Branża ITRynek

Inetum Polska zamyka 2022 rok z 70% wzrostem przychodów

Oznacza to, że w ubiegłym roku przychody polskiej spółki będącej częścią francuskiej grupy Inetum ukształtowały się na poziomie 194 mln złotych, wobec 114 mln w roku 2021. Wynik ten jest efektem organicznego wzrostu, który wyniósł 19% oraz kontraktów wniesionych do portfela spółki wraz z akwizycją JCommerce (proces łączenia obu spółek formalnie zakończył się w kwietniu br.) – wskazali przedstawiciele Inetum Polska.

Inetum Polska zamyka 2022 rok z 70% wzrostem przychodów
Marek Pokorski, prezes Inetum Polska Źródło: Materiały prasowe

Wartość rozwiązań i usług IT dostarczanych przez Inetum poza granice kraju zwiększyła się o ok. 30%, do poziomu 118 mln złotych. Ten wzrostowy trend spółka kontynuuje nieprzerwanie od 2017 roku. W ocenie Marka Pokorskiego, prezesa Inetum Polska, miniony rok był dobry, a wspomniana integracja była okazją do odświeżenia biznesu, wzmocnienia portfela rozwiązań, wykorzystania digitalizacji w pracy z klientami i w wewnętrznych procesach spółki. Wśród kluczowych dla siebie sektorów Inetum wymienia Finanse oraz Aerospace – oba sektory szeroko czerpiące z nowoczesnych rozwiązań IT. Uzyskane w nich przychody zwiększyły się odpowiednio o 60 i 15%.

“Sektor finansowy jest jednym z tych, w których wahnięcia gospodarki mają mniejszy wpływ na spowolnienie digitalizacji. Z kolei po trudnych latach pandemii firmy związane z szeroko pojętym lotnictwem korzystają z boomu, wykazując dużą chęć inwestycji w rozwiązania cyfrowe, które chcą wdrażać z myślą o podniesieniu efektywności lub zmianie modelu biznesowego. Nasza unikalna wiedza w tych sektorach sprawia, że możemy efektywnie wspierać naszych klientów we wdrażaniu innowacji, chociażby w oparciu o chmurę obliczeniową” – skomentował Marek Pokorski, prezes zarządu Inetum Polska.

Perspektywy polskiego sektora IT

W ocenie prezesa Inetum Polska pierwszy kwartał 2023 był dla sektora IT najgorszym na przestrzeni ostatnich dwóch lat. W porównaniu r/r dynamika jego wzrostu była niższa – ok. 9,8% Q1 2023 vs. 20% Q1 2022. Symptomatyczna dla rynku zmiana nastąpiła w obszarze podmiotów inwestujących w digitalizację.

“Spółki venture oraz start-upy mają problemy z kontynuowaniem projektów, do czego przyczynia się m.in. odpływ kapitału będący pokłosiem rosnącego ryzyka biznesowego. Jednocześnie firmy racjonalnie podchodzące do cyfryzacji, której efektem ma być podniesienie efektywności ich funkcjonowania, nie rezygnują ze swoich planów. Co więcej, widząc realne efekty wcześniejszych inwestycji, rozszerzają swoje plany dotyczące wykorzystania technologii IT” – stwierdził Marek Pokorski.

Uważa on, że w zmieniających się realiach najlepiej poradzą sobie organizacje najlepiej przygotowane i szybko reagujące na zmiany. I tak, Grupa Inetum w perspektywie 2025 roku stawia na inwestycje w rozwiązania nowej generacji dedykowane sektorowi ochrony zdrowia, inteligentnym miastom oraz branżom finansowej i energetycznej. W tym kontekście spółka będzie kontynuować rozwój obszarów Deep Analytics, Cloud Journey oraz Service Management, a także rozwiązań dla branż Automotive i Aerospace.

“Nie martwię się o portfel zamówień Inetum. Rynek zbalansował się, a digitalizacja postępuje. Jestem przekonany, że ci, którzy potrafią z niej korzystać, będą inwestować. Polskie usługi IT przeszły długą drogę. Obecnie nie konkurujemy ceną, lecz jakością, innowacyjnością i wysoką kulturą pracy. Dlatego pozostaję optymistą względem naszej przyszłości” – podsumował Marek Pokorski.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *