Rynek

Euvic stawia na akwizycje i planuje debiut giełdowy

Firma Euvic ogłasza nową strategię biznesową – Integratora 2.0. Jednym z pierwszych kroków na drodze do stworzenia kompleksowej oferty IT jest zakup 50% akcji – specjalizującej się w integracji oraz systemach embedded – spółki Aden. Grupa ma w planach także kolejne akwizycje. Powracają również plany debiutu na warszawskiej giełdzie.

Euvic stawia na akwizycje i planuje debiut giełdowy

Jak informują przedstawiciele Euvic, docelowo Grupa chce pozyskać jeszcze dwie duże spółki i kilka mniejszych. Akwizycje te mają wzmocnić kluczowe dla firmy specjalizacje oraz rozwinąć nowe obszary działalności. „Zakładamy, że strategia Integratora 2.0 w ciągu ośmiu najbliższych lat doprowadzi nas do przychodu na poziomie miliarda złotych” – zapowiada Wojciech Wolny, prezes Euvic.

Nowa spółka w Grupie

Aden, który właśnie dołączył do Euvic, to krakowska spółka, zajmująca się integracją systemów oraz rozwojem elektroniki, urządzeń IoT i kiosków informacyjnych. Jej zadaniem jest wzmocnienie podstawowego dla Euvic filaru działalności – Software Development (tworzenie oprogramowania na zamówienie wraz z usługami wdrożeniowymi). Spółka będzie też odpowiedzialna za rozwój systemów embedded (systemów wbudowanych, będących integralną częścią obsługiwanych sprzętów). „Aden ma duże zdolności integracyjne, a dodatkowo doświadczenie w branży mediów i reklamy, co również jest dla nas bardzo atrakcyjne” – tłumaczy Tomasz Kwiatkowski, dyrektor handlowy w Euvic.

Aden od lat współpracuje z telewizją. Spółka ma na swoim koncie także stworzenie m.in. systemu embedded, który sprawdza się na płatnych parkingach rowerowych w Wielkiej Brytanii. Zarezerwowanie miejsca, a także cała późniejsza obsługa związana z pozostawieniem roweru odbywa się automatycznie, a całość zarządzana jest z poziomu aplikacji mobilnej. Przy współpracy z Euvic spółka stworzyła również m.in. komputer pokładowy do miejskiego samochodu, poruszającego się w Warszawie. System pozwala na utrzymanie zdalnej kontroli nad pojazdem.

„Jako część Grupy Euvic mamy konkretne zadania do wykonania. Do końca tego roku zamierzamy zwiększyć zatrudnienie, a także – korzystając z dotychczasowych wdrożeń – stworzyć konkretny produkt, który zostanie wprowadzony do sprzedaży. Przymierzamy się także do dużego projektu dla branży medialnej, związanego z transmisją online” – zdradza najbliższe plany Robert Węgrzyn, prezes Aden.

Piąty filar spółki

Rok 2020 to dla Euvic czas strategicznych zmian, związanych z dalszym rozwojem i konsolidacją spółek należących do grupy, informują przedstawiciele firmy. Szereg decyzji kapitałowych i technologicznych wpisuje się w nową strategię biznesową – Integratora 2.0. Obecnie grupa skupia się na rozwoju czterech, kluczowych filarów biznesowych: Software Development, Body/Team Leasing, IT Infrastructure oraz Innovations, a także na wyborze nowego obszaru biznesowego, który docelowo stanie się piątym filarem spółki. „Przyglądamy się spółkom oferującym rozwiązania z zakresu e-commerce, marketingu interaktywnego oraz systemów embedded“ – mówi Wojciech Wolny.

Jednym z pierwszych kroków na drodze do realizacji nowej strategii było zbycie akcji spółki informatycznej, specjalizującej się we wdrażaniu systemów klasy ERP i CRM. Firma została przejęta przez holenderski Fellowmind. Środki, które udało się pozyskać z tej sprzedaży mają pozwolić na kolejne zakupy, zgodne z obowiązującą strategią biznesową. „Ostatnia transakcja pozwoliła nam skumulować gotówkę i dziś jako grupa rozglądamy się za kolejnymi spółkami, które moglibyśmy pozyskać. Co ważne, mamy coraz większe doświadczenie w inwestowaniu. Spółki chcą z nami współpracować, wiedząc, że inwestując w ich rozwój dostarczymy im konkretnego wsparcia, zoptymalizujemy koszty i dołożymy do tego biznes. Jako inwestor jesteśmy dobrym partnerem” – mówi Łukasz Czernecki.

Przychody spółek w Grupie Euvic w 2019 roku wyniosły ok. 500 mln zł i rosną średnio rocznie 15%. Grupa zatrudnia łącznie ponad 3000 inżynierów i specjalistów oraz dysponuje ponad 20 biurami na całym świecie.

W planach także debiut giełdowy

Zarząd Euvic rozważa także wprowadzenie spółki na Giełdę Papierów Wartościowych. Przypomnijmy, że w 2018 roku firma próbowała już wykonać taki krok przez tzw. odwrócone przejęcie, jednak to się nie udało.

„Niemniej pokazaliśmy, że jesteśmy zdeterminowani. Przyglądamy się spółkom giełdowym, z którymi moglibyśmy się połączyć, w efekcie czego może już nawet w przyszłym roku udałoby się nam zadebiutować na giełdzie” – mówi Wojciech Wolny. „To jedno z podejść, ale nie jedyne. Równolegle bowiem zaczynamy prace nad przygotowaniem pierwszej oferty publicznej (IPO), która pozwoliłaby nam upublicznić się w ciągu najbliższych 2 lat” – podsumowuje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *