BranżaPracaRynek

Raport inhire.io: III kwartał 2021 roku z rekordową liczbą ofert pracy zdalnej dla specjalistów IT

Niemal 19 tysięcy opublikowanych nowych ofert pracy oraz rekordowy poziom ogłoszeń dotyczących pracy zdalnej stanowiący 64% ze wszystkich opublikowanych ofert – to główne informacje płynące z kolejnego raportu inhire.io – IT Market Snapshot, dotyczącego III kwartału 2021 roku. Ponadto z badania wynika, że wciąż rosną wynagrodzenia dla midów i seniorów, ale także dla juniorów – po raz pierwszy w historii wynagrodzenie w ofertach z pracą zdalną dla nich przekroczyło 10 tys. zł.

Raport inhire.io: III kwartał 2021 roku z rekordową liczbą ofert pracy zdalnej dla specjalistów IT

Jak wynika z raportu, w porównaniu z poprzednim kwartałem nastąpił wzrost publikowanych ofert na poziomie blisko 9%. Wspomniane blisko 19 tys. ogłoszeń pochodziło od 3 675 pracodawców. Wciąż jednak brakuje w ofertach widełek płacowych. Te z widełkami stanowiły jedynie 39% z wszystkich ogłoszeń, notując tym samym wzrost zaledwie o 1% w porównaniu do II kwartału 2021 roku.

Złoty okres przeżywa z kolei praca zdalna, podkreślają autorzy badania. W trzecim kwartale ogłoszenia z tym modelem pracy osiągnęły rekordowy w historii IT poziom 64%, względem wszystkich opublikowanych ofert. Co ciekawe, w porównaniu do I kwartału 2020 roku, kiedy to udział ofert pracy zdalnej stanowił jedynie 14%, zanotowano w tej materii wzrost o 50%.

“Czas pandemii pokazał, że firmy są w stanie funkcjonować w trybie zdalnym lub hybrydowym. Sami kandydaci doszli do wniosku, że ten model jest dla nich bardziej wygodny, co widać również w zmniejszonym zainteresowaniu ofertami dotyczącymi pracy z biura. Możliwość wyboru pracy w trybie zdalnym przestała być benefitem, a stała się wymogiem rynkowym. Dlatego zanotowany w trzecim kwartale historyczny wynik dotyczący liczby oferowanych miejsc pracy w trybie zdalnym  dla IT to nie koniec i prawdopodobnie nadal będziemy obserwować tendencję wzrostową w zapotrzebowaniu na pracowników remote” – skomentował Michał Gąszczyk, CEO inhire.io.

Przeczytaj również
Usługi Amazon Web Services dostępne z polskich centrów danych Oktawave
Raport inhire.io: III kwartał 2021 roku z rekordową liczbą ofert pracy zdalnej dla specjalistów IT
Źródło: inhire.io

Nieznacznie wzrosła liczba ofert dla juniorów

W porównaniu do danych z II kwartału br. nie zmieniła się czołówka miast, w których opublikowano najwięcej ofert pracy skierowanych do branży IT. Na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa (5 758 ogłoszeń), gdzie w porównaniu do poprzedniego kwartału opublikowano o 434 ofert więcej. Na podium znalazły się również Kraków (2 528 w Q2 i 2 767 w Q3) i Wrocław (2 263 w Q2 i 2 552 w Q3). Najmniejszy wybór mieli z kolei kandydaci, poszukujący pracy w Rzeszowie, Gdyni i Szczecinie.

Najwięcej, bo ponad połowa pracodawców prowadzących rekrutację wciąż poszukiwała midów (51,05% w Q2 oraz 51,37% w Q3). Nieco mniej, bo 41,14% skierowało swoje oferty do seniorów. Tylko niespełna 7,5% wszystkich opublikowanych w III kwartale ofert dotyczyło najmniej doświadczonych specjalistów. W porównaniu do drugiego kwartału – liczba ogłoszeń z pracą dla juniorów nieznacznie wzrosła.

Zarobki wciąż rosną

Kolejna tendencja wzrostowa w badanym okresie dotyczy zarobków oferowanych w branży IT. Nadal bardziej opłacalną formą zatrudnienia jest kontrakt B2B, gdzie najwyższe średnie stawki (dla wszystkich poziomów doświadczenia) osiągnęły ponad 21,5 tys. zł (Łódź). Średnie wynagrodzenie w oparciu o umowę o pracę nie przekroczyło w III kwartale tego roku 17,5 tys. zł.

Nieco inaczej wygląda sytuacja zarobkowa, rozpatrywana w oparciu o doświadczenie specjalistów IT. Seniorzy, którzy zdecydowali się na pracę zdalną mogli liczyć na pensję w wysokości 23 429 zł (o 1 070 zł więcej niż w Q2). Jak wynika z badania, najbardziej doświadczeni specjaliści, wykonujący pracę w formie stacjonarnej mogli liczyć na podwyżkę rzędu 1 292 zł.

Przeczytaj również
Red Hat Forum 2020 Virtual Experience
Raport inhire.io: III kwartał 2021 roku z rekordową liczbą ofert pracy zdalnej dla specjalistów IT
Źródło: inhire.io

W ubiegłym kwartale podwyżki nie ominęły również midów. Ci z kolei, wykonując pracę z biura mogli cieszyć się wzrostem pensji o 1 254 zł (17 946 zł w Q3). Wynagrodzenie midów pracujących zdalnie wzrosło o 765 zł. Co ciekawe, wzrost wynagrodzenia widać także w wypadku juniorów, których pensje dla pracy zdalnej – po raz pierwszy w historii – przekroczyły granicę 10 tys. zł. Nieco mniej, bo niewiele ponad 9,5 tys. zł wyniosły pensje dla najmniej doświadczonych specjalistów, pracujących w trybie stacjonarnym.

“Przekroczenie granicy 10 tys. zł dla najmniej doświadczonych specjalistów pracujących zdalnie to – mamy nadzieję – dopiero początek. Firmy nauczyły się lepiej zarządzać pracą juniorów i prawdopodobnie niebawem praca zdalna przestanie być jakąkolwiek granicą dla ich zatrudniania” – powiedział Michał Gąszczyk.

Raport inhire.io: III kwartał 2021 roku z rekordową liczbą ofert pracy zdalnej dla specjalistów IT
Źródło: inhire.io

JavaScript – wciąż najpopularniejsza, Scala – najbardziej opłacalna

W badanym okresie wciąż najczęściej poszukiwanymi językami programowania były JavaScript (24%), Java (21% – spadek o 1% w stosunku do Q2) oraz Python (15%). Analizując dostępne oferty pracy, wciąż najrzadziej poszukiwanymi byli specjaliści programujący w takich technologiach, jak: Ruby (1%), Scala (2%), Swift (2%), C (2%), C++ (3%) i Kotlin (4%).

Choć tylko 2% opublikowanych w III kwartale roku ofert dotyczyło Scali, wciąż, jak wynika z raportu, jest ona jednocześnie najbardziej dochodowym językiem programowania. Programiści Scala mogli liczyć na wynagrodzenie w wysokości ponad 23 tys. zł – o 4,4% więcej niż w Q2. Na największy wzrost zarobków w stosunku do II kwartału mogli liczyć programiści posługujący się językiem C (+10,2%), Ruby (+8,7%) i PHP (+8,3%). Nieznaczny spadek zarobków, zanotowano natomiast w przypadku C++ (-2,4%) oraz Kotlin (-1,4%).

Przeczytaj również
Schneider Electric uruchamia program dotyczący zarządzanych usług zasilania dla dostawców rozwiązań IT

Pełną treść raportu IT Market Snapshot Q3 2021 można bezpłatnie pobrać tu.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.