Praca

Gdzie najlepiej łączyć pracę zdalną z odpoczynkiem w Polsce?

Dzięki współpracy portalu podróżniczego Slowhop.com oraz firmy Luxoft Poland, ruszyła lista Workation – skierowana głównie dla pracowników branży IT baza miejsc noclegowych, w których można połączyć pracę zdalną z odpoczynkiem w klimatycznym otoczeniu. Póki co zawiera ona 50 lokalizacji z całej Polski, wśród których znajdują się miejsca dla osób chcących pracować indywidualnie, jak i dla całych zespołów. 

Gdzie najlepiej łączyć pracę zdalną z odpoczynkiem w Polsce?

To pierwsza taka baza przygotowana głównie z myślą o specjalistach IT pracujących zdalnie na stałe lub okazjonalnie, a chcących komfortowo wykonywać swoje obowiązki także na wyjeździe. Właściciele obiektów, którzy chcą się w niej znaleźć, muszą spełnić ściśle określone warunki, jak odpowiednio szybki transfer czy – w przypadku miejsc dla większych grup – także wspólna przestrzeń do pracy. Zidentyfikowanie najistotniejszych kryteriów było możliwe dzięki wsparciu spółki Luxoft Poland, w której pracownicy od wielu lat pracują w pełni zdalnie. Na podstawie ich doświadczeń oraz badania na temat workation zrealizowanego w grupie użytkowników Slowhop powstała lista potrzeb osób chcących połączyć komfortową pracę i wypoczynek. Jak zapewnili przedstawiciele obu firm, do 50 lokalizacji, które obecnie tworzą katalog, w kolejnych tygodniach będą dołączały kolejne, chcące gościć u siebie przedstawicieli cyfrowych zawodów.

Workation coraz bardziej popularne

Blisko połowa ankietowanych w badaniu Slowhop odpowiedziała, że planuje workation w ciągu kolejnych 12 miesięcy, a prawie 40% rozważa taką formę pracy w najbliższych miesiącach. Wśród niezainteresowanych połączeniem pracy z wypoczynkiem znalazło się zaledwie 15% uczestników badania.

Przeczytaj również
Jak wygląda nowa rzeczywistość w sektorze IT?

Jak wygląda idealne miejsce do pracy zdalnej? Przede wszystkim wyposażone jest w szybki i niezawodny internet. Sprawna sieć ma kluczowe znaczenie i chociaż większość lokalizacji zapewnia, że posiada szybkie łącze, to w rezultacie często okazuje się na przykład, że działa ono tylko w wybranej części pomieszczenia. W przypadku bazy stworzonej na portalu Slowhop wszystkie lokalizacje zostały pod tym względem dokładnie sprawdzone. Ze względu na specyfikę branży, dla wielu podróżujących specjalistów IT kluczowe jest nie tylko wygodne krzesło, ale także odpowiednich rozmiarów biurko, które pomieści duży monitor.

Jak wynika z ankiety portalu, idealna lokalizacja do workation powinna spełniać też inne warunki. Dla cyfrowych nomadów bardzo ważna okazała się możliwość pracy poza pokojem, np. na balkonie lub tarasie. Biorący udział w badaniu portalu zwracali też uwagę na nielimitowany dostęp do gorących i zimnych napojów, dobrą lokalizację i wygodny dojazd czy dostęp do wyżywienia na miejscu.

“Mocno liczmy na to, że owoc naszej współpracy ze Slowhop ułatwi wszystkim specjalistom IT łączenie pracy z wakacjami i zachęci ich jeszcze bardziej do tej atrakcyjnej formy wspierającej work-life balance. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu katalogowi Workation, przed podjęciem decyzji, nie będą musieli marnować długich godzin na wyszukiwanie dogodnych dla siebie lokalizacji” – skomentowała Małgorzata Stasiak-Duklewska, Head of Employer Branding w Luxoft Poland.

Choć baza miejscy przyjaznych workation powstała głównie z myślą o specjalistach IT, według jej pomysłodawców powinna sprawdzić się także w innych zawodach, które umożliwiają wykonywanie swoich obowiązków z dowolnego miejsca.

Przeczytaj również
Kto i na jakich warunkach wróci jesienią do biur? Google i Facebook wymagać będą szczepień

„W Slowhopie od sześciu lat promujemy turystykę doświadczeń, a zjawisko workation, czyli pracokacji znakomicie wpisuje się w ten nurt” – powiedziała Aleksandra Klonowska-Szałek z portalu Slowhop. “Pandemia sprawiła, że chętniej niż do tej pory wyjeżdżamy po kontakt z naturą również poza standardowymi okresami jak wakacje czy weekendy. Łączenie wakacji i pracy dołączyło do trendów turystycznych i cieszymy się, że oddajemy pracownikom wygodne narzędzie, dzięki któremu wyszukanie odpowiednich noclegów będzie łatwiejsze, a nasi gospodarze zyskają nową grupę gości, chętną do podróżowania również poza sezonem” – dodała.

Naprzeciw rosnącym potrzebom związanym z ideą workation zaczynają wychodzić też turystyczne regiony, dostosowując się do potrzeb osób łączących podróże z pracą. Wiele wskazuje zatem na to, że różnego rodzaju przewodniki i bazy danych o miejscach do workation będą coraz bardziej pożądane. Katalog Workation dostępny jest tutaj.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.