BiznesRynekPolecane tematy

SAP pracuje nad zastosowaniem technologii Blockchain w logistyce

Koncern SAP powołał konsorcjum, którego zadaniem będzie promowanie zastosowania technologii Blockchain w zastosowaniach z zakresu zarządzania łańcuchem dostaw w przemyśle. Blockchain Consortium, bo tak brzmi nazwa nowej organizacji ma dążyć do opracowania platformy chmurowej, która mogłaby zostać wykorzystana do nadzorowania i koordynacji dostaw w najróżniejszych procesach logistycznych powiązanych z przemysłem.

SAP pracuje nad zastosowaniem technologii Blockchain w logistyce

SAP pozyskał ponad 20 partnerów, zainteresowanych wspieraniem tego projektu – wśród nich znalazły się zarówno firmy z branży przemysłowej i technologicznej, jak i np. farmaceutycznej i transportowej. Poza SAP branżę IT w ramach nowej inicjatywy reprezentują m.in. firmy Intel oraz HPE. Rozwijana w ramach Blockchain Consortium platforma SAP Cloud Platform Blockchain ma pozwalać na wygodne, w pełni transparentne i bezpieczne śledzenie procesów logistycznych w przemyśle, na każdym ich etapie (od dostarczania surowców do fabryki, aż po transport gotowego produktu do klienta końcowego).

Kluczowym atutem nowego rozwiązania ma być nie tylko możliwość łatwego nadzorowania logistyki, ale przede wszystkim wspomniana powyżej przejrzystość. Zbudowanie całego systemu logistycznego w oparciu o rozproszony rejestr transakcji Blockchain sprawić ma, że w takim systemie niemożliwe będzie np. nielegalne wyprowadzenie części transportowanych dóbr lub wprowadzenie do obiegu podrobionych towarów. Technologicznie nowe rozwiązanie zbudowano m.in. w oparciu o oferowaną przez SAP już wcześniej usługę BaaS (Blockchain as a Service), która w pełni integruje się z innymi produktami koncernu.

Przedstawiciele SAP wyjaśniają, że nowy projekt jest odpowiedzią na realne potrzeby klientów. Z analiz przeprowadzonych na zlecenie SAP wynika bowiem, że aż 92 proc. jej klientów deklaruje, że Blockchain może przynieść im konkretne korzyści biznesowe, zaś 63% – że owych korzyści upatrują przede wszystkim w usprawnieniu procesów logistycznych.

Obecnie SAP Cloud Platform Blockchain jest pilotażowo wdrażany w 16 firmach korzystających z zaawansowanych systemów logistycznych (m.in. producentów z branży spożywczej, np. Maple Leaf Foods czy Naturipe Farms). Łącznie w programie testowym nowego rozwiązania bierze obecnie udział ponad 60 firm z różnych branż.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *