PracaProgramowanie

Programiści mogą pracować w biurach, ale mają konkretne oczekiwania

Choć obecnie 60% specjalistów IT pracuje w pełni zdalnie lub odwiedza biuro kilka razy w miesiącu, dla zdecydowanej większości jest to przestrzeń pozwalająca wzmacniać relacje ze współpracownikami. To szczególnie istotne, bo 99% z nich pracuje zespołowo. Ponadto, co trzeci pracownik IT uważa, że biuro wzmacnia jego poczucie więzi z firmą oraz pozwala na lepszą wymianę pomysłów. Dla blisko 30%, praca z biura to z kolei sposób na poprawę równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym – wynika z badania przygotowanego przez JLL i Just Join IT.

Programiści mogą pracować w biurach, ale mają konkretne oczekiwania

Z raportu “Code-Life Balance” wynika, że tylko 4% ankietowanych oceniło swój aktualny dobrostan fizyczny, mentalny i społeczny jako doskonały, a 7% jako bardzo dobry. Blisko 30% ocenia go natomiast nisko lub bardzo nisko.​ Łącznie 66% pracowników IT deklaruje, że ma mniejszy lub większy problem z utrzymaniem równowagi między życiem prywatnym, a zawodowym.

Jednocześnie respondenci wskazują, że pracodawcy za mało angażują się w zapewnienie im profesjonalnej opieki psychologicznej. Oczekiwaliby także większej elastyczności, przestrzeni do wyciszenia się, dostępu do miejsc aktywności sportowej, a także bardziej ergonomicznego biura. Różnica pomiędzy aktualnym stanem, a oczekiwaniami w tej sferze, wyniosła ponad 20%. Ogólny wniosek z badania jest taki, że kluczową potrzebą jest dbanie przez pracodawcę o dobrostan pracowników, w czym może pomóc m.in. odpowiednio zaaranżowana przestrzeń biurowa, sprzyjająca integracji.

Co trzecia osoba pracuje hybrydowo

Pracownicy branży IT oczekują przede wszystkim możliwości elastycznej pracy, na co wskazało nawert 86% badanych. Jednocześnie, jak wynika z raportu „Code-Life Balance”, tylko 5 na 603 ankietowanych deklaruje, że ich pracodawca wdrożył 4-dniowy tydzień pracy.

“Dziś jednym z największych wyzwań, z jakim mierzą się firmy jest przyciągnięcie pracowników z powrotem do biura. Prawdopodobnie już nigdy nie wrócimy do pięciodniowego tygodnia pracy stacjonarnej – zmiana modelu przy jednoczesnej potrzebie integracji zespołu i budowania leadershipu na nowo, będą w dużej mierze determinować strategiczne decyzje podejmowane przez zarządy. Zyskają ci pracodawcy, którzy w ramach przemyślanej strategii będą potrafili umiejętnie połączyć elastyczność w podejściu do potrzeb z inspirującym przywództwem” – uważa Mateusz Bonca, CEO JLL.

W pełni zdalnie pracuje 36% pracowników sektora IT, a kolejne 13% rzadziej niż raz w miesiącu odwiedza biura. Co trzecia osoba pracuje hybrydowo, minimum jeden dzień w tygodniu z biura. Okazuje się jednak, że pracownicy branży IT nie mają wspólnej wizji jak ma wyglądać wymarzone biuro: 22% wskazuje na biurowiec w centrum, drugie tyle na park biurowy a’la kampus, 16% na kompleks biurowo-mieszkalno-usługowy, a 15% na kameralny biurowiec. Najmniej osób chce pracować w przestrzeniach coworkingowych. To, co łączy ich wszystkich, to dostępność biura. Jego lokalizacja jest ważna dla łącznie 61% respondentów.

Programiści mogą pracować w biurach, ale mają konkretne oczekiwania

75% pracowników branży IT ceni bezpośrednie relacje z zespołem

Dla pracowników w branży IT najbardziej oczekiwanym benefitem jest – oprócz jeszcze większej elastyczności – dawanie przez pracodawcę dodatkowych dni wolnych od pracy (urodziny, rocznica pracy). Jednocześnie aż 1/3 badanych uważa, że praca z biura pomaga utrzymać work-life balance. 75% ankietowanych ceni sobie relacje z zespołem oraz możliwość nieformalnych rozmów z kolegami przy posiłku (70%). Dla 35% badanych bycie w biurze oznacza także poczucie większej przynależności do firmy.

Dla większości pracowników IT największą zachętą jest dobry dojazd do pracy, czyli nie dłuższy niż 20 minut (73%), łatwość dotarcia i zaparkowania pojazdu (48%), kantyna (37%) oraz biurka pozwalające na pracę na siedząco i stojąco (36%).​

“Z perspektywy pracowników IT, rola biur uległa znaczącej transformacji. Coraz bardziej oczekiwany staje się koncept biura otwartego, które nie jest miejscem służącym do pracy operacyjnej – tę wykonuje się głównie zdalnie – a przestrzenią do pracy koncepcyjnej, wymiany myśli, współpracy projektowej i integracji zespołów. Pracodawcy muszą być gotowi dostosować się do tych zmian i tworzyć środowisko pracy, które wspiera rozwój osobisty i dobrostan” – komentuje Piotr Durlej, Head of Product w Just Join IT. “W badaniu Code-Life Balance wiele osób z branży IT wskazuje, że oczekuje ergonomicznego, nowoczesnego i łatwo dostępnego biura. Ma być ono komfortową i technicznie zaawansowaną przestrzenią, sprzyjającą zarówno budowaniu relacji, jak i tworzeniu innowacji. Tylko miejsce, które pozwala się czuć dobrze i działać kreatywnie, zachęci programistów do częstszych odwiedzin” – podsumowuje.

Raport “Code-Life Balance” powstał na bazie badania zrealizowanego w czerwcu 2023 roku na grupie 603 pracowników branży IT metodą CAWI. Przeprowadzono także serię wywiadów pogłębionych z osobami zarządzającymi zespołami lub działami IT w organizacjach średniej i dużej wielkości. Wybrane wnioski z tych rozmów zostały zaprezentowane w formie komentarzy do wyników badania. Z pełną treścią raportu można zapoznać się klikając poniższy link.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *