PracaBranża ITRynek

Raport inhire.io: III kwartał 2021 roku z rekordową liczbą ofert pracy zdalnej dla specjalistów IT

Niemal 19 tysięcy opublikowanych nowych ofert pracy oraz rekordowy poziom ogłoszeń dotyczących pracy zdalnej stanowiący 64% ze wszystkich opublikowanych ofert – to główne informacje płynące z kolejnego raportu inhire.io – IT Market Snapshot, dotyczącego III kwartału 2021 roku. Ponadto z badania wynika, że wciąż rosną wynagrodzenia dla midów i seniorów, ale także dla juniorów – po raz pierwszy w historii wynagrodzenie w ofertach z pracą zdalną dla nich przekroczyło 10 tys. zł.

Raport inhire.io: III kwartał 2021 roku z rekordową liczbą ofert pracy zdalnej dla specjalistów IT

Jak wynika z raportu, w porównaniu z poprzednim kwartałem nastąpił wzrost publikowanych ofert na poziomie blisko 9%. Wspomniane blisko 19 tys. ogłoszeń pochodziło od 3 675 pracodawców. Wciąż jednak brakuje w ofertach widełek płacowych. Te z widełkami stanowiły jedynie 39% z wszystkich ogłoszeń, notując tym samym wzrost zaledwie o 1% w porównaniu do II kwartału 2021 roku.

Złoty okres przeżywa z kolei praca zdalna, podkreślają autorzy badania. W trzecim kwartale ogłoszenia z tym modelem pracy osiągnęły rekordowy w historii IT poziom 64%, względem wszystkich opublikowanych ofert. Co ciekawe, w porównaniu do I kwartału 2020 roku, kiedy to udział ofert pracy zdalnej stanowił jedynie 14%, zanotowano w tej materii wzrost o 50%.

“Czas pandemii pokazał, że firmy są w stanie funkcjonować w trybie zdalnym lub hybrydowym. Sami kandydaci doszli do wniosku, że ten model jest dla nich bardziej wygodny, co widać również w zmniejszonym zainteresowaniu ofertami dotyczącymi pracy z biura. Możliwość wyboru pracy w trybie zdalnym przestała być benefitem, a stała się wymogiem rynkowym. Dlatego zanotowany w trzecim kwartale historyczny wynik dotyczący liczby oferowanych miejsc pracy w trybie zdalnym  dla IT to nie koniec i prawdopodobnie nadal będziemy obserwować tendencję wzrostową w zapotrzebowaniu na pracowników remote” – skomentował Michał Gąszczyk, CEO inhire.io.

Przeczytaj również
Branża IT motorem napędowym rynku nieruchomości w Warszawie
Raport inhire.io: III kwartał 2021 roku z rekordową liczbą ofert pracy zdalnej dla specjalistów IT
Źródło: inhire.io

Nieznacznie wzrosła liczba ofert dla juniorów

W porównaniu do danych z II kwartału br. nie zmieniła się czołówka miast, w których opublikowano najwięcej ofert pracy skierowanych do branży IT. Na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa (5 758 ogłoszeń), gdzie w porównaniu do poprzedniego kwartału opublikowano o 434 ofert więcej. Na podium znalazły się również Kraków (2 528 w Q2 i 2 767 w Q3) i Wrocław (2 263 w Q2 i 2 552 w Q3). Najmniejszy wybór mieli z kolei kandydaci, poszukujący pracy w Rzeszowie, Gdyni i Szczecinie.

Najwięcej, bo ponad połowa pracodawców prowadzących rekrutację wciąż poszukiwała midów (51,05% w Q2 oraz 51,37% w Q3). Nieco mniej, bo 41,14% skierowało swoje oferty do seniorów. Tylko niespełna 7,5% wszystkich opublikowanych w III kwartale ofert dotyczyło najmniej doświadczonych specjalistów. W porównaniu do drugiego kwartału – liczba ogłoszeń z pracą dla juniorów nieznacznie wzrosła.

Zarobki wciąż rosną

Kolejna tendencja wzrostowa w badanym okresie dotyczy zarobków oferowanych w branży IT. Nadal bardziej opłacalną formą zatrudnienia jest kontrakt B2B, gdzie najwyższe średnie stawki (dla wszystkich poziomów doświadczenia) osiągnęły ponad 21,5 tys. zł (Łódź). Średnie wynagrodzenie w oparciu o umowę o pracę nie przekroczyło w III kwartale tego roku 17,5 tys. zł.

Nieco inaczej wygląda sytuacja zarobkowa, rozpatrywana w oparciu o doświadczenie specjalistów IT. Seniorzy, którzy zdecydowali się na pracę zdalną mogli liczyć na pensję w wysokości 23 429 zł (o 1 070 zł więcej niż w Q2). Jak wynika z badania, najbardziej doświadczeni specjaliści, wykonujący pracę w formie stacjonarnej mogli liczyć na podwyżkę rzędu 1 292 zł.

Przeczytaj również
W 2021 roku szpitale bezpowrotnie straciły blisko 40% danych w wyniku ataków ransomware
Raport inhire.io: III kwartał 2021 roku z rekordową liczbą ofert pracy zdalnej dla specjalistów IT
Źródło: inhire.io

W ubiegłym kwartale podwyżki nie ominęły również midów. Ci z kolei, wykonując pracę z biura mogli cieszyć się wzrostem pensji o 1 254 zł (17 946 zł w Q3). Wynagrodzenie midów pracujących zdalnie wzrosło o 765 zł. Co ciekawe, wzrost wynagrodzenia widać także w wypadku juniorów, których pensje dla pracy zdalnej – po raz pierwszy w historii – przekroczyły granicę 10 tys. zł. Nieco mniej, bo niewiele ponad 9,5 tys. zł wyniosły pensje dla najmniej doświadczonych specjalistów, pracujących w trybie stacjonarnym.

“Przekroczenie granicy 10 tys. zł dla najmniej doświadczonych specjalistów pracujących zdalnie to – mamy nadzieję – dopiero początek. Firmy nauczyły się lepiej zarządzać pracą juniorów i prawdopodobnie niebawem praca zdalna przestanie być jakąkolwiek granicą dla ich zatrudniania” – powiedział Michał Gąszczyk.

Raport inhire.io: III kwartał 2021 roku z rekordową liczbą ofert pracy zdalnej dla specjalistów IT
Źródło: inhire.io

JavaScript – wciąż najpopularniejsza, Scala – najbardziej opłacalna

W badanym okresie wciąż najczęściej poszukiwanymi językami programowania były JavaScript (24%), Java (21% – spadek o 1% w stosunku do Q2) oraz Python (15%). Analizując dostępne oferty pracy, wciąż najrzadziej poszukiwanymi byli specjaliści programujący w takich technologiach, jak: Ruby (1%), Scala (2%), Swift (2%), C (2%), C++ (3%) i Kotlin (4%).

Choć tylko 2% opublikowanych w III kwartale roku ofert dotyczyło Scali, wciąż, jak wynika z raportu, jest ona jednocześnie najbardziej dochodowym językiem programowania. Programiści Scala mogli liczyć na wynagrodzenie w wysokości ponad 23 tys. zł – o 4,4% więcej niż w Q2. Na największy wzrost zarobków w stosunku do II kwartału mogli liczyć programiści posługujący się językiem C (+10,2%), Ruby (+8,7%) i PHP (+8,3%). Nieznaczny spadek zarobków, zanotowano natomiast w przypadku C++ (-2,4%) oraz Kotlin (-1,4%).

Przeczytaj również
Wyceny spółek technologicznych spadły niemal o połowę

Pełną treść raportu IT Market Snapshot Q3 2021 można bezpłatnie pobrać tu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *