Branża ITRynek

Polska i Irlandia na czele globalnego rankingu wzrostu wynagrodzeń w branży technologicznej

Jak wynika z raportu Harvey Nash Tech Salary & Hot Skills Report 2021, w Polsce i Irlandii ponad połowa ekspertów technologicznych (57%) otrzymała w ostatnim roku podwyżkę wynagrodzenia. To o 43% więcej niż wynosi średnia globalna. Z kolei nawet dwie trzecie (67%) specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa nie otrzymało podwyżki wynagrodzenia, co wygląda dość niekorzystnie w porównaniu z wieloma innymi stanowiskami technologicznymi.

Polska i Irlandia na czele globalnego rankingu wzrostu wynagrodzeń w branży technologicznej

Co ciekawe, to sektor opieki zdrowotnej (54%) znalazł się w pierwszej piątce obszarów, w których w ciągu ostatnich 12 miesięcy nastąpił wzrost wynagrodzeń w branży technologicznej. Jak wynika ze wspomnianego badania, kolejne miejsca zajęły segmenty: handel detaliczny/rekreacja (50%), organizacje charytatywne/nienastawione na zysk (43%), technologie/telekomunikacja (39%) i usługi finansowe (36%). Opieka zdrowotna znalazła się również w czołówce trzech sektorów, które w ciągu ostatniego roku zwiększyły zatrudnienie w branży technologicznej (kolejne miejsca zajęły usługi finansowe/zarządzanie inwestycjami oraz handel detaliczny).

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa niedoceniani?

Mimo że cyberbezpieczeństwo pozostaje jednym z najważniejszych priorytetów i jest uważane za najbardziej deficytową umiejętność technologiczną na świecie, wspomniany raport wykazał, że wiele z największych zachodnich ośrodków technologicznych (np. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii), nie wspiera tego faktu podwyżkami płac dla pracowników zajmujących się bezpieczeństwem cybernetycznym. I tak, osoby pracujące jako CISO lub specjalista ds. bezpieczeństwa znalazły się dopiero na 14. miejscu wśród innych ekspertów technologicznych na całym świecie, które otrzymały podwyżkę wynagrodzenia w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Jak uważają specjaliści, może to niestety powodować ryzyko pogłębienia występujących już niedoborów.

Dane Harvey Nash pokazują, że organizacje zdecydowały się skupić na nagradzaniu tych stanowisk, które są związane z uwalnianiem wartości oraz tworzeniem zwinności dla firmy. Dlatego też na wzrost płac liczyć mogli specjaliści na stanowiskach: Development Management/Team Leadership (59%), Design/UX/UI (50%) oraz Quality Assurance (50%).

Badanie Harvey Nash wykazało również, że niektóre stanowiska związane z cyberbezpieczeństwem, takie jak właśnie CISO i specjaliści ds. bezpieczeństwa, należą do tych, które najprawdopodobniej zostaną zautomatyzowane w ciągu najbliższych 10 lat. CISO/Security Specialists uplasowali się na piątym miejscu pod tym względem, zaraz za Testing (1.), Quality Assurance (2.), Database Administrators (3.) i Business Intelligence/Analyst (4.).

Ruszyło kolejne badanie opinii dla liderów IT

Jak informują przedstawiciele Harvey Nash, ruszyła organizacja kolejnego badania opinii dla liderów IT – Harvey Nash Group Digital Leadership Report, znanego wcześniej jako CIO Survey. Przypomnijmy, że to największe na świecie badanie dotyczące priorytetów, strategii i karier liderów technologicznych i cyfrowych. Jest ono skierowane do wszystkich, dla których technologia odgrywa istotną rolę, a więc: dyrektorów ds. informatyki, szefów działów technicznych, dyrektorów ds. technicznych, dyrektorów ds. technicznych, dyrektorów ds. operacyjnych, dyrektorów generalnych, dyrektorów ds. zarządzania, dyrektorów finansowych czy członków ich zespołów.

Razem z organizatorami, zapraszamy do udziału w ankiecie, która zostanie wykorzystana wyłącznie do celów wspomnianego badania. Link do ankiety: https://bit.ly/3rWpPUr

Polska i Irlandia na czele globalnego rankingu wzrostu wynagrodzeń w branży technologicznej

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *