Branża ITRynekPolecane tematy

Gfi Poland (Impaq) rozszerza ofertę i skalę działania wraz z wejściem do Grupy Gfi

3 lata temu Impaq dołączył do międzynarodowej Grupy Gfi, która zatrudnia obecnie 19 000 specjalistów IT w 20 krajach. W tym roku Impaq zmienia nazwę na Gfi Poland. Jak mówią przedstawiciele firmy, jest to kolejny krok po połączeniu z międzynarodową firmą podkreślający synergię współpracy na wielu światowych rynkach.

Gfi Poland (Impaq) rozszerza ofertę i skalę działania wraz z wejściem do Grupy Gfi

Grupa Gfi wiele lat temu zaczęła ekspansję na świecie, decydując się na przejęcie Impaq, który dzisiaj – jako Gfi East- odpowiada za rozwój biznesu Grupy w naszym regionie Europy.

Rebranding i ekspansja w Europie Środkowo-Wschodniej

Dla nas ten rok to z jednej strony proces rebrandingu i zmiana nazwy z Impaq na Gfi Poland, z drugiej oczywisty rozwój biznesu w naszym rejonie Europy. Dzięki wejściu do Grupy Gfi jesteśmy w stanie realizować projekty globalnie. Grupa Gfi – poza Europą ma również centra usług w Azji, Afryce oraz Ameryce Północnej i Południowej. Od czasu połączenia z Grupą Gfi liczba naszych pracowników zwiększyła się dwukrotnie do prawie 900 osób”– mówi Tomasz Mordel, dyrektor handlowy w Gfi Poland (dawniej Impaq).

Grupa Gfi myśli również o wzroście dzięki transakcjom fuzji i przejęć. My odpowiadamy za realizację tej strategii w regionie East, do którego należy m.in. Polska, Rumunia, Szwajcaria, Austria i Wielka Brytania. Pod koniec 2018 roku przejęliśmy kilkusetosobową spółkę i w Rumunii – Vauban – obecnie Vauban Gfi. Na tym rynku działa bardzo duża grupa globalnych klientów Gfi, dzięki którym – poprzez przejęcie Vauban Gfi – jesteśmy w stanie zaoferować bardziej dopasowane i kompleksowe usługi IT. Jednocześnie inwestycja ta daje nam także dostęp do bardzo atrakcyjnego rynku pracowników z sektora IT. Sporo specjalistów IT z Rumunii wspiera już dziś nasze zespoły projektowe” – dodaje.

Gfi Poland (Impaq) rozszerza ofertę i skalę działania wraz z wejściem do Grupy Gfi

Grupa Gfi myśli również o wzroście dzięki transakcjom fuzji i przejęć. My odpowiadamy za realizację tej strategii w regionie East, do którego należy m.in. Polska, Rumunia, Szwajcaria, Austria i Wielka Brytania. Pod koniec 2018 roku przejęliśmy kilkusetosobową spółkę i w Rumunii – Vauban – obecnie Vauban Gfi. Na tym rynku działa bardzo duża grupa globalnych klientów Gfi, dzięki którym – poprzez przejęcie Vauban Gfi – jesteśmy w stanie zaoferować bardziej dopasowane i kompleksowe usługi IT. Jednocześnie inwestycja ta daje nam także dostęp do bardzo atrakcyjnego rynku pracowników z sektora IT – mówi Tomasz Mordel, dyrektor handlowy w Gfi Poland (dawniej Impaq).

Gfi Poland, jest to firma w 100% oparta na technologii

Staramy się patrzeć na rozwój technologii przy realizacji każdego, choćby najmniejszego projektu, aby dostarczyć klientom ‘kuloodporne’ rozwiązanie, odporne na ataki hakerskie oraz zmiany prawne i technologiczne. A te przyspieszają z roku na rok. Dlatego doradzamy, aby – o ile nie jest to prototypowe wdrożenie – oprzeć się o technologie już dziś świetnie rokujące i rozwijane, a nie te, które tylko są wizjami. Chcemy w projektach postawić na mocną integrację systemów klientów, nie tylko własnych, ale i tych zewnętrznych, na jeszcze większą wymianę danych i automatyczną – zrealizowaną w oparciu o Artificial Intelligence – decyzyjność procesów biznesowych” – mówi Tomasz Mordel.

Przełomowe technologie w zastosowaniach biznesowych

Wśród przełomowych technologii pozwalających budować dla klientów „kuloodporne” rozwiązania Tomasz Mordel wymienia: Machine Learning i Artificial Intelligence; Internet Rzeczy; Big Data; Blockchain i sieci 5G. „Sztuczna inteligencja odpowiada na potrzeby firm koncentrujące się na automatyzacji różnych procesów, poszukujących rozwiązań samouczących się. IoT ma zaś kluczowe znaczenie w systemach typu Predictive Maintenance. Można dzięki nim przewidywać ewentualne problemy na linii produkcyjnej, co jest bardzo istotne dla firm, gdzie każdy przestój naraża je na ryzyko i duże straty finansowe. W tej chwili – jako Gfi Poland – realizujemy tego typu projekt dla klienta z Wielkiej Brytanii. Bazuje on na chmurze Microsoft Azure i pozwalać ma przewidywać zachowanie silników w samolotach. Jest to chyba największy obecnie projekt z zakresu Predictive Maintenance. Tworzone przez nas rozwiązanie zahacza o aspekty bezpieczeństwa samolotów” – wyjaśnia.

Do komunikacji z systemami, które odpowiadają np. za konfigurację urządzeń, można będzie wykorzystać w przyszłości sieci 5G. W przypadku tego typu projektów chodzi o wgrywanie różnego rodzaju uaktualnień – nawet gdy urządzenie aktualnie pracuje! Dziś jest to robione w czasie przestojów sprzętu, najczęściej za pomocą szyfrowanych dysków przenośnych. „Chcemy, aby można było to robić także zdalnie, wprost z centrum producenta. Dzięki temu będzie można dokonywać zmian w konfiguracji praktycznie w czasie rzeczywistym” – mówi Tomasz Mordel.

Sztuczna inteligencja odpowiada na potrzeby firm koncentrujące się na automatyzacji różnych procesów, poszukujących rozwiązań samouczących się. IoT ma zaś kluczowe znaczenie w systemach typu Predictive Maintenance. Można dzięki nim przewidywać ewentualne problemy na linii produkcyjnej, co jest bardzo istotne dla firm, gdzie każdy przestój naraża je na ryzyko i duże straty finansowe. W tej chwili – jako Gfi Poland – realizujemy tego typu projekt dla klienta z Wielkiej Brytanii. Bazuje on na chmurze Microsoft Azure i pozwalać ma przewidywać zachowanie silników w samolotach. Jest to chyba największy obecnie projekt z zakresu Predictive Maintenance. Tworzone przez nas rozwiązanie zahacza o aspekty bezpieczeństwa samolotów – mówi Tomasz Mordel.

Każdy z wyżej wymienionych projektów opiera się o analizy dużych zbiorów danych. „Wdrażane przez nas rozwiązania Big Data – w których specjalizujemy się w Grupie Gfi – pozwalają na analizę danych i podejmowanie w oparciu o nie decyzji biznesowych w czasie rzeczywistym. Pracujemy dla jednego z operatorów telekomunikacyjnych, który przetwarza kilkadziesiąt milionów transakcji każdego dnia. Bez odpowiednich narzędzi nie byłby tego w stanie zrobić, nie byłby też w stanie wyciągać odpowiednich wniosków i wychwytywać ewentualnych anomalii. Rozwiązania tego typu tworzymy w oparciu o dostępny sprzęt i rozwiązania open source” – opowiada Tomasz Mordel.

Zaufanie w rozproszonym rejestrze danych

Ostatnim z trendów technologicznych, na który – jego zdaniem – warto zwrócić uwagę to rejestry rozproszone. Mimo pewnej niechęci do Bitcoin – z powodu spadających kursów kryptowalut – to stojąca za tym technologia Blockchain ma potencjalnie bardzo wiele praktycznych zastosowań. Pomóc mogą nam one np. w walce o tzw. social justice, czyli biznes oparty na zaufaniu. W laboratorium Gfi Poland powstał np. Blockchain Blackbox, który pełni funkcję czarnej skrzynki dla samochodu. Dzięki niej każde zdarzenie, które zostanie zarejestrowane jest zapisywane w blokach oraz potwierdzane przez inne auta w pobliżu posiadające to samo rozwiązanie.

Gfi Poland (Impaq) rozszerza ofertę i skalę działania wraz z wejściem do Grupy Gfi

Dzięki temu można stworzyć sieć wzajemnego zaufania. Gdy więc, ktoś zarzuci nam, że nie użyliśmy kierunkowskazu i to z naszej winy doszło do wypadku, łatwo będzie można to sprawdzić. „Z rozwiązania tego mogą skorzystać ubezpieczyciele, firmy leasingowe czy zarządcy dróg. Na takie rzeczy właśnie patrzymy już dziś w rozmowach z naszymi strategicznymi partnerami” – mówi Tomasz Mordel. „Prototypowy projekt oparty o Blockchain realizujemy także dla jednego z operatorów. Jesteśmy częścią zespołu deweloperskiego” – podsumowuje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *