Branża ITRynek

Największa transakcja w branży półprzewodników – AMD kupiło Xilinx

Nabycie przez AMD spółki Xilinx – największego światowego producent i projektant FPGA czyli programowalnych układów logicznych – zapowiadała pierwotnie umowa z października 2020 roku, jednak cały proces regulacyjny udało się sfinalizować dopiero teraz. Wartość transakcji oszacowano na blisko 50 miliardów dolarów. Pierwsze produkty zaprojektowane już po przejęciu trafią na rynek w przyszłym roku. 

Największa transakcja w branży półprzewodników – AMD kupiło Xilinx

To oficjalnie największa transakcja tego rodzaju w historii branży półprzewodników i jednocześnie transakcja łącząca dwóch liderów o uzupełniającym się portfolio produktów, klientów oraz doświadczeniu rynkowym, poinformowali przedstawiciele AMD. I tak, spółka Xilinx stanie się częścią grupy AMD Adaptive and Embedded Computing Group (AECG), którą zarządzać będzie Victor Peng, były dyrektor generalny Xilinx. AECG ma nadal tworzyć rozwiązania wbudowane, FPGA i adaptacyjne SoC dla swoich rdzennych rynków, tylko że teraz z dodatkowym efektem skali i możliwością oferowania powiększonego zestawu rozwiązań, w tym procesorów oraz układów graficznych AMD – wskazali przedstawiciele AMD.

„Nabycie Xilinx łączy komplementarne grupy produktów, klientów i rynków, a także zróżnicowaną własność intelektualną oraz światowej klasy talenty, dzięki czemu powstaje lider w dziedzinie wydajnej i adaptacyjnej komputeryzacji. Xilinx oferuje wiodące w branży produkty FPGA, adaptacyjne SoC, mechanizmy AI i doświadczenie w obszarze oprogramowania, które dadzą AMD możliwość zaoferowania najmocniejszego portfolio wydajnych i adaptacyjnych rozwiązań komputerowych w branży oraz zdobycia większego udziału w 135-miliardowym rynku w obszarach chmury, systemów brzegowych i inteligentnych urządzeń” – skomentowała Lisa Su, dyrektor generalna AMD.

Korzyści z przejęcia Xilinx

Jak wskazują specjaliści AMD, przejęcie Xilinx oznacza zwiększenie TAM (Total Addressable Market, czyli całkowicie adresowalnego rynku) z 80 do 135 miliardów dolarów. Producent powiększy swoją bazę o nowych klientów i zacznie działać na takich nowych sektorach rynku jak: przewodowa i bezprzewodowa komunikacja, motoryzacja, przemysł, lotnictwo, technologie kosmiczne, nadawcze, pomiary, emulacja i rozwiązania konsumenckie.

Fuzja zwiększyć ma również skalę badań i rozwoju technologii w AMD, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązania składania układów scalonych, technologię chipletów i wewnętrznych połączeń, sztuczną inteligencję, specyficzne architektury czy platformy programowe. Jak przekonują przedstawiciele AMD, transakcja zapewnić ma także wiele zróżnicowanych strumieni dochodu na nowych rynkach o długich cyklach produktowych i wysokiej marży.

Kupno Xilinx zapewne pomoże także AMD w rywalizacji z największym konkurentem, firmą Intel. Przypomnijmy, że w 2015 roku Intel przejął spółkę Altera, największego rywala Xilinx w dziedzinie FPGA.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *