Praca

Polacy nie chcą krótszego tygodnia pracy?

Choć na całym świecie większość organizacji dąży do skrócenia tygodnia roboczego, wygląda na to, że polscy pracownicy nie są zwolennikami tego rozwiązania. Z raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View” wynika, że tylko 25,7% Polaków chciałaby zredukować liczbę dni pracy z 5 do 4. Jednocześnie pod warunkiem zachowania takiego samego wynagrodzenia oraz wydłużenie dnia pracy, np. do 10 godzin. Jeszcze trzy lata temu za takim pomysłem opowiadała się prawie 1/3 polskich pracowników (29,7%).

Polacy nie chcą krótszego tygodnia pracy?

Z kolei za pozostaniem przy dotychczasowym modelu pracy opowiada się 34,4% ankietowanych, czytamy we wspomnianym badaniu, które firma ADP przeprowadziła wśród blisko 33 tys. pracowników z 17 krajów na całym świecie.

Co ciekawe, czterodniowy tydzień pracy ma w Polsce najwięcej zwolenników wśród osób, które są na początku swojej kariery – 30% osób w wieku od 18-24 lat twierdzi, że wolałaby pracować w ten sposób. Z raportu wynika również, że są oni jednocześnie grupą, która najchętniej zdecydowałaby się na obniżkę płac w zamian za mniejszą liczbę godzin pracy (6,89%).

“Wśród młodszego pokolenia pracowników panuje przekonanie, że od pieniędzy ważniejsze jest ich życie prywatne oraz komfort psychiczny. Dlatego też najczęściej decydują się oni na elastyczne modele zatrudnienia” – komentuje Anna Barbachowska, dyrektor HR w ADP Polska. “Pracownicy z pokolenia Z oraz Milenialsi są również coraz bardziej świadomi kwestii ekologicznych, jakie niesie za sobą takie rozwiązanie. Skrócenie czasu pracy łączy się bezpośrednio z mniejszą liczbą dni w firmie, czyli np. rzadszą potrzebą korzystania z pojazdów, co w efekcie przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie powietrza w dużych aglomeracjach” – dodaje.

Badanie przeprowadzone wśród blisko 2 tys. Brytyjczyków wskazuje, że podczas standardowego 8-godzinnego dnia pracy, pracownik jest wydajny tylko przez 3 godziny. Pozostały czas spędza natomiast na czynnościach niezwiązanych bezpośrednio z pracą, wskazują specjaliści. “Jego wydajność spada. Mózg bowiem nie jest w stanie poświęcić tyle samo energii, ma ograniczoną ilość czasu na twórcze myślenie” – tłumaczy Sylwia Wysocka-Sollich, psycholog Centrum Zdrowia Psychicznego Mind Health. “Mniejszy wymiar czasu pracy może sprawić, że pracownicy będą bardziej efektywni i lojalni wobec pracodawcy. Ponadto krótszy tydzień pracy może przyczynić się do obniżenia poziomu stresu oraz wzrostu zadowolenia z życia wśród pracowników. Dzięki większej liczbie dni wolnych od pracy będą mogli oni skupić się na budowaniu więzi rodzinnych, rozwoju pasji czy zadbaniu o własne zdrowie” – podsumowuje.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *