PracaRynek

Ponad połowa pracowników nie wie na czym ma polegać automatyzacja

Z raportu 2021 Automation Pulse autorstwa firmy Hyperscience wynika, że pracownicy chcą automatyzacji swojej pracy. Ale czy wiedzą na czym ma ona polegać? Większość (75%) uważa że wie, jednak zapytani o szczegóły najczęściej udzielają błędnej odpowiedzi (55%) powielając popularne stereotypy, jak np. ten, że technologia istnieje wyłącznie po to, aby zastąpić ludzi. Tak uważa jedna szósta (17%) pytanych.

Ponad połowa pracowników nie wie na czym ma polegać automatyzacja

Zróżnicowane odpowiedzi, mylenie pojęć czy nietrafione tezy wskazują, że w kontekście automatyzacji – branży, która przeżywa obecnie gwałtowny wzrost – potrzebna jest edukacja, szkolenia i angażowanie pracowników. “Cyfrowa transformacja, bo to ona jest nierozerwalnie związana z automatyzacją, to nie tylko zmiana technologiczna, ale także kulturowa i organizacyjna. Żeby pracownicy nie bali się zmiany, muszą wcześniej dowiedzieć się, co ich czeka, jakie są scenariusze na przyszłość” – uważa Michał Nowak, analityk biznesowy z BPSC.

Millenialsi największymi zwolennikami automatyzacji

Podczas niedawnego Światowego Forum Ekonomicznego zaprognozowano, że automatyzacja, wbrew powszechnym obawom, nie pozbawi ludzi zatrudnienia, a wręcz przeciwnie, wygeneruje nowe miejsca pracy. I tak, z 58 milionów miejsc pracy, które automatyzacja ma wykreować, aż 2/3 zajęć będzie dotyczyło wysoko wykwalifikowanych pracowników, uważają eksperci.

Okazuje się, że zdecydowana większość respondentów badania Hyperscience (81%) podziela ten podgląd i uważa, że dzięki automatyzacji praca będzie bardziej znacząca i rozwojowa. Co jest na pewno ważnym sygnałem dla biznesu.

Jak można było przypuszczać, największymi zwolennikami automatyzacji są osoby w wieku 25-40, czyli popularni Millenialsi. Aż 63% przedstawicieli tej generacji jest przekonanych, że robotyzacja w miejscu pracy jest korzystna, jeśli jest właściwie stosowana i w niektórych obszarach zmniejsza obciążenia pracowników. Ponadto, 35% millenialsów wierzy, że ludzie i maszyny mogą ze sobą współpracować, a 31% wszystkich respondentów również zgadza się z tym stwierdzeniem, czytamy w badaniu.

Automatyzacja wpływa na przychody i produktywność

Jakie zatem branże mogą najwięcej wygrać na automatyzacji? 70% respondentów uważa, że głównym wygranym powinien być sektor transportu i logistyki. Nieco mniej (66%) jest zdania, że robotyzacja będzie wartością dodaną dla sektora usług finansowych i bankowych. Najmniej szans pytani dają z kolei opiece zdrowotnej (48%) oraz administracji publicznej (45%) – w tych obszarach korzyści z automatyzacji według ankietowanych będą najniższe.

Dodajmy, że zgodnie z najnowszymi badaniami przeprowadzonymi przez Centre for Economics and Business Research, automatyzacja ma bardzo pozytywny wpływ na przedsiębiorstwa – związane z nią wdrożenia wpływają na przychody, które rosną o 5-7% oraz na produktywność (+15%).

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *