Branża ITRynek

SAP szuka kupca na linię rozwiązań Litmos

Przedstawiciele niemieckiego koncernu planują sprzedaż portfolio rozwiązań Litmos. Firma dokonuje bowiem reorganizacji oferty tak, aby w jak największym stopniu skupić się na rozwoju produktów oferowanych w modelu chmury obliczeniowej. Wartość transakcji może wynieść nawet miliard dolarów.

SAP szuka kupca na linię rozwiązań Litmos

Odsprzedanie całej linii produktów SAP Litmos wpisywałoby się w działania restrukturyzacyjne prowadzone pod nadzorem kierownictwa firmy. Wiadomo bowiem, że Christian Klein, dyrektor generalny SAP dokonuje przeglądu oferty rozwiązań koncernu z zamiarem przejścia w kierunku usług opartych na subskrypcji i zwiększenia przychodów z chmury.

Przypomnijmy, koncern SAP stał się właścicielem oprogramowania linii Litmos w ramach zrealizowanej w 2018 roku i opiewającej na 2,4 mld USD transakcji przejęcia amerykańskiej firmy Callidus, a następnie zmienił nazwę platformy na SAP Litmos. W ramach oferty Litmos, SAP dostarcza platformy szkoleniowe dla klientów korporacyjnych w celu rozwijania sprzedaży i obsługi klienta. Rozwiązania te są wykorzystywane przez ponad 30 milionów użytkowników w 150 krajach.

Cytowani przez agencję Reuters analitycy zauważają jednak, że funkcjonalność rozwiązań Litmos częściowo pokrywa się z możliwościami SAP SuccessFactors, którą promuje SAP. Choć oba rozwiązania są oparte na chmurze, Litmos jest kompatybilny z różnymi systemami HR, takimi jak ADP i BambooHR, natomiast SAP SuccessFactors koncentruje się wyłącznie na szkoleniu użytkowników tej właśnie platformy.

Według doniesień mediów, za realizację transakcji sprzedaży portfolio rozwiązań Litmos odpowiada bank inwestycyjny Moelis. Z nieoficjalnych informacji wynika, że proces aukcyjny ma rozpocząć się już w najbliższych tygodniach, a do zgłaszania ofert zaproszone zostaną m.in. fundusze private equity z Europy oraz USA. Warto dodać, że bank Moelis & Co wspierał już SAP w 2020 roku, przy sprzedaży Digital Interconnect (SDI) szwedzkiej organizacji Sinch. Wartość transakcji sięgnęła wówczas ok. 250 mln USD.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *