CIORynekPolecane tematy

Windows 7 z płatnym wparciem aż do 2023 roku

Przedstawiciele koncernu Microsoft poinformowali przed kilkoma dniami o wydłużeniu okresu, w którym system Windows 7 będzie otrzymywał aktualizacje bezpieczeństwa. Udział w programie Windows 7 Extended Security Updates będzie jednak płatny.

Windows 7 z płatnym wparciem aż do 2023 roku

Nowa propozycja jest skierowana przede wszystkim do dużych organizacji, które wciąż nie zdecydowały się na migrację do platformy Windows 10 – i nie zamierzają tego zrobić w ciągu najbliższych kilku lat. Program Windows 7 Extended Security Updates (ESU) może okazać się użyteczny także dla tych organizacji, które nie zdążą z wdrożeniem najnowszej odsłony systemu Windows na swoich stacjach roboczych przed połową 2020 roku. Wówczas kończy się bowiem formalne wsparcie dla Windows 7. W wielu firmach zakończenie migracji do Windows 10 w tym terminie może okazać się nierealne – w rozległych środowiskach IT jest to zwykle proces czasochłonny i wieloetapowy.

Microsoft poinformował o zmianie swoich planów podczas specjalnej konferencji prasowej. Przedstawiciele Microsoftu przyznają, że przedłużenie wsparcia technicznego dla Windows 7 w kontekście poprawek bezpieczeństwa jest odpowiedzią na oczekiwania klientów korporacyjnych. Jednocześnie jednak – prawdopodobnie po to, by dodatkowo zmotywować klientów do wdrożenia Windows 10 – zdecydowano, że owo dodatkowe wsparcie będzie płatne. Z oficjalnych zapowiedzi wynika, że program Windows 7 ESU będzie dostępny wyłącznie dla użytkowników biznesowych wersji Windows 7, czyli Professional oraz Enterprise – i to tylko tych kopii, które kupiono w ramach wolumenowych umów licencyjnych, typowych dla dużych organizacji. Wsparcie będzie wykupowane na jeden rok z opcją dwukrotnego przedłużenia i rozliczane w modelu per urządzenie. Wiadomo też, że cena będzie progresywnie rosła – im dłużej klient będzie korzystał z programu, tym więcej zapłaci. Dokładnych kwot jednak na razie nie podano.

Przeczytaj również
Windows będzie lepiej dostosowany do dzisiejszych realiów. Microsoft pokazał Windows 11

Na razie wydaje się, że wydłużone wsparcie Windows 7 będzie dostępne wyłącznie dla klientów biznesowych – dla użytkowników domowych nic się nie zmienia i wsparcie zakończy się w czerwcu 2020 roku. To paradoksalnie może oznaczać dla Microsoftu poważne problemy – w większości regionów Windows 7 wciąż pozostaje drugim pod względem popularności systemem operacyjnym, tylko minimalnie ustępując pod tym względem Windows 10. Przykładowo, w Polsce wedle danych serwisu Ranking.pl, Windows 7 ma ok. 17,2 proc. udziału w rynku, zaś Windows 10 – 19,4 proc. Wraz z zakończeniem wsparcia technicznego w połowie 2020 roku, wszystkie działające wówczas instalacje Windows 7 z dnia na dzień zostaną pozbawione aktualizacji usuwających nowo wykrywane luki w zabezpieczeniach, zaś ich użytkownicy – staną się wyjątkowo łatwym celem dla cyberprzestępców.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *