Rynek

Francja i Niemcy chcą silniejszego wsparcia dla europejskich startupów technologicznych

Władze Francji i Niemiec starają się wspólnie przeforsować unijną inicjatywę, której celem jest zapewnienie wsparcia finansowego dla rozwoju młodych, europejskich firm z branży technologicznej. Program ten miałby startupom ze Starego Kontynentu na skuteczniejsze konkurowanie z firmami z Chin i USA.

Francja i Niemcy chcą silniejszego wsparcia dla europejskich startupów technologicznych

Nowe narzędzia wsparcia firm z branży technologicznej mają stanowić dla europejskich pionierów technologicznych swoisty substytut wsparcia, jakie amerykańskim firmom z tego segmentu oferują najróżniejsze fundusze inwestycyjne i inkubatory. Jak podaje Reuters, inicjatorzy wspólnego przedsięwzięcia niemieckiego i francuskiego rządu argumentują, że typowa dla europejskich firm inwestycyjnych niechęć do podejmowania ryzyka sprawia, że lokalne startupy technologiczne mają poważne problemy z pozyskaniem wsparcia finansowego niezbędnego do realizowania innowacyjnych pomysłów biznesowych lub rozbudowanych projektów badawczych. Takie podejście minimalizuje ryzyko nieudanej inwestycji, ale w ujęciu makroekonomicznym sprawia, że gospodarka Starego Kontynentu jest całościowo mniej innowacyjna i kreatywna ma to miejsce m.in. na rynku amerykańskim. To właśnie dlatego, zdaniem pomysłodawców nowej inicjatywy, amerykańskie firmy zdecydowanie zdominowały segment nowych technologii.

Projekt inicjatywy forsowanej przez rządy Niemiec i Francji zakłada, że europejskie startupy z obszaru nowych technologii zyskałyby nowe narzędzia do finansowania rozwoju. Przedstawiciele obu krajów chcą, by Europejska Rada ds. Innowacji wygospodarowała środki, które mogłyby posłużyć do finansowania najbardziej ambitnych i perspektywicznych pomysłów firm technologicznych z krajów członkowskich UE. “Do usprawnienia i rozwinięcia branży venture capital niezbędna jest współpraca oraz nowe regulacje, które pozwolą na tworzenie innowacji. Musimy wspierać przedsiębiorstwa z branży technologicznych, pracujące nad przełomowymi technologiami” – napisano w dokumencie opisującym założenia inicjatywy. Stosowne propozycje te przedstawiono podczas ubiegłotygodniowego spotkania liderów państw UE na Bałkanach.

Warto dodać, że francuski rząd rozpoczął już wspieranie lokalnych startupów niezależnie od wspólnego europejskiego projektu. Francuzi zadeklarowali przekazanie 1,5 mld euro na badania na sztuczną inteligencją. Kwota ta ma zostać przekazana firmom rozwijającym innowacje z w tym obszarze do końca 2022 roku. O przyszłości

W kontekście projektów związanych ze sztuczną inteligencją warto wspomnieć o przeprowadzonej w maju dyskusji z udziałem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, wiceministra cyfryzacji Karola Okońskiego, przedstawicieli krajowych i międzynarodowych firm oraz środowiska naukowego i instytucji wspierających, w tym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jej uczestnicy podkreślali m.in., że kluczowe znaczenie dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce ma współpraca ośrodków akademickich z biznesem.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *