Branża ITRynek

SAP stawia na innowacje w łańcuchu dostaw oraz zielone rozwiązania

Podczas cyfrowej konferencji SAPPHIRE NOW Converge, firma SAP ogłosiła kilka nowych inicjatyw wspierających klientów w tych bezprecedensowych, trudnych czasach. Wśród nich znalazły się m.in. program Climate 21 oraz deklaracja o zwiększeniu inwestycji w Industry 4.0. Celem podjętych działań jest udoskonalenie łańcucha dostaw.

SAP stawia na innowacje w łańcuchu dostaw oraz zielone rozwiązania

Przedstawiciele SAP uważają, że w tych niepewnych czasach organizacje potrzebują zaufanego partnera, który wesprze je w podejmowaniu decyzji, w celu zwiększenia elastyczności i odporności na zamieniające się uwarunkowania społeczno-gospodarcze. „Dotyczy to nie tylko obecnego kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, ale i krajobrazu postpandemicznego” – powiedział Thomas Saueressig, członek zarządu SAP SE dla SAP Product Engineering. „SAP, dzięki fachowej wiedzy i dostępnym rozwiązaniom, umożliwia swoim klientom prowadzenie biznesu w inteligentnym środowisku”.  

Climate 21, czyli jak zredukować ślad węglowy

Jedną z inicjatyw jest program Climate 21, mający wspierać klientów w realizacji celów klimatycznych. W najbliższych latach firma SAP zamierza zaimplementować w swoim portfolio rozwiązań wskaźniki zrównoważonego rozwoju. Jak twierdzą reprezentujący ją specjaliści, ma to pomóc klientom w zrozumieniu, przeanalizowaniu i zredukowaniu śladu węglowego ich produktów oraz operacji w łańcuchu wartości.

Pierwszym z rozwiązań w ramach programu Climate 21 jest aplikacja SAP Product Carbon Footprint Analytics. Jest ona już dostępna – wykorzystuje dane z SAP S/4HANA oraz źródeł zewnętrznych i oblicza je w ramach rozwiązania SAP Analytics Cloud. Tym samym stanowi podstawę do analizy i optymalizacji emisji gazów cieplarnianych, wskazują przedstawiciele producenta.

Branżowa chmura i innowacje w łańcuchu dostaw

Jak podkreślają eksperci SAP, przewagą inteligentnych przedsiębiorstw jest zachowanie równowagi pomiędzy optymalizacją obecnych modeli biznesowych, a implementowanymi innowacjami. I tak, producent wspólnie z partnerami oferuje klientom branżowe rozwiązania chmurowe zbudowane w oparciu o technologie z portfolio Business Technology Platform. Będą one korzystać z frameworku otwartego API i innych otwartych rozwiązań oraz usług w celu stworzenia lepszych doświadczeń klientów i użytkowników. W ramach wspomnianego projektu dostępne będą także rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji, internetu rzeczy oraz zaawansowane technologie SAP. Interoperacyjność wraz z inteligentnym pakietem rozwiązań producenta pozwolić ma na szybki rozwój, implementację oraz integrację nowych produktów i usług cyfrowych, zapewniają przedstawiciele SAP.

Spółka SAP wprowadza także znaczące innowacje w całym łańcuchu dostaw, od projektu po operacje – chcąc, dzięki inicjatywie Industry 4.Now, zapewnić automatyzację procesów oraz szybkość reakcji. Zaimplementowane udoskonalenia mają pomóc organizacjom w projektowaniu i wytwarzaniu inteligentnych produktów, mogących rejestrować oraz analizować napływ informacji z czujników w całym łańcuchu dostaw. Umożliwi to przeniesienie Industry 4.0 z inicjatywy ukierunkowanej na fabryki do strategii biznesowej obejmującej całą firmę, zapewniają specjaliści SAP. Industry 4.Now zapewni także wgląd do procesów biznesowych w czasie rzeczywistym, a wbudowane funkcje analityczne pomogą w podejmowaniu decyzji i kierowaniu nowymi modelami działalności oraz strumieniami przychodów.

Strategia zunifikowanej sieci biznesowej

Kolejną z ogłoszonych strategii jest zapewnienie kompleksowej przejrzystości, zwiększonej wydajności oraz współpracy we wszystkich procesach łańcucha dostaw, od planowania przez sourcing i zakupy, produkcję, aż po operacje. Inicjatywa ta obejmuje swoim zasięgiem wszystkie systemy SAP, wykorzystując wiedzę z rozwiązań ERP działających w czasie rzeczywistym, zaawansowaną analitykę oraz skuteczne rozwiązania sieciowe, takie jak Ariba Network, SAP Asset Intelligence Network, SAP Logistics Business Network i rozwiązania SAP Fieldglass. Przedstawiciele producenta uważają, że dzięki temu, powstanie wspólna inteligencja wielu podmiotów w otwartej sieci biznesowej.

Dzięki tej inicjatywie, firma chce wspierać tworzenie zrównoważonych i opornych na obecne oraz przyszłe kryzysy łańcuchów dostaw oraz wartości, tworzenie nowych modeli biznesowych, a także zapewniać elastyczność niezbędną do radzenia sobie ze społeczno-gospodarczymi turbulencjami, podsumowują specjaliści SAP.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *