BiznesPraca

Praca hybrydowa sprawia, że pracownicy są bardziej wydajni. Problemem integracja

Niemal 69% pracowników twierdzi, że możliwość pracy z dowolnego miejsca uczyniła ich szczęśliwszymi, a nieco ponad 45% czuje, że ich wydajność oraz jakość pracy wzrosła właśnie w modelu hybrydowym – wynika z badania przeprowadzonego przez Cisco.

Praca hybrydowa sprawia, że pracownicy są bardziej wydajni. Problemem integracja

Według analizy „Pracownicy są gotowi na pracę hybrydową, a Ty?” – przeprowadzonej przez Cisco wśród 28 000 osób z 27 krajów – możliwość pracy hybrydowej sprawia, iż zatrudnieni zachowują lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, dostrzegają poprawę samopoczucia oraz wzrost wydajności. Prawie połowa respondentów (46,8%) zauważa poprawę jakości swojej pracy. Podobna liczba (ok. 45%) uważa, że wzrosła także ich wydajność. Dodatkowo 66,8% twierdzi, że ich zadania mogą być obecnie wykonywane jednakowo dobrze zarówno zdalnie, jak i w biurze.

Chociaż organizacje odnoszą widoczne korzyści z zastosowania hybrydowego modelu pracy, to muszą zrobić znacznie więcej, aby zbudować kulturę integracji i w pełni wdrożyć nowy model pracy, uważają autorzy badania. Tylko takie działania sprawią, że poprawi się doświadczenie pracowników, a przedsiębiorstwa uzyskają odpowiedni poziom ich gotowości. Zaledwie co czwarty respondent (23,4%) uważa bowiem, że jego firma jest „bardzo dobrze przygotowana” na hybrydową pracę w przyszłości. W Polsce tego samego zdania jest jedynie 18,9% zapytanych osób.

„Zarówno pracownicy, jak i firmy dostrzegają wymierne korzyści w zakresie kluczowych wskaźników – od poprawy ogólnego samopoczucia pracowników, po lepszą produktywność i wydajność pracy” – powiedziała Anupam Trehan, People & Communities Leader, Senior Director, People & Communities, Cisco APJC. „Niemniej jednak należy zrobić jeszcze więcej, aby w pełni wykorzystać możliwości przyszłości pracy hybrydowej, zwłaszcza w zakresie budowania kultury integracyjnej, opracowywania strategii zaangażowania pracowników oraz wdrażania infrastruktury technologicznej, która pozwoli organizacjom osiągnąć poziom gotowości pracowników”.

Jak firmy mogą przygotować się na przyszłość pracy hybrydowej?

Ponad 61% respondentów z Polski chce w przyszłości korzystać z modelu pracy hybrydowej, tj. łącząc pracę zdalną z pracą w biurze. 11% pragnie pracować w pełni zdalnie, a niemal jedna czwarta (24,4%) chce przebywać w biurze w pełnym wymiarze godzin. Nie ma jednak pewności, w jaki sposób różne style pracy mogą wpłynąć na integrację i zaangażowanie zespołu. Otóż 46% ankietowanych twierdzi, że osoby pracujące w pełni zdalnie będą miały problemy z zaangażowaniem w relacje ze współpracownikami i firmą (45%), w porównaniu z osobami, które wykonują pracę zdalną oraz stacjonarną. Kluczowym elementem, którym organizacje będą musiały zarządzać, ma być zaufanie. Z badania wynika, że 66% respondentów uważa, że ich przełożony ufa, iż będą oni wydajni pracując zdalnie. Z kolei nieco mniej niż połowa pytanych (47,9%) wierzy, że można zaufać ich kolegom w tej kwestii.

Twórcy analizy podkreślają potrzebę stworzenia kultury sprzyjającej włączeniu społecznemu, która stanie na czele przyszłości pracy hybrydowej. 68,5% ankietowanych twierdzi, że ich firma musi przemyśleć swoją kulturę i sposób myślenia, aby praca hybrydowa była rzeczywiście integracyjna. Większa elastyczność w określaniu godzin pracy (56,4%) oraz większy nacisk na dobre samopoczucie pracowników i równowagę między życiem zawodowym a prywatnym (50,6%) to kluczowe zmiany mające na celu wsparcie hybrydowej siły roboczej, które pracownicy chcieliby widzieć.

Okazuje się, że problemem w hybrydowym modelu pracy jest łączność. 80,6% pracowników twierdzi, że infrastruktura sieciowa jest niezbędna do bezproblemowej pracy w domu, ale tylko 62% zaznacza, że ich firm dysponuje obecnie odpowiednimi rozwiązaniami w tej kwestii (przy średnim światowym wskaźniku na poziomie 67,9%). Ponadto, prawie sześciu na dziesięciu respondentów (55,2%) uważa, że regularne problemy z łącznością ograniczają karierę pracowników zdalnych.

Kolejną problematyczną kwestią jest cyberbezpieczeństwo. Mianowicie blisko trzy czwarte ankietowanych (73%) uważa, że bezpieczeństwo cybernetyczne ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy hybrydowej, ale tylko 59% twierdzi, że ich organizacja dysponuje obecnie odpowiednimi możliwościami i protokołami. Co ciekawe, 64,5% badanych uważa, że liderzy biznesowi mają odpowiednią wiedzę i świadomość zagrożeń w sieci. Jeszcze mniej, bo  56,8% uważa, że wszyscy pracownicy w ich firmie rozumieją zagrożenia cybernetyczne związane z pracą hybrydową.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *