RynekPolecane tematy

Rząd przesuwa termin wdrożenia KSeF i zapowiada audyt informatyczny

Minister finansów Andrzej Domański, poinformował że obowiązkowy KSeF nie wejdzie w życie zgodnie z terminem zapisanym w ustawie, a więc od 1 lipca 2024 roku. Przyczyną odroczenia terminu są wykryte krytyczne błędy, które uniemożliwiają bezpieczne wprowadzenie KSeF w planowanym terminie. Jak zaznaczono, przesuwając termin wdrożenia resort finansów wziął również pod uwagę opinie przedsiębiorców.

Rząd przesuwa termin wdrożenia KSeF i zapowiada audyt informatyczny

Ministerstwo finansów zleci przeprowadzenie zewnętrznego audytu informatycznego dotyczącego KSeF i wskaże nowy termin wdrożenia systemu. Zadeklarowano także intensyfikację konsultacji z przedsiębiorcami, aby lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania rynku. Jak wynika natomiast z niedawnego badania Crowe i TGC Corporate Lawyers, 60% firm nie zaczęło jeszcze nawet przygotowań do wdrożenia KSeF.

“Zdiagnozowaliśmy błędy, które uniemożliwiają wprowadzenie obligatoryjnego KSeF w zakładanym terminie. Dlatego podjąłem decyzję o przeprowadzeniu zewnętrznego audytu informatycznego i przesunięciu terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. System nie wejdzie w życie w 2024 roku. Wyniki audytu będą podstawą do wskazania nowego terminu” – powiedział Andrzej Domański.

Przypomnijmy, że podatnicy mogą dobrowolnie korzystać z KSeF od 1 stycznia 2022 roku. Obowiązek e-fakturowania co do zasady miał wejść w życie 1 lipca 2024 roku, a dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT od 1 stycznia 2025 roku.

“Z perspektywy dostawcy rozwiązania do integracji z systemem MF jest to oczywiście istotna informacja, natomiast nie wpływa ona na zatrzymanie przez nas prac nad rozwojem naszego produktu i procesami przygotowującymi do wdrożeń docelowego systemu u klientów. Skala zmian dotyczących e-fakturowania obejmuje tak wiele procesów i zespołów w firmach, że przesunięcie terminu pozwala tylko na lepsze i dokładniejsze przygotowanie się w tym zakresie” – skomentował Michał Sosnowski, Business Development Director w Exorigo Upos.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *