Praca

Microsoft wskazuje 7 trendów pracy hybrydowej

Już 73% pracowników oczekuje elastycznego modelu pracy, a jego zastosowanie będzie miało wpływ na pozyskiwanie i utrzymywanie talentów – wynika z najnowszej edycji badania “Work Trend Index”, przygotowanego przez Microsoft. Firma zaprezentowała również 7 trendów pracy hybrydowej, które każdy menedżer powinien znać, wraz z wejściem w nową erę pracy.

Microsoft wskazuje 7 trendów pracy hybrydowej

Wspomniany raport przedstawia wyniki badania 30 tys. pracowników z 31 krajów oraz analizę bilionów zagregowanych danych dotyczących produktywności i pracy osób korzystających z Microsoft 365 oraz LinkedIn. Obejmują one również perspektywę ekspertów, którzy od lat studiowali zagadnienia współpracy, kapitału społecznego oraz projektów przestrzeni.

Raport wyraźnie pokazuje, że liderzy biznesowi nie mogą postrzegać pracy hybrydowej według starych zasad. I tak, wcześniej przyjęte założenia dotyczące tego modelu pracy wymagają ponownego przemyślenia, uważają autorzy badania.

„Wybory, których dokonujemy dzisiaj wpłyną na przedsiębiorstwa i instytucje w  kolejnych latach. To moment, który wymaga jasnej wizji i podejścia nastawionego na wzrost” – mówi Jared Spataro, Corporate Vice President for Microsoft 365. “Te decyzje wpłyną na wszystko, począwszy od tego, jak kształtujemy kulturę organizacyjną, jak przyciągamy i utrzymujemy talenty, po sposób, w jaki możemy lepiej wspierać współpracę i innowacje”.

Jesteśmy na progu transformacji miejsca pracy

Wyniki badania pokazują, że ostatni rok fundamentalnie zmienił naturę naszej pracy:

  • Trendy dotyczące współpracy na podstawie analizy Microsoft Teams i Outlook sugerują, że nasze sieci kontaktów zmniejszyły się, ale praca hybrydowa jest w stanie je ożywić.
  • Czas spędzony na spotkaniach podwoił się w skali globalnej, a liczba przesyłanych e-maili w lutym 2021 roku wzrosła o 40 miliardów w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej.
  • Praca stała się bardziej ludzka. Prawie 40% respondentów przyznało, że czuje się bardziej komfortowo w całości angażując się w wykonywane obowiązki niż przed pandemią, a jedna na sześć osób doświadczyła momentów wzruszeń w towarzystwie kolegi lub koleżanki z pracy.

Analiza przygotowane przez specjalistów Microsoft wskazuje, że jesteśmy na progu transformacji zachodzącej w miejscu pracy:

  • Wspomniane już 73% ankietowanych pracowników chce kontynuować pracę w elastycznym modelu.
  • Liczba ogłoszeń na LinkedIn uwzględniających pracę zdalną wzrosła pięciokrotnie podczas pandemii.
  • Ponad 40% globalnej liczby pracowników rozważa odejście z pracy w tym roku, a 46% planuje zmienić miejsce zamieszkania, ze względu na możliwość wykonywania obowiązków w sposób zdalny.

Zatem adopcja elastycznego modelu pracy będzie miała wpływ na to, kto zostaje, kto odchodzi i kto dołącza do organizacji.

7 trendów pracy hybrydowej

Raport “Work Trend Index” prezentuje również 7 trendów pracy hybrydowej, które każdy lider powinien znać wchodząc w nową erę pracy:

  • Elastyczna praca pozostanie z nami na dłużej.
  • Liderzy biznesowi nie maja kontaktu z pracownikami i wymaga to pilnej zmiany.
  • Pod wysoką wydajnością kryją się wyczerpani pracownicy.
  • Przedstawiciele generacji Zet mają poczucie zagrożenia i potrzebują zaktywizowania.
  • Kurczące się sieci kontaktów są zagrożeniem dla innowacyjności.
  • Autentyczność zwiększy produktywność i dobre samopoczucie.
  • W świecie pracy hybrydowej utalentowani pracownicy są wszędzie.

Oprócz wskazania trendów dotyczących przyszłości pracy, analiza Microsoft identyfikuje również pięć strategii przydatnych dla liderów biznesowych, którzy zaczynają dokonywać niezbędnych zmian:

  • Stwórz plan wspierający i przygotowujący ludzi do ekstremalnej elastyczności.
  • Inwestuj w przestrzeń i technologię do łączenia świata fizycznego i cyfrowego.
  • Walcz z wypaleniem cyfrowym od samej góry struktury organizacyjnej.
  • Odbudowa kapitału społecznego i dostosowanie kultury organizacyjnej powinny być priorytetem.
  • Przeanalizuj doświadczenia swoich pracowników, po to by lepiej konkurować o najlepsze i najbardziej różnorodne talenty.

„W miarę demokratyzacji możliwości, dzięki pracy zdalnej i przepływowi talentów, będziemy świadkami rozprzestrzeniania się umiejętności w całym kraju. To czas dla liderów biznesu, aby wykorzystać okazję do pozyskania różnych umiejętności i talentów, które wcześniej nie były dla nich dostępne” – podsumowuje Karin Kimbrough, Główna Ekonomistka LinkedIn.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *