CIOPolecane tematy

Polski problem z licencjami

Z analiz firmy Deloitte wynika, że w polskich firmach nagminnie występuje problem złego zarządzania licencjami na wykorzystywane oprogramowanie. Nie chodzi tu jednak tylko o nadużycia.

W wielu polskich przedsiębiorstwach brak uporządkowanego podejścia do kwestii zarządzania licencjami oznacza nieefektywne gospodarowanie zasobami. Eksperci Deloitte podkreślają, że za zbędne usługi wsparcia technicznego przepłaca niemal 90% polskich przedsiębiorstw. Do grupy tej należą zarówno firmy, które opłacają usługi wsparcia dla oprogramowania, które faktycznie nie jest wykorzystywane, jak i przedsiębiorstwa decydujące się na dodatkowy, zbędny w ich przypadku support. Analitycy szacują, że największe polskie przedsiębiorstwa mogą dysponować licencjami na nieużywane oprogramowanie o wartości rzędu 11 mln zł.

Z analiz Deloitte wynika również, że dwie na trzy polskie firmy nieterminowo uiszczają opłaty licencyjne. Opóźnienia tymczasem mogą wiązać się z rozmaitymi karami finansowymi i dodatkowymi obciążeniami. Analitycy Deloitte wskazują również na fakt, że niemal w jednej trzeciej analizowanych przedsiębiorstw faktycznie używane są aplikacje nieobjęte posiadanymi przez firmę licencjami. Według szacunków łączne zaległości z tytułu licencji w największych polskich przedsiębiorstwach mogą sięgać nawet 150 mln zł.

„Część niewykorzystywanych licencji jest naturalną konsekwencją wygaszenia w firmie starych rozwiązań oraz wdrażania nowszych i bardziej nowoczesnych. Innym powtarzającym się schematem jest zakup oprogramowania na potrzeby projektów, które z różnych względów upadały we wczesnych etapach realizacji lub w ogóle nie zostały uruchomione” – czytamy w podsumowaniu badania Deloitte. Autorzy analizy podkreślają przy tym, że najbardziej kosztowne w skutkach są błędy w zarządzaniu licencjami i planowaniu zakupów oprogramowania wynikające z nieznajomości faktycznych potrzeb organizacji lub zasad licencjonowania aplikacji.Według analityków najlepszym działaniem zmierzającym do zoptymalizowania procesu zarządzania licencjami jest szczegółowy audyt.

Tagi

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *