BranżaRynek

Polska i Irlandia na czele globalnego rankingu wzrostu wynagrodzeń w branży technologicznej

Jak wynika z raportu Harvey Nash Tech Salary & Hot Skills Report 2021, w Polsce i Irlandii ponad połowa ekspertów technologicznych (57%) otrzymała w ostatnim roku podwyżkę wynagrodzenia. To o 43% więcej niż wynosi średnia globalna. Z kolei nawet dwie trzecie (67%) specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa nie otrzymało podwyżki wynagrodzenia, co wygląda dość niekorzystnie w porównaniu z wieloma innymi stanowiskami technologicznymi.

Polska i Irlandia na czele globalnego rankingu wzrostu wynagrodzeń w branży technologicznej

Co ciekawe, to sektor opieki zdrowotnej (54%) znalazł się w pierwszej piątce obszarów, w których w ciągu ostatnich 12 miesięcy nastąpił wzrost wynagrodzeń w branży technologicznej. Jak wynika ze wspomnianego badania, kolejne miejsca zajęły segmenty: handel detaliczny/rekreacja (50%), organizacje charytatywne/nienastawione na zysk (43%), technologie/telekomunikacja (39%) i usługi finansowe (36%). Opieka zdrowotna znalazła się również w czołówce trzech sektorów, które w ciągu ostatniego roku zwiększyły zatrudnienie w branży technologicznej (kolejne miejsca zajęły usługi finansowe/zarządzanie inwestycjami oraz handel detaliczny).

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa niedoceniani?

Mimo że cyberbezpieczeństwo pozostaje jednym z najważniejszych priorytetów i jest uważane za najbardziej deficytową umiejętność technologiczną na świecie, wspomniany raport wykazał, że wiele z największych zachodnich ośrodków technologicznych (np. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii), nie wspiera tego faktu podwyżkami płac dla pracowników zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym. I tak, osoby pracujące jako CISO lub specjalista ds. bezpieczeństwa znalazły się dopiero na 14. miejscu wśród innych ekspertów technologicznych na całym świecie, które otrzymały podwyżkę wynagrodzenia w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jak uważają specjaliści, może to niestety powodować ryzyko pogłębienia występujących już niedoborów.

Przeczytaj również
5 najważniejszych trendów w cyfrowej transformacji biznesu

Dane Harvey Nash pokazują, że organizacje zdecydowały się skupić na nagradzaniu tych stanowisk, które są związane z uwalnianiem wartości oraz tworzeniem zwinności dla firmy. Dlatego też na wzrost płac liczyć mogli specjaliści na stanowiskach: Development Management/Team Leadership (59%), Design/UX/UI (50%) oraz Quality Assurance (50%).

Badanie Harvey Nash wykazało również, że niektóre stanowiska związane z cyberbezpieczeństwem, takie jak właśnie CISO i specjaliści ds. bezpieczeństwa, należą do tych, które najprawdopodobniej zostaną zautomatyzowane w ciągu najbliższych 10 lat. CISO/Security Specialists uplasowali się na piątym miejscu pod tym względem, zaraz za Testing (1.), Quality Assurance (2.), Database Administrators (3.) i Business Intelligence/Analyst (4.).

Ruszyło kolejne badanie opinii dla liderów IT

Jak informują przedstawiciele Harvey Nash, ruszyła organizacja kolejnego badania opinii dla liderów IT – Harvey Nash Group Digital Leadership Report, znanego wcześniej jako CIO Survey. Przypomnijmy, że to największe na świecie badanie dotyczące priorytetów, strategii i karier liderów technologicznych i cyfrowych. Jest ono skierowane do wszystkich, dla których technologia odgrywa istotną rolę, a więc: dyrektorów ds. informatyki, szefów działów technicznych, dyrektorów ds. technicznych, dyrektorów ds. technicznych, dyrektorów ds. operacyjnych, dyrektorów generalnych, dyrektorów ds. zarządzania, dyrektorów finansowych czy członków ich zespołów.

Razem z organizatorami, zapraszamy do udziału w ankiecie, która zostanie wykorzystana wyłącznie do celów wspomnianego badania. Link do ankiety: https://bit.ly/3rWpPUr

Polska i Irlandia na czele globalnego rankingu wzrostu wynagrodzeń w branży technologicznej

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.