PracaProgramowaniePolecane tematy

Tylko 4% specjalistów IT chce pracować wyłącznie w biurze

Mimo otwierania gospodarek, pracownicy na całym świecie nie wracają zbyt chętnie do biur. Dotyczy to również programistów, którzy od początku pandemii pracują z domu. Firma 7N zbadała jak przez ten czas zmieniły się realia pracy zdalnej w Polsce, Danii oraz Indiach.

Tylko 4% specjalistów IT chce pracować wyłącznie w biurze

I tak, listę niedogodności odczuwanych przez specjalistów z sektora IT, którzy wzięli udział we wspomnianej ankiecie 7N, otwierają: brak klarownego oddzielenia pracy od czasu wolnego (45% wskazań), samotność (39%) i przedłużone godziny pracy (38%). O ile w wymienianiu minusów przymusowej pracy zdalnej byli oni jednomyślni, inne badane kwestie ujawniły już ciekawe różnice między tymi trzema krajami.

Jak pracowano przed lockdownem?

Dość odmienne reakcje osób z branży nowych technologii na wprowadzoną w pełnym zakresie pracę zdalną wydają się być powiązane z dominującym stylem pracy przed pandemią. Jak wynika z badania, w Polsce w tym trybie pracowało 29% badanych konsultantów IT. To wciąż mniejszość, jednak znacznie więcej niż w Danii (3%) czy Indiach (5%). Z kolei 27% respondentów z Polski pracowało w formie hybrydowej (łącząc pracę z biura i z domu), a 43% w tej samej lokalizacji co pozostali członkowie zespołu. W Danii natomiast odsetek osób pracujących w biurze wynosił 56%, a w Indiach – 68% Z kolei praca hybrydowa była przed lockdownem najbardziej popularna wśród Duńczyków – wybierało ją 41% konsultantów IT, czytamy w badaniu.

Tylko 4% specjalistów IT chce pracować wyłącznie w biurze

“Od dawna większość osób z sektora IT w Polsce przynajmniej częściowo pracowała zdalnie. Pandemiczny tryb pracy i kontakt z zespołem za pomocą komunikatorów nie był dla tej grupy tak dużym zaskoczeniem. Oczywiście praca w IT to nie tylko samotne pisanie kodu na komputerze, ale też cały szereg działań związanych z koordynacją projektów. Jest więc spora różnica, między stanem, gdy pracę zdalną wybierają osoby, którym ona pasuje, a sytuacją, kiedy na home office trafia cała firma. Całkowite przeniesienie do sieci odczuły nawet osoby, które przed pandemią pracowały głównie z domu” – ocenia Jakub Strzemżalski, Vice President, IRD w 7N.

Przeczytaj również
Mamy rekord inwestycji w start-upy w Polsce, ich wartość przekroczyła 2,1 mld zł

Przybyło zdalnych kontaktów

Połowa respondentów przyznała, że w ubiegłym roku wzrosła liczba spotkań i rozmów głosowych odbywanych online, a tylko 3% uważa, że uczestniczy w nich rzadziej niż kiedyś. Eksperci z sektora IT odnotowali też wzrost liczby wysyłanych e-maili: 23% ankietowanych przyznało, że wysyła ich więcej. Co ciekawe, wśród pracujących w Polsce było relatywnie najwięcej osób, które nie odczuły wzrostu intensywności komunikacji e-mailowej i rozmów przez komunikatory. W Danii i Indiach odsetek konsultantów deklarujących, że znacznie częściej korzysta z narzędzi do zdalnej komunikacji, był natomiast średnio o 10% wyższy niż w Polsce, podkreślają autorzy badania.

Tylko 4% specjalistów IT chce pracować wyłącznie w biurze

Konsultanci IT chwalą sobie pracę zdalną. Większość z nich byłaby skłonna polecić tę formę współpracy swojemu znajomemu (średni wynik to 7,84 w skali od 0 do 10). Co ciekawe, najbardziej pracę zdalną chwalą sobie Polacy. Średnia uzyskana na podstawie odpowiedzi konsultantów z naszego kraju to 8,12. To więcej niż wynik wskazany w Indiach (8,06) czy Danii (7,82).

Tylko 4% specjalistów IT chce pracować wyłącznie w biurze

“Jedną z wielu przyczyn rozbieżności stanowisk wobec systemu pracy zdalnej może być różna zdolność do adaptacji mieszkań na tymczasowe biura. Często bywa, że pracujemy przy kuchennym stole lub w innej przestrzeni dzielonej z domownikami” – zauważa Olga Żółkiewicz, Employer Branding Manager w 7N. “Różnice postaw w poszczególnych krajach zdają się być powiązane z dominującym w ich kulturach podejściem do pracy w grupie. Duńczycy lubią spotkania twarzą w twarz, więc wymiana maili i telekonferencje mogą być dla nich nieco frustrujące. Za to w Indiach preferowane są pisemne instrukcje, dlatego większa liczba tekstowych komunikatów jest tam odbierana pozytywnie, podobnie jak brak dojazdów do pracy, które potrafiły trwać znacznie dłużej niż ma to miejsce w europejskich miastach. Polacy chętnie wybierali pracę zdalną i hybrydową już wcześniej i dlatego zapewne byli do niej najlepiej przygotowani” – podsumowuje.

Przeczytaj również
Pracownicy i współpracownicy odpowiadają za 68% naruszeń RODO w polskich firmach

Co najistotniejsze, niespełna 4% respondentów chciałoby w przyszłości pracować wyłącznie w biurze, a 16% – w pełni zdalnie. Zdecydowana większość badanych wybrała jeden z wariantów pracy hybrydowej. Jak wynika z badania, wśród polskich programistów i innych osób z branży IT najwięcej (niemal ⅓) optuje za tym, by przez ok. 90% czasu pracować zdalnie.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 thoughts on “Tylko 4% specjalistów IT chce pracować wyłącznie w biurze”

  1. I jak sobie autor tego wpisu wyobraza prawie )
    90% czasu pracy zdalnie. Czyli jak chcieli by pracowac panowie z IT? Raz w tygodniu w biurze to bardziej 80% niz 90.
    Zreszta programista moze i 99% zdalnie. Do biura by wpadal na owocowy czwartwk i podpisac liste obecnosci …

  2. Jak wam się nie podoba, że pracujemy z domu, to sobie zatrudnicie już niedługo hindusów xD Zobaczymy jak będzie z wydajnością i jakością. 😀