BiznesPracaBranża ITCIOPolecane tematy

Jak szybko rosną zarobki w branży IT w Polsce?

Rośnie popyt na nowych pracowników w IT, więc także i ich zarobki. Dotyczy to zarówno początkujących programistów, jak i specjalistów biegle posługujących się najbardziej popularnymi językami oprogramowania. Najnowszy raport No Fluff Jobs „Rynek pracy w IT 2018” pokazuje najpopularniejsze technologie, specjalizacje i zarobki pracowników IT w 2018. Opisuje też trendy, jakie czekają branżę w roku 2019.

Jak szybko rosną zarobki w branży IT w Polsce?

Rok 2018 na rynku pracy informatyków okazał się bardzo dobry zarówno na świecie, jak i w Polsce. Widoczne jest umacnianie się rynku pracownika i nic dziwnego, skoro w branży IT brakuje m.in. ok. 50 tys. programistów. Raport No Fluff Jobs, portalu ogłoszeniowego dla branży IT, nie pozostawia tu złudzeń. Programistom żyje się coraz lepiej. Ich zarobki w 2018 roku – w porównaniu z ubiegłym rokiem – zwiększyły się znacznie bardziej niż w innych sektorach gospodarki. Dynamika wzrostu jest jednak zależna od używanej technologii, doświadczenia i miejsca zamieszkania.

Najbardziej poszukiwani programiści pod względem liczby ogłoszeń o pracę
27% – JavaScript
24% – Java
10% – Angular
30% – pozostałe języki
Źródło – raport No Fluff Jobs „Rynek pracy w IT 2018”

W jakich miastach opłaca się szukać pracy? Tu zaskoczenia nie ma – znów na podium uplasowały się największe miasta: Warszawa (średnia pensja pracowników IT w 2018 r. wyniosła 13 000 zł) i Kraków (12 000 zł). Co ciekawe, po raz pierwszy Trójmiasto – pod względem wysokości pensji (12000 zł) – wyprzedziło Wrocław (11 500 zł). Wzrost wynagrodzeń o ponad 9% nastąpił właśnie tam i w stolicy. Jedynie na Śląsku obserwowana jest tendencja spadkowa (o 4%).

9% – o tyle wzrosły w roku 2018 zarobki początkujących programistów, choć ich pensje były średnio 37,5% niższe niż seniorów. To jednak nie powinno martwić w obliczu tendencji malejącej, jeśli chodzi o czas, jaki należy przepracować, aby otrzymać awans w tej branży.

Opłacalne technologie i języki programowania

Jeśli chodzi o technologię i język programowania, najwyższe zarobki w 2018 roku odnotowali Scala Developerzy. Tu średnia wysokość wynagrodzenia oscylowała wokół 13 000 zł, co stanowiło wzrost o 4% w porównaniu z rokiem 2017. Na wysokie zarobki – powyżej 12 500 zł – mogli liczyć także specjaliści języka Java, Angular i Python. Ich pensje wzrosły o 6-10%. Jednak największe podwyżki, wynoszące prawie 12% zanotowali PHP Developerzy. Ich pensje wzrosły średnio z 8500 zł w 2017 r. do 9500 zł w roku ubiegłym. Uwzględnione w raporcie oferowane wysokości wynagrodzeń to stawki miesięczne brutto na umowie o pracę oraz netto na umowie B2B.

Dane te nie dziwią. Java i JavaScript to najpopularniejsze technologie na rynku polskim i światowym. Na tę – utrzymującą się już od kilku lat – tendencję wpływa wiele różnorodnych czynników. JavaScript to aktualnie jedyny język wspierany przez wszystkie przeglądarki, a coraz częściej używa się go także w aplikacjach mobilnych oraz w zastosowaniach back-end. Natomiast Java to nie tylko dojrzały język dostępny na rynku od ponad 20 lat, ale przede wszystkim stabilna maszyna wirtualna JVM (Java Virtual Machine) będącą najczęściej wykorzystywaną platformą aplikacyjną w zastosowaniach biznesowych, także cloud computing.

Aglomeracje o największej, średniej zarobków dla programistów
Warszawa – 13 000 zł
Kraków – 12 000 zł
Trójmiasto – 12 000 zł
Wrocław – 11 500 zł
Źródło – raport No Fluff Jobs „Rynek pracy w IT 2018”
W jakich obszarach firmy zatrudniają najwięcej pracowników
32% – Back-end
19% – Full Stack
16% – Front-end
33% – pozostałe obszary
Źródło – raport No Fluff Jobs „Rynek pracy w IT 2018”

Najbardziej poszukiwani programiści

Najczęściej poszukiwani, podobnie jak w roku ubiegłym, byli programiści znający języki JavaScript (27% wszystkich ogłoszeń), Java (24%) i Angular (10%). Popularność tych technologii w liczbie ogłoszeń o pracę w roku 2018 zwiększyła się w porównaniu z 2017 rokiem odpowiednio o 51,2%, 44% i 52,7%. Na uwagę zasługuje jednak wzrost znaczenia platformy .NET, 11% ogłoszeń skierowanych było do jej znawców, a występowała ona w nich aż 80% częściej niż rok temu. Znacznie przybyło także ofert dla specjalistów języka Python (64%) i Scala (65%). Choć technologie iOS i Android występowały w odpowiednio 2% ogłoszeń, to i tu wzrosty sięgnęły odpowiednio 72% i 55%. Pokazuje to, że rośnie zapotrzebowanie na specjalistów najpopularniejszych systemów operacyjnych.

Java i JavaScript to najpopularniejsze technologie na rynku polskim i światowym. Tu także najszybciej rosną płace dla programistów, w roku 2018 z 8500 zł do 9500 zł. Na tę – utrzymującą się już od kilku lat – tendencję wpływa wiele różnorodnych czynników. JavaScript to aktualnie jedyny język wspierany przez wszystkie przeglądarki, a coraz częściej używa się go także w aplikacjach mobilnych oraz w zastosowaniach back-end. Natomiast Java to nie tylko dojrzały język dostępny na rynku od ponad 20 lat, ale przede wszystkim stabilna maszyna wirtualna JVM (Java Virtual Machine) będącą najczęściej wykorzystywaną platformą aplikacyjną w zastosowaniach biznesowych, także cloud computing.

Wraz z dynamicznym rozwojem innowacyjnych technologii, na rynku pracy IT wciąż wzrasta zapotrzebowanie na nowych pracowników. Z roku na rok generują się nowe miejsca pracy w obszarze IT, obejmujące nie tylko stanowiska programistyczne, ale także związane z zarządzaniem zespołem, testowaniem czy też analityką danych. I właśnie dane zebrane przez No Fluff Jobs pokazują także w jakich obszarach firmy zatrudniają najwięcej pracowników. Na prowadzeniu w Polsce w 2018 roku, podobnie jak na świecie, są programiści: Back-end (32% ofert), Full Stack (19%) oraz Front-end (16%).

Trendy w 2018 roku

Im bardziej rośnie zapotrzebowanie na programistów, tym więcej lepszych ofert i lepiej płatnych otrzymują początkujący pracownicy IT. Nie dość, że o 22% przybyło ofert dla osób młodych, aplikujących na tzw. stanowiska juniorskie, tym bardziej umacnia się trend obserwowany od 2018 roku. Wszelkiego rodzaju boot campy, kursy online i darmowe e-booki – których przybywa – powodują, że pracodawcy wierzą w ich rosnące umiejętności i oferują im coraz wyższe wynagrodzenia. W 2018 roku, zarobki początkujących programistów wzrosły aż o 9%, choć ich pensje były średnio 37,5% niższe niż seniorów. To jednak nie powinno martwić w obliczu tendencji malejącej, jeśli chodzi o czas, jaki należy przepracować, aby otrzymać awans w tej branży.

Tomasz Bujok, prezes zarządu No Fluff Jobs

Artykuł ukazał się na łamach Magazynu ITwiz nr. 3/2019.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 thought on “Jak szybko rosną zarobki w branży IT w Polsce?”

  1. Ten tak popularnie zwany “rynek pracownika” sprawia, że znalezienie dobrze płatnej pracy w IT nie jest zadaniem niemożliwym nawet dla kogoś, kto nigdy nie widział się jako programisty. 🙂 Studiowałem ekonomię, ponad 2 lata pracowałem w księgowości. Szybko jednak poczułem, że nie jest to miejsce/branża w której chciałbym spędzić czas do emerytury. Szkolenie się na własną rękę, kilkumiesięczny kurs weekendowy i od prawie roku pracuję jako programista . Zdecydowałem się najpierw na miesięczny staż, po którym dostałem stanowisko juniora, a w kwietniu awansowałem na programistę. Nie żałuję tego przebranżowienia i dobrze się czuje w nowym świecie. 😉