BranżaRynekPolecane tematy

Strategia Rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce

Na Giełdzie Papierów Wartościowych odbył się roundtable dotyczący stworzenia polskiej strategii rozwoju sztucznej inteligencji z udziałem wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina, wiceministra cyfryzacji Karola Okońskiego, przedstawicieli krajowych i międzynarodowych firm oraz środowiska naukowego i instytucji wspierających, w tym Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.


Impact Roundtable AI zapoczątkował szeroką debatę pomiędzy rządem, biznesem i środowiskiem akademickim o przyszłości sztucznej inteligencji. Dyskutowano o tym, jak opracować dobre polityki oraz jakich narzędzi użyć, aby stworzyć optymalne warunki i klimat dla dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce.

Uczestnicy dyskusji jednogłośnie stwierdzili, że “Polska Strategia Rozwoju Sztucznej Inteligencji” jest koniecznością. Bez jej implementacji Polska może nie znaleźć się w gronie najbardziej zaawansowanych technologicznie państw. „Aby pozostać liczącym się krajem w Unii Europejskiej oraz na świecie, musimy stworzyć własny, prężny ekosystem instytucji oraz podmiotów wspierających rozwój sztucznej inteligencji. Polska administracja rządowa przy współpracy z przedsiębiorstwami oraz organizacjami pozarządowymi, powinna stworzyć warunki i zachęty umożliwiające szybkie wdrożenie oraz komercjalizację rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji” – stwierdzili uczestnicy debaty.

Kluczowa jest rola systemu edukacji, a w szczególności ośrodków akademickich oraz ich współpracy z biznesem, by kształcić odpowiednich specjalistów i ekspertów. Jednak bez silnego wsparcia biznesu oraz odpowiednich zachęt, trudno będzie stworzyć innowacyjną gospodarkę wykorzystującą wysoko zaawansowane narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Kluczem do tego jest synergia wszystkich podmiotów i grup zaangażowanych w dyskusję o Sztucznej Inteligencji.

W rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce kluczowa jest rola systemu edukacji, a w szczególności ośrodków akademickich oraz ich współpracy z biznesem, by kształcić odpowiednich specjalistów i ekspertów. Jednak bez silnego wsparcia biznesu oraz odpowiednich zachęt, trudno będzie stworzyć innowacyjną gospodarkę wykorzystującą wysoko zaawansowane narzędzia oparte na sztucznej inteligencji. Kluczem do tego jest synergia wszystkich podmiotów i grup zaangażowanych w dyskusję o Sztucznej Inteligencji.

Premier Jarosław Gowin podkreślał po spotkaniu, że polskie władze są świadome, jak ważnym będzie w przyszłości wykorzystanie sztucznej inteligencji. Dlatego przygotowania do przyjęcia odpowiedniej strategii już się rozpoczęły. Według Premiera taka strategia jest niezbędna, ponieważ potrzebujemy nowoczesnych rozwiązań w: funkcjonowaniu służby zdrowia, administracji publicznej, kształceniu czy budowaniu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Wiceminister cyfryzacji Karol Okoński podkreślał, że Polska jest na początku drogi do stworzenia odpowiednich warunków do rozwoju i wykorzystywania sztucznej inteligencji. Niebawem chce jednak przedstawić pierwsze plany stworzenia strategii jej wdrażania. „Ta strategia musi uwzględniać postulaty i oczekiwania tych, którzy będą w przyszłości współtworzyli cały system sztucznej inteligencji” – zaznaczył.

Okrągły stół, do którego zasiedli przedstawiciele środowisk kluczowych dla rozwoju sztucznej inteligencji, to dobry początek. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób opracować polityki oraz jakich narzędzi użyć, aby stworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju Sztucznej Inteligencji w Polsce” – mówił prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR. „Istnieje realne ryzyko, że bez skutecznej współpracy między zainteresowanymi podmiotami Polska nie znajdzie się w gronie najbardziej rozwiniętych i technologicznie zaawansowanych państw. Jako agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego, NCBR ma możliwości oraz potrzebne kompetencje, aby zarówno integrować prace środowisk naukowego i biznesowego nad polską strategią Sztucznej Inteligencji, jak i proponować konkretne rozwiązania rozwijające rynek. Wierzę, że wykorzystamy ten potencjał” – dodał.

Istnieje realne ryzyko, że bez skutecznej współpracy między zainteresowanymi podmiotami Polska nie znajdzie się w gronie najbardziej rozwiniętych i technologicznie zaawansowanych państw. Jako agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego, NCBR ma możliwości oraz potrzebne kompetencje, aby zarówno integrować prace środowisk naukowego i biznesowego nad polską strategią Sztucznej Inteligencji, jak i proponować konkretne rozwiązania rozwijające rynek. Wierzę, że wykorzystamy ten potencjał – mówi prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Potencjał wykorzystania sztucznej inteligencji jest ogromny. Pytanie jak wpłynie ona na rozwój realnej gospodarki, rynku finansowego, biotechnologii czy miast i ich mieszkańców? Roundtable ImpactCEE to kolejny okrągły stół organizowany w ramach przygotowań do kongresu Impact’18, który odbędzie się 13-14 czerwca 2018 r. w Krakowie. Spotkanie z humanoidalnym robotem Sophie podczas Impact’18 ma być wstępem do szerokiej debaty na temat powszechnego wykorzystania sztucznej inteligencji.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *