rynku rozwiązań cloud computing. Co ciekawe, IBM zapłaci 190 USD za jedną akcję przejmowanej spółki. Jest to kwota niemal o 2/3 wyższa od wartości udziałów firmy Red Hat wedle wyceny zamknięcia z dnia poprzedzającego ogłoszenie transakcji. “IBM, oferując jedyne otwarte rozwiązanie chmurowe pozwalające w pełni wykorzystać wartość modelu chmury obliczeniowej dla biznesu, stanie się największym dostawcą rozwiązań chmury hybrydowej na świecie” – podkreśla Ginni Rometty, prezes i dyrektor generalna IBM. Według niej dotychczasowe postępy większości firm na drodze do migracji w kierunku modelu chmury obliczeniowej sięgają tylko 20 proc. ogólnego potencjału technologii cloud computing. Tymczasem, jak podkreśla Ginni Rometty, to pozostałe 80 proc. działań zmierzających do wykorzystania chmury obliczeniowej jest źródłem realnych wartości biznesowych i może stanowić istotny element dla rozwoju biznesowego firm z różnych branż. “Wymaga to jednak przeniesienia aplikacji biznesowych do środowisk chmury hybrydowej, pozostania za ich pośrednictwem dodatkowych danych i zoptymalizowania każdego obszaru działalności, od dostaw po sprzedaż” – mówi Ginni Rometty.

Przedstawiciele koncernu IBM zapowiadają, że po zamknięciu transakcji niezmienne pozostaną dotychczasowe założenia firmy Red Hat m.in. w zakresie modelu zarządzania, strategii rozwoju oprogramowania, zaangażowania w działalność społeczności open source, a także – planów rozwoju ekosystemu partnerów i deweloperów. Rozwijane mają być też dotychczasowe umowy partnerskie firmy Red Hat z dostawcami rozwiązań chmurowych, w tym z firmami Amazon, Google, Microsoft i Alibaba. Wzmocniona zostanie też współpraca firmy Red Hat z inżynierami IBM – w szczególności dotyczyć ma to rozwoju platformy IBM Cloud. Według zapowiedzi inżynierowie Red Hat dołączą – jako osobny, niezależny zespół – to specjalistów zajmujących się rozwojem technologii chmury hybrydowej w IBM. Przedstawiciele Big Blue zapewniają jednak, że dotychczasowa niezależność i neutralność technologiczna rozwiązań Red Hat pozostanie zachowana. Podobnie utrzymane będą istniejące plany w zakresie rozwoju oprogramowania open source, własnych produktów Red Hat, a także strategia rynkowa i kultura organizacyjna.

Co ważne, przedstawiciele IBM deklarują też chęć zachowania dotychczasowych marek, praktyk działania, a także biur firmy Red Hat. Po zamknięciu fuzji nie zmieni się też struktura kierownictwa firmy Red Hat. Na stanowisku szefa firmy pozostanie Jim Whitehurst. Dodatkowo dołączy on dodatkowo do kierownictwa IBM, gdzie będzie podlegał bezpośrednio Ginni Rometty, dyrektor generalnej IBM. “Połączenie sił z IBM pozwoli nam na osiągnięcie wyższego poziomi skali, dostępności zasobów i możliwości pozwalających przyspieszyć znaczenie rozwiązań open source jako fundamentu dla cyfrowej transformacji, a także umożliwi dotarcie do szerszego grona odbiorców – wszystko przy zachowaniu naszej unikalnej kultury organizacyjnej i niezachwianego przywiązania do innowacji w modelu open source” – zapewnia Jim Whitehurst, prezes i dyrektor generalny Red Hat. W oficjalnym komunikacie wprost napisano również, że IBM i Red Hat będą kontynuować działania mające na celu wspieranie wolności oprogramowania open source. Pomóc ma w tym m.in. zaangażowanie w inicjatywy, takie jak: Patent Promise, GPL Cooperation Commitment, the Open Invention Network oraz LOT Network.

Wspólnie obie firmy mają też dysponować m.in. silną pozycją rynkową na rynku rozwiązań multicloud. Dzięki zacieśnieniu współpracy IBM i Red Hat klienci zyskają też m.in. nowe możliwości w zakresie szybkiego tworzenia aplikacji biznesowych dla środowisk cloud, a także integracji, zabezpieczania i przenoszenia danych pomiędzy różnymi platformami chmury obliczeniowej, w tym środowiskami chmury prywatnej i publicznej, przy zachowaniu spójności zarządzania. Dzięki przejęciu firmy Red Hat, IBM ma czerpać m.in. z doświadczeń związanych z technologiami linuksowymi, kontenerowymi, platformą Kubernetes oraz z praktyki w zarządzaniu złożonymi środowiskami cloud computing.

Zdaniem przedstawicieli obu firm, ogłoszona transakcja dobrze wpisuje się w ponad 20-letnią współpracę IBM i Red Hat. Warto dodać, że w maju br. IBM i Red Hat nawiązały współpracę w zakresie rozwiązań chmury hybrydowej. Warunki zaproponowane przez IBM zostały już zaakceptowane przez radę dyrektorów Red Hat. Transakcja ma zostać sfinalizowana najpóźniej w drugiej połowie przyszłego roku. Wcześniej musi jednak zyskać m.in. aprobatę akcjonariuszy firmy Red Hat oraz regulatorów rynkowych.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *